10.

11.10.2021

SVATOHORSKÝ DOWNTOWN 2021

Krásný den Bajkujáci :-) Dnes se pojďme spolu podívat na sobotní datum - 18. 9. 2021 do Příbrami, kde se odehrál již 5. ročník sjezdu ve městě tzv. DOWNTOWN. Jedná se o závody horských kol, které brázdí ulicemi města, zdolávají připravené překážky a skoky, no a kdo dojede do cíle v nejrychlejším čase tak samozřejmě vyhrává :-). Účast na letošním závodě, stejně jako počasí byla určitě povedená a ono se také není čemu divit. Tento závod se zapsal totiž do své historie velmi dobrým a atraktivním prostředím, a hlavně velkou snahou místní CREW o vytvoření této události - závodilo se v 5 různých kategoriích. Samozřejmě zde musí působit nějaká spolupráce s městem, které prostory ke konání závodu propůjčuje, ale jak je vidět, tak vše je nejspíše v naprostém pořádku a tak se nyní můžeme spolu podívat na průběh, výsledky a celkově zhodnotit den z těchto městských sjezdů. 

PS: Tímto článkem bych chtěl pořadatelům a všem, kteří se podílejí na této akci zároveň poděkovat, že je možné se zajet podívat na takovou zajímavost a je co tvořit :-) Do dalších let přeji mnoho úspěchu a budu doufat, že se podaří ještě hodně takových akcí.

Začátek této závodní trasy začíná na místní dominantě oblasti a tou je již zmíněná SVATÁ HORA, dle které se vlastně i tyto závody jmenují - SVATOHORSKÝ DOWN. Začne se na místním nejvyšším bodě a mastí se to co síly stačí přes první vetší drop, na nádvoří před farním kostelem Nanebevzetí Panny Marie a odtud dále po dalším, a divácky velmi atraktivním skokem přes schody u tohoto kostela. Před startem se samozřejmě závodníci musí pořádně poradit, sdělit si své zážitky a dojmy z trati, a poté ji pokořit :-). Co bylo na těchto závodech ještě velmi výjimečné, tak se přijel podívat i náš nejlepší jezdec, ale bohužel :-) to platí i pro celou planetu Tomáš „Datel“ Slavík. Nedávno se mu podařilo získat jeden úžasný třpytivý kov, a tím si vysloužil titul MISTRA SVĚTA v tomto roce pro kategorii 4xcross. Tento závod si chtěl zajet jako takovou rozehřívačku, před kláním v Kanadě s názvem Crankworx 2021

Start jsme okoukli a nyní se pojďme podívat na první skoky této tratě, protože rozhodně se bylo na co dívat :-). Začněme prvním DROPEM, který se nalézal několik desítek metrů od startu, a byl takovým hezkým výkopem do závodní tratě. Spousty lidí si ho více než královsky užívalo a co bylo velmi pěkné, tak i ti nejmladší rajdeři to dávali na pořádnýho pána.

Když jste zadali tuto překážku a přistáli jste na dlažbě :-D (ne tedy do slova na dlažbě), ale na dlažebních kostkách, které vás dále naváděli na nádvoří a další peckovej skok přes schody či ze schodů. Jednalo se tedy o celkem dlouhou rovinku přes nádvoří před kostelem, doplněnou 3 schůdky v začátku, které jste si samozřejmě museli vyhopnout, poté další dupačka pár mírnými zatáčkami a pak to pořádně vohulit na skoku ze schodiště :-).

Na rovince i na tomto skoku bylo rozhodně vidět, kdo se snaží dát do jízdy maximum, a tak byli k vidění opravdu zajímavé momenty a průlety kolem :-D. Nyní však už pojďme na skok ze chodů. Ještě musím podotknout, že se zde nějaké nečekaná nehody neodehráli (alespoň když jsem se snažil zde něco vyfotit), i když celý závod se jim bohužel nevyhnul.

Pod tímto schodištěm navazovali opět mírné zatáčky, vjezd do lesní pasáže a tam čekali na jezdce další 2 skoky. Jeden by se dal nazvat celkem pro ostřílené, ale mohli jste ho právě v klidu i objet, a druhý byl takový nízký přelet nad asfaltovou pěší cestičkou v konci této lesní pasáže. Pokud jste neztratili rychlost na navazujících zatáčkách, mohli jste do lesa v jet v celkem vysoké rychlosti a tak bylo rozhodně dobré mít kolo pevně pod kontrolou.

Horní skok pro odvážné jsem bohužel nezaznamenal, ale jak vidíte na dolním vyskakováku z lesa, tak to bylo pro jezdce i diváky pěkné místečko. (horní skok je ve videu, které naleznete na konci článku). Po vyskočení z lesa jste profrčeli další sérii menších zatáček, poté jeden dřevěný skok v louce, sjezd ze stráně dolů, a již jste se opět ocitli na půdě místního city a drtili asfalt. U tohoto skoku v louce, který byl zároveň i jedním z nejmenších na trati bohužel mám i špatné informace. Stala se zde nehoda, která vypadala na natažená záda po pádu, a tak ho raději přeskočme a pojďme dále - doufám, že postižená osoba je v pořádku :-). Pokud byste chtěli vidět fotografie i z tohoto místa, doporučím se přihlásit na facebooku do skupiny viz. tlačítko níže a zde najdete galerii s dalšími fotografiemi.

Za tímto skokem závodníky přivítal malý sjezd ze stráně a přechod na asfaltovou část. Hned za rohem od tohoto přejezdu z hlíny na beton na jezdce číhala dlouhá rovinka, kde to mohli opět pěkně rozpálit a tak se pokusit nahnat nějaké vteřinky k dobru. Tuto rovinku doprovázel také jeden z menších skoků, ale také ho jezdci mohli elegantně objet a třeba tak neztrácet rychlost, nebo když si díky rychlosti na skok netroufli.

No a jak trať vypadala dále ? Opět nám začali navazovat klikatice po dlažebních kostkách, které mohli být pro někoho i celkem nebezpečným místem. Ve spousty případech byste možná i mohli slyšet, že právě kostky jsou někdy celkem smekavým povrchem a tak je podcenit někdy nemá velký význam. Někdo se tedy do těchto navazujících zatáček pouštěl raději pozvolna, někdo to totálně nešetřil a řekl si, že žijeme jen jednou :-) Pokud jste tedy co nejrychleji projeli těmito zákrutami, přišel na řadu jasně další skok. Zde se již nebudeme bavit o nějakém skoku metr nad zemí, ale přichází na řadu pěkný skoro 2 metry vysoký odpal :-). Tento skok jste mohli jako to bylo uděláno vždy klidně neskákat, ale mezi odrazem a dopadem byl vytvořen průjezd, kterým jste skok mohli projet. Většina to dala, ale bohužel i zde nás potkala nehoda :-(. Jaká byla přesně příčina nevím, protože jsem bohužel přišel až když se zraněná dívka nakládala do sanitního vozu, ale po příjezdu jsem zjistil, že snad asi 13 nebo i více stehů bylo potřeba k tomu, aby se slečně rána zacelila. Držím palce k brzkému uzdravení :-).

Po tomto skoku nastala opět rychlá a možná i sprinterská část, kde jste mohli svůj časový výsledek opět o kousek zlepšit. Pokračování se neslo dalšími zatáčkami skrz ulici a opět jako předtím to někdo trošku šetřil, ale někdo to tam pekelně posílal.

Jestli jste dali i do této pasáže opravdu kus svého srdce, tak jste přijeli celkem pěknou rychlostí na náměstíčko, kde vás čekal další zajímavý skok. Byl to přeskok\přejezd přes lodní kontejner, který byl hezky doplněn barevnými GRAFFITI, které dávali samozřejmě místu hezkou volnou atmosféru. Od tohoto místa to do cíle nebylo tak daleko a následovala již jen krátká rovinka, poslední skok a cílová páska. když se zamyslíme nad tím, co si vše jezdci museli projet a délku trati 1200m, tak dojdeme k závěru, že je to celkem slušná makačka :-). Jinak když Vám ještě trať trošku přiblížím, tak převýšení bylo 85m, počet skoků\prvků 15+ a to je asi vše. O bezpečnost se starali celou dobu komisaři podél tratě (pískači) a na jezdce byli kladeny tyto podmínky - integrální helma, chrániče, chránič páteře a podepsáním vlastní odpovědnosti. Vše toto bylo pro bezpečí návštěvníků a závodníku nastoleno, protože to přeci jen není hodina domácího šití :-). Na celkový dojem u tohoto dne musím dát 10 z 10. (alespoň za mě). Počasí parádní, nálada super, vše se podařilo si myslím jak mělo a i doprovodný program byl fajn - mohli jste zkusit nové vozy KIA, dát si samozřejmě občerstvení v přistavených stáncích atd... :-)

To je z mého postřehu asi tak nějak vše a jak říkám vždy, tak doufám, že se  Vám povídání a fotografie líbili, a že se spolu sejdeme zase příště u nějakého pořádného závodění :-) Takže ZDAREC BAJKUJEC a pokud chcete, tak zde je přiloženo video z cesty, průběhu a kompletní výsledky.