11.

30.11.2021

GRAFFITI OBRAZ - KRYCHLIČ

Nazdar Bajkujáci :-) dnešní článek na téma GRAFFITI A STREET ART nás (mne) zavede do města Pardubice, kde vzniklo na počest a uctění památky zesnulého člověka PIETNÍ MÍSTO na místním legálu. Tato tvorba, která zde vznikla nese tedy bohužel kabát neštěstí, ale za to je pojato velmi zábavně a myslím, že když by to člověk kterého se to týká viděl, jistě by měl velikou radost. Pan RNDr. Josef Václav Antonín Kulhánek, také zvaný jako KRYCHLIČ díky svému účesu, byl velmi známou osobou právě města Pardubice. Účes alá KRYCHLE byl jeho významným specifikem a jak jsem se dozvěděl, tak tento účes byl vytvořen pomocí paruky, anebo složitou úpravou svých vlastních vlasů - možná gel, lak a podobné prostředky (možná cukrová voda). Bohužel se sešel čas s časem a jak to jednou bude u každého z nás, tak tento učitel, umělec a prý velmi milý a chytrý člověk odešel ve věku necelých 75 let. Pokud byste měli zájem se na místo, kde vznikla k uctění jeho podobizna podívat, rozhodně v Pardubicích vyhledejte část, které se říká na SLOVANECH. Když zde budete, rozhodně se ptejte nebo hledejte podchod, kde se nalézá i již zmíněná LEGÁLNÍ PLOCHA na tvorbu GRAFFITI. Pokud místo objevíte, tato malba se nalézá dalo by se říci v jejím středu, a tak jako byl pan Kulhánek rád ve společnosti lidí, i zde je obklopen ze všech stran další tvorbou :-).

No a nyní již přistupme k dílu samotnému, a možná alespoň okrajově i k cestě - podařilo se mi zjistit i tvůrce (nebyla to tedy žádná věda, protože o tomto díle je již v novinách zmínka a jméno je tam napsáno). 

Malba se nalézá tedy v srdci místní legální plochy, na Slovanech v podchodu. Pokud přijdete ze směru od centra, rozhodně budete procházet tímto tunelem na fotografii a hned po pravé ruce za, vás osloví obraz KRYCHLIČE.

Projdete tedy tímto místem a při pohledu doprava vás se svým hranatým účesem ze své konývky zaleje p. Kulhánek. Obraz je velký rozměrově cca 6x4m, a tak tvůrce Josef Vrána (Pepíček) z kapely věc Makropulos, který tento obraz vytvořil si dal opravdu záležet. Jak můžete i o chvilku později vidět ve videu, určitě je od tvůrce velmi hezké, že si na tuto osobu vzpomněl, protože jak je vidět je asi jediný, a KRYCHLIČ byl dle historek velmi společenský a oblíbený člověk. Je škoda, pokud takový lidé opustí svět a neštěkne po nich ani pes.

Jak je uvedeno i v několika článcích, které jsem prostudoval z jiných internetových serverů tak KRYCHLIČ se nijak netajil tím, že orientací byl homosexuál. Z mého pohledu je to vlastně úplně jedno, protože pokud je člověk ve své duši a mysli klidný, milý a hodný, je úplně jedno koho má rád a kdo se mu líbí...jsme ve 21 století a tyhle věci si dnes již nevyčítáme :-). Dříve by za to asi od bandy nějakých nekňubů schytal těžké výsměšky a narážky, ale myslím, že dnes je k tomuto tématu i doba trošku přístupnější...je to dobře, protože se vyhneme úplně zbytečným potížím a nenávisti. Pan Kulhánek jak je uvedeno na obrazu skonal ve věku 73 let. Není to úplně nějaký vrchol či spodní hranice, které se dnes lidé dožívají, ale myslím, že takový celkem hezký střed pro člověka, který prý snad dokonce vycítil, že se blíží jeho konec - opět vyčteno z jiných článků na internetu. Při rozhovoru pro reportérku p. Dymákovou, se prý nechal kvůli vyhrocené situaci s COVIDEM a asi i trošku podlomenému zdraví objednat na očkování, ale toho se bohužel již nedožil. Jak uvedla ve svém článku p. Dymáková, tak při konzultaci objednávky na vakcínu, měl v očích snad i výraz nebo se snažil dát najevo, že má asi tušení toho co přijde.

Krychlič byl velmi míru milovný člověk a dokonce ve své domácnosti (v místě kde bydlel) choval prý několik zvířat. Pečlivě se o ně staral a tak nějak ho asi prý měl svět raději než ostatní. Byl hodně nad věcí a rozhodně to jeho okolí i dosti cítilo - názory, jednání a podobně. Závěrem tohoto článku se ještě podívejme na fotografii z větší vzdálenosti, jak vlastně tato tvorba vypadá celá. Na obrazu je tedy p. Kulhánek jak drží ve svých rukou konev a zní se snaží zalévat :-). Je to hezké přirovnání buď k tomu, že měl rád přírodu a tak rád zaléval květiny, anebo také pohledu na život. Občas totiž i lidé potřebují zalít moudrostí, důvtipem a inteligencí, protože někdy rosteme jako dříví v lese a nikoho to nezajímá. 

Na úplný konec je zde ještě video, kde tuto tvorbu můžete vidět ve skutečné velikosti a ne tak zkreslenou formátem fotografie. Je k tomu i malý komentář a video je z celého průběhu cesty i průchodem po městě :-).

To je dnes tedy opravdu vše z našeho štrýtu, a já se s Vámi budu těšit třeba zase příště Bajkujáci :-)