12.

13.05.2021

BÝVALÝ LOM VELKÁ AMERIKA

MOŘINA

Přeji Vám krásný den moji Bajkujáci :-) Dnes jsem si pro vás připravil výpravu, kterou jsem uskutečnil začátkem tohoto týdne a to do bývalého lomu Velká Amerika. Na toto místo se mi sbíhali sliny již opravdu dlouhou dobu a tak při prvních paprscích úterního dne, jsem nemohl odolat a konečně jsem se rozhodl vyrazit. Cesta to byla opravdu dobrodružná, plná napínavých situací a tak se pojďte semnou projet na tohle úžasné a státem chráněné místo.

Tato cesta probíhala samozřejmě jak jinak než STOPEM, ale i na hromadnou dopravu se také dostalo :-). Abych se rozumným způsobem dopravil přesně tam, kam jsem potřeboval, byl jsem donucen použít i MHD Praha :-D. Nepřeskakujme však situace, ale pojďme si to vše říci hezky od úplného začátku. Cesta začala tedy v úterý ráno sbalením batohu, spacáku, karimatky pár kousků oblečení, foto výbavy, vyražením na okraj rodné hroudy a vztyčením palce nahoru - plánoval jsem tam a nebo někde na zpáteční cestě přespat, a tak bez spacáku a karimatky by to nešlo :-). Chvilku tak nějak čekám, usmívám se na lidi, dělám u cesty ze sebe šaška, až se na konec podaří STOPNOUT vozidlo, které mne je ochotno dopravit nějaký ten kus cesty blíže k cíli. Mladý chlapík v jeepu jede směr Malá Skála, což je samozřejmě i mým směrem a tak skáču blahem, že po chvíli odjíždím do světa. Hážu batoh s fotoaparátem na zadní sedadlo a sedám vedle řidiče. Cesta je trošku bizárek, protože automobil tak nějak zlobí, ale oba se tím celkem slušně bavíme :-) Musíme cca po 5 km zastavit, auto uspat pomocí klíčku, nechat vydechnout a opět nastartovat - cesta je tedy opravdu nevšední a ještě k tomu můžeme jet max asi 50 km\h, no prostě hustý :-D.  Nakonec se hezky pomalu a jistě podaří dojet, vystoupím tedy u cesty na Skále a pokračuji se šaškováním u cesty dál, abych se samozřejmě zase o nějaký ten kus cesty přiblížil. V tuhle chvíli jsem asi nějak oslovil cestovatelského boha, protože mi zastaví další mladý muž, který již tedy nemá extrémní jeep :-), ale náhodou jede zrovna až do Prahy a tak mi odpadá ze srdce velký kámen možných starostí. Cesta probíhá super a utíká jak voda. Pokecáme o mě, pokecáme o chlapíkovi a nakonec z něho leze informace, že kdysi jezdil vydatně na BMX a tak k projektu, se kterým se snažím cestovat má sakra velmi blízko. S napjatýma ušima poslouchám jeho historky o tom, jak mu ukradli z pavlače výbavu, jak a kam chodili v Praze jezdit, no a co ve svém životě s kolem zažil :-). Po cca té hodince přijedeme na okraj hlavního města, kde vystoupím na Rajské Zahradě a jdu na metro. Je dobré, že když projedu skrz Prahu metrem, dostanu se na Zličín a odtud pár minut právě MHDčkem skoro k lomu. Měl jsem v plánu to objet kolem Prahy přes Slaný, Kladno, Beroun a na Mořinu, ale tudy to bude řekl bych asi rozumnější. Dojedu pomocí MHD Praha a sympatického dredatého řidiče :-D tedy přímo do obce Mořina, u které se tento unikátní a skvostný lom nalézá. Vítá mne všude spousty Řepky olejky a tak to dnes nesvítí pouze na nebi, ale i pole jsou zalitá svítivou žlutí. Odtud mě čeká již jen pár kroků (cca 2km) do kopce a jsem přímo na místě :-). Super, dílo se povedlo a jsem tady živ a zdráv. Pojďte se tedy podívat na toto dech beroucí místo v náhledu mého fotoaparátu a kamery :-)

Když zde budete, rozhodně čtěte veškeré výstražné tabulky, protože určitě nechcete dostat astronomickou pokutu za to, že se neumíte v přírodě chovat. Opravdu si zde místní ochránci cení toho, když zbytečně okolí neničíte a dbáte na pár jednoduchých pravidel (nalézá se v CHKO Český kras). Může se totiž také stát, že k Vám přiletí výzvědný DRON, který vás nahraje i nafotí, a vy si potom doma v obálce přečtete čeho jste se dopustili...no a to nechceš :-D. 

No a když si tohle uvědomíte, vydejte se tedy klidně na cestu za závorou a začněte se těšit, jak že to vlastně ten úžasný a vyhlášený lom vypadá :-). Správně byste měli jít z druhé stranyale ono k této závoře potom přijdete stejně, takže při zdravém rozumu je to jedno. Po absolvování několika desítek metrů dorazíte k první vyhlídce, která vás rozhodně nenechá klidnými :-). Jak jinak také, když sem jdete právě kvůli tomu, abyste viděli pořádně zblízka všechno co je k vidění. Jen je opravdu důležité dbát bezpečnosti, protože úplně nejsprávněji byste neměli k okrajům vůbec dojít a vše pozorovat pouze z poza ocelového lana - je tam opravdu nebezpečí zřícení se dolů. 

Pokud vás nedchne to, co uvidíte z prvního vyhlídkového stanoviště, tak byste rozhodně měli pokračovat dále, protože tohle byl opravdu pouze začátek :-). Cesty kolem lomu nejsou ve většině případů nijak komplikované nebo složité a tak obejít tento výtvor po těžbě, není nijak extrémně náročné. Dokonce jsem tam potkal 4 ženy někde z Podkarpatské Rusy v žabkách, a tak obejít lom je opravdu spíše procházkovou záležitostí.

No a když jste pokračovali po vyznačené cestě dál, určitě jste museli přijít k dalšímu bodu, odkud je další zajímavý výhled :-). Když jsem na tohle místo dorazil já, bylo vidět, že se dole někdo koupe, ale jak se tam dostali nechtěli vůbec prozradit :-(.

Až na opravdu pár malých výjimek, třeba jako tato, je průzkum kolem lomu opravdu vycházka. Zde to měli holky v žabkách asi veselé, ale to jsem bohužel neviděl, takže nemohu poslat třeba nějaké vtipné foto kaskaderského výkonu s žabkami :-D.

Já jsem tuto skalku vyskočil jako správný junák a pokračoval bez ostychu samozřejmě dál. 

Cesta projitá kolem dokola a tak nezbývalo nic jiného, než se nakonec s lomem rozloučit a poslední turistickou trasou se vydat na cestu od lomu, dále směr nové zážitky a místa. Ještě jsem se nakonec s touto přírodní památkou, ale musel rozloučit pár záběry z fotoaparátu a kamery. Na úplný závěr ještě tedy pár fotografií a určitě video z místa :-). 

Slíbená mapka kudy  z Prahy na kole.

Jo a abych nezapomněl, tak cesta od lomu probíhala se 2 slečnami, které mne odvezli do dalšího lomu, kde jsem se naprosto skvěle vykoupal, potkal zase pár nových lidí a bylo to tam mega hustý :-) Moc díky holky :-) No a potom cesta pokračovala dál až do nočních hodin. Když jsem začal přemýšlet, jestli někde u Boleslavy přespím, na stránkách počasí začali hlásit vysoké nebezpečí bouřek a opravdu nepříznivého počasí. Přespání venku jsem tedy zbytečně neriskoval, a v pohodě a klidu dorazil zpátky do svého doupěte. Doma jsem přespal v mé nově opravené zahradní bajkové hájence. Abyste také viděli, kde jsem se koupal a jak probíhala cesta zpět, tak ještě poslední fotogalerie, ale ta je dnes už opravdu poslední :-D.