12.

15.12.2021

MURAL ART - PRAHA

Nazdar moji Bajkujáci :-) tak jsem to nevydržel, a musel jsem do světa zajet opět něco vymyslet a nafotit. Dnes to bude naprosto super GRAFFITI tvorba, kterou můžete nalézt v Praze v Nových Butovicích. Je určitou částí spojena s Českou republikou a tím se váže i menší porcí k výstavě, kterou jsem prezentoval na tomto projektu celkem nedávno a to BEST CZECH FOTO 2021. Tato malířská tvorba se tedy odborně nenazývá GRAFFITI, ale je to správně MURAL ART. Ten je zaměřen na velkoplošnou tvorbu a není to nelegální věc. Tyto velkoplošné obrazy vznikají na přání zákazníka, a jsou na objednávku nebo se tvoří jako památeční díla - nevznikají pomocí spreje, ale většinou je malba dělána štětcem, válečkem a podobně.

Když projevíte zájem tuto tvorbu spatřit, protože je to rozhodně umělecká práce, která by neměla jen tak zůstat zapomenuta, najdete ji tedy v Praze před CZECH FOTO CENTREM kousek od metra Nové Butovice. Tyto malby zde vznikly ke zvelebení prostoru a protože tento prostor, kde se výstava i vytvořené malby nalézají je již takto dost umělecky pojat, tak myslím, že se to sem hodí jak hrnec na plotnu :-D. Dokonce mi tímto projektem i tvůrce jednou proběhl a je to chlápek s pseudonymem CAER. Když jsem jeho práci prezentoval naposled, byla to tvorba z legální pražských ploch a byla nazvána PŘES PRAHU DO VESMÍRU. Bylo navrženo podobné téma, ale pouze se na malbě nalézal kosmonaut, který drží vizitku právě se jménem CAER. Bylo to první dílo, které jsem od tohoto umělce viděl a byl jsem z něho naprosto unešený :-) ....jen tak dále mladý muži :-).

Přestaňme tedy zbytečně natahovat úvod a pojďme se podívat na vzniklé 2 malby, které jak jsem tedy řekl, rozhodně stojí za vidění. Na konci článku je ještě video a tak když Vám nebudou stačit fotografie, záběry z místa doplní.

První malba nese tedy podobný námět jako již mnou jednou prezentovaná práce, a tím je kosmonaut kdesi ve vesmíru. Dnes je to kosmonaut již na planetě a hezky si sem přiletěl svou hmyzí lodí :-). Nejspíše, je to pojato přistání APOLA 13, které je zmíněno v popisu názvu, ale když se podrobně podíváte na přilbu tohoto vesmírného badatele, tak uvidíte i plavidlo, které má odpovídat právě podobizně APOLLA 13. Takže v tuto chvíli, již není o čem zbytečně dumat :-). Je to originálně ztvárněno přistání na měsíci.

Zde na detailnějších fotografiích si můžete prohlédnout jak přilbu kosmonauta, jeho plavidlo ,které má v přejatém významu nahrazovat právě loď APOLLO 13 - v jeho helmě je vidět odraz pravého vesmírného modulu - a i název, pod kterým je toto dílo prezentováno.

Od této velmi hezké první prácičky, přeskočme pohledem na zeď naproti a pojďme se podívat tam. Zde najdeme již řekněme tvorbu spojenou (ne tedy úplně individuální nápad) a to právě s venkovní výstavou BEST CZECH FOTO 2021, která je zde také ještě k vidění. Při detailnějším zkoumání, však nějaké ty individuální prvky objevíme také, ale je to opravdu jen velmi okrajově. Tato malba je tedy spojena s výstavou a to velmi blízce. Jedná se totiž o velkoplošné ztvárnění vítězné fotografie od fotografa - Igor Mikula - s názvem Kos černý. Tato fotografie byla prý pořízena ze záchodového okénka, kde každým rokem hnízdí kosí rodinka. Tato rodinka se zabydlela u jeho kamaráda na chatě :-). Jestli voni to nejsou takový ty lufťáci :-D.

Fotografie a i Mural art ztvárňují samečka, který přilétl ke svému hnízdu s mláďaty a zde se je snaží nakrmit. Prý fotograf umístil nedaleko tohoto hnízda fotoaparát s dálkovou spouští, a pozoroval pravidelné přikrmovací přílety několik hodin, až vylezla vítězná fotografie této soutěže. Rozhodně klobouk dolů, protože to chce mít opravdu trpělivost, rozhodně i cit pro moment a lásku k přírodě. Mě se musím přiznat více než foto líbí malba, protože je to přeci jen takové velkolepější a více to člověka osloví když jde kolem. Základ toho všeho, je ale přeci jen foto ve správnou chvíli :-). Proč jsem napsal, že několik málo podobností na malbách najdeme? Jako kosmonaut, který má nad sebou svatozář, tak i tento kosí sameček je totiž ztvárněn s tímto  aspektem. Zde si můžeme asi trošku domyslet, co tím chtěl tvůrce říci. To, že je v tomto případě ptačí sameček bez viny a svatý, je vidět z tohoto pohledu asi prokazatelně (snaží se pouze nakrmit svá mláďata), ale jak je to s kosmonautem a jeho výletem do vesmíru?...trošku se nabízí myšlenka, proč jsou někdy lidé takový boží, zkoumavý, tvorové :-D. 

Nedávno jsem viděl foto, kde byl pod mořskou hladinou vyfocen potápěč a žralok Bílí. Vedle tohoto snímku bylo pár řádků, které zněli nějak takto: na fotografii vidíte tvora, který může ročně za usmrcení několika tisíců životů a vedle něho si plave v klidu žralok Bílí. Zajímavé že :-).

No a posledním pohledem na celou tuto velkoplošnou malbu se s vámi rozloučím, odkáži vás ještě na video, které naleznete záhy pod fotkou a budu se s Vámi těšit na další průzkumy v té naší GRAFFITI scéně :-).

Vítězná fotografie a malba.

Zdarec sprejec bajkujec a budu se těšit zase třeba někdy :-).