13.

06.01.2022

PRAHA a BANKSY

Hohoho milí Bajkujáci, tenhle rok se rozjíždí opravdu v totálně tom nejvyšší stylu, který si pro GRAFFITI scénu můžeme představit. Včera jsem navštívil naší matičku Prahu a hádejte proč ? V tomto městě a srdci naší České republiky, se koná prodloužená výstava světoznámého STREETART umělce s pseudonymem BANKSY. Jeho díla jsou známa po celém světě a jejich význam, a postoj k životu snad musí oslovit každého. Je to již několik let špička ve svém oboru a tak se semnou pojďte v tomto článku podívat, co jste zatím promeškali, ale co ještě můžete stihnout. Výstava je prodloužena a potrvá do...to zatím nevím, ale doufejme že dlouho :-). Tuto výstavu hledejte v bývalém kostele sv. Michaela archanděla v Praze, v ulici Michalská - pro zjednodušení je to mezi Václavákem a Staromákem.

Pro přiblížení o koho se vlastně jedná, tak se můžete setkat s díly anglického streetartového umělce z bristolské undergroundové scény, který pro své vystupování na veřejnosti používá pseudonym BANKSY. Jeho díla jsou velmi často satirická a nesou hodně politický význam. Dle mého, se snaží svým vyjádřením poukazovat na chyby tzv. systému, polici a všeho co lidem zakazuje šťastný a volný život. Nejedná se zde samozřejmě o propagaci volnosti v násilí, ale spíše naopak. To je často znázorněno v obrazech, do kterých jsou zapojeny děti proti polici, vojsku nebo podobné. Je to samozřejmě nápaditá forma, která má právě lidem kolem i právě zatvrzelým úřadům ukázat, kam až jejich nadvláda a moc zacházejí, a jestli je to vlastně správně.

Nikdo přeci nechce ztrácet lásku ve svém životě, naději a nebo volnost, kterou bychom měli mít vlastně zaručenou. Nenarodili jsme se jako něčí služebnictvo a v některých případech i otroci mocných. Co se týká samotného tvůrce, tak ve skutečnosti se ani tak nějak moc nevý, vlastně kdo BANKSY je. Moc lidí, nebo fotografií a videí neexistuje, které by jasně prokazovali jeho totožnost. Je to takový přízrak, který se vždy někde objeví, vytvoří nějaké dílo, které později získá nesmírnou hodnotu, a to právě díky svému významu a hlavně proč to dílo vzniklo. Kdo se ale za tímto pseudonymem skrývá, zatím moc lidí neví. Nedávno však internetem kromě rozhovorů, kde umělec skrývá svou tvář proběhlo video, kde se tvrdí, že dnes je již BANKSY straší muž a živí se jako pouliční prodejce svého umění....viz 3 video.

Tato výstava vás tedy nechá velmi mile nakouknout do jeho tvorby, kde si můžete prohlédnout jedny z jeho největších děl. K vidění jsou soukromá díla sběratelů, nástěnné malby, graffiti plátna ale i elektronická video projekce. Vše je rozhodně zajímavě zakomponováno do prostoru bývalého kostela, kde tato atmosféra na vás zanechá opravdu hluboký zážitek. Je to dosti nevšední pojetí, ale ta hrubost a právě nečekanost tohoto místa, Vám otevře bránu do úplně jiného světa. Pohltí vás přítomnost, realita a žádné zkreslené vyumělkované galerijní místnosti.

Pokud tedy nemáte co po novém roce dělat, rozhodně sedněte na vlak, autobus, anebo na svá kola a zajeďte se podívat do centra Prahy, kde tuto výstavu můžete nalézt. Doporučím Vám, abyste si nejdříve zkontrolovali, který den se chystáte, protože otevírací doba se může lišit. Ještě jednou Vám připomenu, že se jedná o nejvíce uznávaného STREETART umělce na světě a tak tohle není žádný patlal, ale snaží se mluvit lidi k Vám a vašim srdcím :-). 

Video z výstavy :-).

To je dnes z prozkoumávání graffiti scény vše, ale jak říkám vždy tak doufám, že se Vám vyprávění a fotografie líbili, a že se spolu sejdeme zase příště u něčeho zajímavého :-) Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-).