14.

01.07.2021

NEJNIŽŠÍ ROZHLEDNA NA SVĚTĚ JÁRY CIMRMANA

Pokud budete mít někdy cestu do krajů Českého ráje, rozhodně se pokuste přiblížit k hranicím Semilského okresu a zde, spočinout na vrcholku nejníže položené rozhledny na světě, kterou dokonce založil sám Jára Cimrman. Jak všichni tohoto pedagoga, vynálezce a inovátora svého věku a budoucnosti znáte, tak v tomto případě vás překvapí svým nápadem doslova několikanásobně. Nedaleko okresního města Semily, se nalézá malá víska, možná vesnička Nouzov a v jejím katastru, právě Jára Cimrman postavil rozhlednu k obrazu svému.  

Proč píši, že k obrazu svému? Jára bohužel trpěl strachem z výšek tzv. AKROFOBIÍ a proto, si pro sebe postavil rozhlednu, na kterou nebude mít strach vystoupat. Dle územního měření se udává, že výška je -0,15m a +0,05m pod horizontem, což ji činí položenou v jakém si důlku, a tak se Járovy při stoupání na její vrchol nemohla točit hlava, ani zvedat žaludek.

Pokud se na tohle super důvntipné místo vydáte, nebude vás zde očekávat pouze hezký výhled do kraje, který i přes to, že rozhledna vlastně nesahá bůhví jak k nebesům, je z polohy samotného místa hezký rozhled do všech světových stran. U úpatí stromu ( vysazené lípy ), který se nalézá vedle rozhledny a je, řekněme malou památní dominantou tohoto místa, můžete při své návštěvě zanechat kamínek třeba s datumem návštěvy, jako takovou hezkou návštěvní tradici. Kamínky se zde nechávají také i z dalšího důvodu a to, že Jára si přál vybudovat rozhlednu kamennou. Tak třeba za pár let, se to stane skutečností :-).

No a v řádcích v začátku jsem zmínil, že Jára Cimrman byl vášnivý vynálezce a inovátor :-). Není tedy pro vás na tomto místě připraven pouze hezký rozhled do kraje, ale můžete si zde vyzkoušet i nějaké jeho vynálezy, které zde po sobě zanechal. Prvním z nich je bezesporu prototip zárožního dalekohledu, poté LUXFON, kterým pokud máte silný hlas se dovoláte všude po světě :-) a nebo šlapací telefon.

Bohužel LUXFON, nevydržel nápor větru a na chvíli se položil :-) Při návštěvě byla jedna z přítomných budek položena, protože nebylo tomu tak dávno, co zde panoval silný vítr. Jak můžete vidět i na fotografii se zeleným zábradlím, tak dalekohled nyní není k dispozici, ale před návštěvou se raději informujte.

No a co je pro nás rozhodně důležité, tak je, jestli se na toto místo dá dojet na bajku. Tohle místo se dá propojit na kole jak při výletu s přáteli, protože nedaleko Semil se nalézá fajn BIKROSKA, na Kozákově další parádní výhled a poježdění, anebo třeba i pro rodinu s dětmi. Dojet sem není nijak složité a tak i začátečník, pokud bude sledovat turistické značení nebude mít sebemenší problém :-)

No a abyste viděli, že Vám opravdu nelži, tak zde nechal Jára svou památeční STOPU pro všechny, kteří he zde chtějí navštívit :-)

To je pro dnešek z cestování po kraji vše a jak říkám vždy, tak doufám, že se Vám fotografie i článek líbili, a že se spolu sejdeme zase u dalšího objevování té naší České Bajkové republiky.