16.

23.10.2021

BOŘETICE 

ROZHLEDNA KRAVÍ HORA, STEZKA NAD VINOHRADY a SLUNEČNÁ

Je tomu pár týdnů, co jsem se vydal na naprosto nečekanou cestu na Jižní Moravu do oblasti Bořetice, Velké Pavlovice a to jen díky tomu, že zakoupený WOUCHER pro mé rodiče, bohužel nemohli využít i když na to měli celý rok a nechat ho propadnout ?? Tak zase takový pracháč tedy nejsem :-).

Takže jsem vyrazil na víkend na poznávací pobyt, který jsem chtěl využít maximálně k cestování a poznávání místního kraje, no a protože ve WOUCHERU byla i návštěva sklípku, tak mise byla naprosto jasná :-) Prostě si to zde užít na plné sudy :-) 

PS: Bořetice jsou vesnice v okrese Břeclav v Jihomoravském kraji. Leží zhruba 12 km jihovýchodně od Hustopečí, na břehu Trkmanky. Bořetice sousedí na severu s Němčičkami a Kobylím, na východě s Vrbicí a na západě s Velkými Pavlovicemi. Žije zde přibližně 1 300 obyvatel.  

Tento výlet jsem však nepodnikl jako klasicky STOPEM, protože na vlak ani bus není, ale rodina se uvolila a dala mi k vrácenému WOUCHERU ještě na cestu, abych se tam měl alespoň jak dostat, když tam už kvůli jejich lenosti musím jet. Takže cestu popisovat dnes nebudu, protože to nebylo nic závratného - prostě nasedneš do vlaku a jedeš :-D - ale pojďme se spíše podívat ve fotografiích po kraji tohoto místa, navštivme rozhledny a prostě to, co stojí rozhodně za to. Bydlel jsem v penzionu V ZAHRANIČÍ, kde jsem se setkal s přívětivou náladou, ubytováním (to bylo opravdu fajn - vlastní koupelna i tv na pokoji) a také s milou paní provozní. Musím říci, že za 1200 Kč toho nabídl pobyt opravdu hodně. Nechápal jsem nervózní a protivné lidi, kteří psali špatné zprávy a i na místě si stěžovali, když za ty prachy měli 3 super dny plné možností :-)

Takže první místo, které bych mohl doporučit je určitě tento penzion v příjmeném rodinném stylu, s pěkným zdobením budovy a prostě fajn příjemné zázemí. Pojďme však dál, protože hnedka kousek od tohoto penzionu se dostáváme mezi vinice :-), kde se pěstuje zdejší bohatství no a když těmito vinicemi projdete cca 1,5 km, přijdete k prvnímu hezkému bodu. Tím je v tomto případě rozhledna KRAVÍ HORA. Dle tohoto názvu KRAVÍ HORA se i toto okolí nazývá a rozhledna vás dostane do výšky 12m nad zem. Z výhledu, který je sám o sobě velmi pěkný a u paty rozhledny činí výška 272 m.n.m, si ještě tedy 12m připočítejte a v tu chvíli jste na vrcholu rozhledny, a máte krásný výhled všude kolem :-).

Z této rozhledny určitě uvidíte i na další bod, který se vzdušnou čarou nalézá nějakých 6-8 km, a je to Stezka nad vinohrady. Tento nádherný unikát, který vás opět posadí nad všechny kopečky a nabídne Vám rozhled do celého kraje, je ještě mnohem zajímavější a působivější než první bod KRAVÍ HORA

Stezka nad vinohrady či také kobylská stezka nad vinohrady je rozhledna východně od obce Kobylí ve výšce 334 m n. m. na kopci Kobylí vrch, který místní nazývají Homole. Vede k ní naučná stezka Kobylí. Byla navržena místním rodákem Jiřím Vojtěškem a Jakubem Rolečkem z brněnského ateliéru Keeo4design. Stavbu prováděla firma Teplotechna Ostrava od července do října 2018 s náklady 2,5 miliony korun, které uhradila obec. Rozhledna byla pro veřejnost otevřena 27. října 2018 a je volně přístupná. 

Je to opravdu úžasné místo, kde doporučím vzít s sebou kolo. Cesta jsem je plná krásných stoupání po místní krajině a tak cyklo výlet nemá co zkazit :-)

V této oblasti jsem se poté pohyboval ještě dál a objevil ještě jeden zajímavý bod, kterým je rozhledna SLUNEČNÁ. Tato vyhlídka je opět něco, co byste rozhodně měli vidět, pokud se na tento výlet vydáte. Doporučil bych ho jako poslední bod, protože u základny se nalézá velmi milé a sympatické občerstvení, kde si můžete zakoupit místní vínko samozřejmě. Ono po celém dni chození, stačí bohatě 3 sklénky a zábava je na světě :-D

Slunečná je rozhledna, která se nachází na vyvýšenině a v turistickém areálu 225 metrů nad mořem u jihomoravské obce Velké Pavlovice, ve vinařské trati Nad zahrady, na cykloturistické stezce Modré hory. 

To je dnes z cestování po ČR vše a jak říkám vždy, doufám, že se Vám fotografie a představení alespoň trošku líbilo, a že se spolu sejdeme zase někdy příště u poznávání té naší matičky České republičky :-) Takže ZDRAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-)