16.

26.12.2021

TAJEMNÁ INDONÉSIE - TAMTAMY ČASU

Nazdárek moji Bajkujáci :-) dneska načneme cestování po světě trošku z jiného soudku, ale rozhodně zůstaneme i u toho, že se na toto místo můžete zajít\zajet podívat. Jedná se totiž o naprosto super a skvělou výstavu ve městě Liberec, která Vám nabídne sbírku fotografií, památečních předmětů i video projekci, ale hlavně je to celé naprosto skvěle situováno ve známém centru Babylon. V tomto centru Babylon jsou výstavě propůjčeny velmi pěkné a naprosto se hodící prostory, umístěny v podzemí :-). Pod tímto centrem, se totiž nalézá několik velkých propojených místností (trošku to připomíná katakomby), které dohromady tvoří dosti prostornou plochu, kde je výstava situována. Je vidět, že i vystavovatelé si dali velmi záležet, protože když si tuto výstavu projedete, rozhodně zůstanete po prohlídce trošku s ústy dokořán :-D

Tato výstava je rozhodně něco, co byste pokud rádi poznáváte svět neměli propásnout. Tento rok, protože konec je již za dveřmi, bude otevřeno pouze jeden den a to právě na poslední pátek tohoto roku - 31. 12. 2021. Po novém roce to bude až po 2.lednu. Doporučuji si, ale raději vše zkontrolovat, než se když tak na cestu vydáte :-). K vidění, zde je naprosto obří zásoba perfektních velkoplošných fotografií, které byli pořízeny za dobu pobytu a několika návštěv, ve kterých tyto výpravy za kulturou probíhali (alespoň doufám, že to píši správně). Je to zachycení fotoaparátem domorodé kultury, kterou můžete objevit na Nové Quineji, Indonésii, v Pacifiku, Šalamounových ostrovech a možná i na dalších exotických souřadnicích. Je to opravdu fascinující, že když na tuto výstavu vstoupíte, doslova jste úplně v jiném světě. Atmosféra vás vtáhne neuvěřitelným způsobem a k tomu co je k vidění, stačí již jen sundat boty, nasadit lehký pralesní obleček a málem si připadáte jak na vyfocených místech. 

Samozřejmě, jak jsem zmínil v začátku, tak nejsou zde k vidění pouze fotografie a doplňkově i video projekce (je vytvořeno malé kino, kam si pohodlně můžete sednout a nebo chýše, kde se promítají další zachycené záběry), ale tyto prostory jsou doplněny o nepřeberné množství různých hmotných artefaktů, předmětů z těchto kultur a dokonce i plavidel, loveckých potřeb a dalších, které sem postupně dobrodruzi z těchto cest navozili. A kdo že se to vlastně na cesty do těchto šílených končin světa vydal, abychom mi, zde mohli zažít taky kousek tohoto ráje? Hlavním iniciátorem\autorem je Rudolf Švaříček, a další jména jsou Miroslav StinglMiroslav Zikmund a Jiří Hanzelka. 

Jak i můžete vidět na fotografiích pořízené mnou, tak výstava je opravdu velmi obsáhlá a rozhodně se autor této předváděcí akce cizokrajných oblastí nemá za co stydět. Ona totiž tato výstava, patří do skupiny těch největších svého druhu. 

Zde použiji citaci vystavovatelů, pro přesnější popis: Projekt prezentuje historické materiály největších es cestování - dvojice Jiří Hanzelka - Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl. Přináší i rozsáhlé výsledky práce Rudolfa Švaříčka, který se věnuje neznámým etnikům a dobrodružným výkonům v nitru ostrova. Historie nikdy nesvedla největší legendy cestování dohromady. Až v knižním projektu Tamtamy času, vydaném v edici LIVINGSTONE se Jiří Hanzelka - Miroslav Zikmund a Miloslav Stingl poprvé společně dělí o zážitky.


Zde jsme již na konci tohoto článku, který jsem vytvořil především jako pozvánku, kterou doufám využijete v těchto posledních dnech roku 2021, a nenecháte si ujít takový to vytvořený skvost. To je prostě škoda :-). Já jsem se sem vydal, protože v těchto dnech přeci jen toho bajkování tolik není, a když chce člověk vidět něco zajímavého, nelyžuje, anebo rád chodí na takové to výstavy, tak kam zajít ještě před silvestrovskou oslavou je asi jasné :-D. Takže se mějte ZDAREC BAJKUJEC a pod těmito řádky, na úplný závěr naleznete ještě video :-).