17.

11.04.2022

VELKÁ CENA PARDUBICKÉHO KRAJE 2022

Já vás zdravím moji milí Bajkujáci :-) a dnes se v tomto článku půjdeme podívat na „konečně“ první závody letošního roku 2022, které se mi podařilo s mým projektem navštívit. Mohlo se psát ještě o jednom závodě na víc, který se odehrával pouze jeden den před (jednalo se o STŘEDOEVROPSKÝ POHÁR BIKROS také v Pardubicích), ale počasí bylo opravdu proti a i práce kolem domu, mě bohužel nepustila do terénu s foťákem a kamerkou :-). Však pojďme se spolu podívat alespoň na to, co se mi podařilo zachytit a tím je závod ve městě Pardubice, a jedná se o VELKOU CENU PARDUBICKÉHO KRAJE BMX BIKROS :-)

Udeřila neděle 10. 4. 2022 a i když počasí bylo opravdu dosti aprílové, ve městě Pardubice a na místní bikrosce ležící na nábřeží Závodu míru, se odehrál jako již každoročně závod s názvem Velká cena Pardubického kraje. Tento závod já osobně znám cca 4 léta, ale jeho pořádání bude jisto jistě spadat už do dalších několika let, možná i desetiletí zpětně - již název napovídá, že je to hodně vázáno k pořádajícímu městu, a tak historie tohoto závodu bude určitě veliká. Jak jsem nastínil tak počasí bylo aprílové, ale to si myslím, že bude jasné skoro každému člověku v ČR, protože ono to dost podobně vypadalo na většině území naší republiky :-D. Dopoledne slunečno, potom trošku zamračeno, potom zase slunečno, potom zase zamračeno, potom víc zamračeno, potom přeháňka dešťová, potom zase slunečno, potom zase přeháňka kdy padá z nebe polystyren, potom zase slunečno a takhle opravdu celý den, až do pozdějších odpoledních hodin cca 17-18hod

PS: chtěl jsem již den před vyrazit na uvedený závod - Středoevropský pohár - ale díky úplně stejnému počasí, které vládlo i v sobotu snad všude, jsem sice vyrazil, ale také někde až po 17 hodině. Byl jsem totiž rozhodnutý, že si v rámci tréninku dojedu do Pardubek na kole, a tak si pořádně vyvětrám kosti i kolo :-D Ono totiž v sobotu u nás přestalo sněžit právě kolem 17hod a jakmile vysvitlo poprvé slunce za celý den, tak jsem se v 10 minutách sbalil a vyrazil na svém bajku vstříc Pardubicím :-). Tuto cestu jsem již nechával téměř náhodě a tak byl navrhnutý malý plán, že pojedu kam to půjde, nejlépe však dojet až do Hradce Králové, tam přespat někde ve spacáku (měl jsem na okraji trošku vyhlídnutý hezký krytý myslivecký posed) a ráno dorazit 20 km do Pardubic. Vše dopadlo ještě lépe než jsem myslel, a tak jsem do Pardubic nečekaně dorazil již v sobotu kolem 21:30 hod. Na kole jsem dojel v pěkném tempu až na benzinovou stanici ONO. Tato benzinka se nalézá mezi Ostroměří a Hradcem Králové ve vesničce Milovice - cca 50km od Semil. Já jsem na benzinku totiž dorazil již opravdu ve tmě, a bohužel jsem si zapomněl vzít zadní světlo a tak jsem cestu dále rozhodně neriskoval, a na benzínce mě nabrali i s kolem velmi milí lidé, kteří mě odvezli až k bikrosce v Pardubicích. Oni totiž naprostou náhodou nedaleko bydleli :-D Tak není to super, když je to takhle super :-D

Zpátky však k závodům :-). Ono toto ošklivé počasí bylo také dostatečně znát i na jezdecké dráze, protože již při ranním příchodu v neděli bylo vidět, že pokud by se počasí alespoň na chvíli neumoudřilo, byl by asi se závoděním utrum :-). Na několika místech byli celkem dost veliké vodní plochy a to hlavně tedy v dojezdové části, ale i dráha byla těmito podmínkami dosti rozměklá a tak se muselo když tak uvažovat i o nejhorší variantě. Však dopoledne se vše celkem uklidnilo a tak se mohlo v klidu začít :-). Nejdříve probíhali samozřejmě klasicky tréninky, nějaké rozjížďky a v 11:15 se poprvé mohli na dráhu pustit závodníci již pěkně zostra. Začínalo se nejdříve těmi nejmenšími a pokračovalo to klasickým postupem k těm ostřílenějším. Rozdělení kategorii a rozpis všech závodníků najdete pod tlačítkem.

A jak jsme se prodírali závodní nedělí 10.4.2022 bylo vidět i pár velmi hezkých a hřejivých momentů. Ne jen, že jste mohli spatřit opravdovou českou elitu tohoto sportu, kteří nás reprezentovali třeba nedávno v prvních závodech v Italské Veroně, ale i zde na závodní dráze se snažili předvést opravdu velmi kvalitní výkony. Bylo to vidět už opravdu od těch nejmladších kategorií, kde se již za skoro šéfika tohoto sportu dá považovat ve své kategorii závodník s velmi trefným jménem Očenášek - celým je to Jan Očenášek :-). On se právě velmi hezky předvedl v Itálii a ani zde nezůstával vůbec pozadu :-). Takže když uděláte nějaký hřích, tak si odříkejte pár „OČENÁŠKŮ“ a je to odpuštěno :-D.

Jak ubíhal den, dostávali jsme se od těch nejmladších až ke starším kategoriím, kde se samozřejmě odehrávali také velmi zajímavé boje a zápolení. Do toho se v odpoledních hodinách opět začalo ozývat počasí, a tak se závody chvílemi stávali spíše pořádným krosem než bikrosem :-D Závodníci prolétali polystyrénovými vločkami padajícími z nebe, a tak dostával závod zase trošku napínavější atmosféru. Spousty lidí to doslova rozesmálo, jací mi to jsme lidé blázni, že se v takovém nečase něco jezdí, ale i spousta závodících z toho mělo ve startovním bloku celkem srandu :-D. Nedalo se nic dělat, a protože se z nebe nespouštěli litry vody, jezdilo se zvesela dál a nikdo se nenechal tímto počasím nějak odradit :-).

Všechny závodní kategorie, kterých bylo dohromady 8 se bez nějaký velikých problémů podařilo vypravit a tak mohlo přijít na řadu celkové vyhlášení všech jezdců :-). Tímto musím pořádající stranu velmi pochválit, protože oni pamatovali opravdu na velikou řadu závodících a každý kdo dosáhl z nějakého důvodu na cenu, si mohl domů odnesl krásnou skleněnou plaketu, která ho zapsala do bikrosových dějin hezkým a tučným písmem. Teďka nevím, jestli to bylo opravdu poprvé, ale získávali se v kategoriích od 15\16 let a starší finanční šeky, které začínali na hodnotě 200 a 300 Kč a vyšplhali se až na hodnotu 1500 Kč. Není to samozřejmě úplně nejvíc, ale získat za závod nějaký ten peníz, který si s radostí odjedete a dobré umístění Vám i samo o sobě zajistí další dobré postupy, není přeci vůbec nic špatného. Opravdu pro vítěze byli ceny připraveny velmi hezké a tak ještě jednou opravdu pořadatele velmi chválím :-).

Na úplný závěr vás ještě pozvu na shlédnutí videa, které snad neurazí, ale spíše naopak :-)

To je pro dnešek ze závodění opravdu vše a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám povídání a fotografie líbili, a že se spolu sejdeme zase příště u pořádného bajkování :-). Takže ZDRAEC BAJKUJEC a budu se těšit :-).