17.

11.04.2025

STREET ART a PIVOVAR VOLT

Nazdárek milí Bajkujáci, a všichni příznivci a fandové tohoto projektu :-). Zimu máme celkem za sebou až na nějaké drobné doznělky, a tak se můžeme vydat s tímto magazínem vstříc všem slunečným zážitkům, které nás v budoucnu snad čekají. Je tomu pár dní, co JARO dalo o sobě velice hezky vědět, a krásné slunečné i teplé počasí nás doslova zvalo ven. Vypravil jsem se tedy díky těmto hezkým podmínkám na průzkumnou výpravu za tématy GRAFFITI a STREET ART, a to do města Jablonec nad Nisou. Do těchto míst jsem se vydal za splněním slibu, který jsem právě ještě v chladných měsících dal, a to návštěva pivovaru VOLT a vytvoření článku o STREET ARTOVÉ tvorbě, kterou zde můžeme vidět na fasádě této budovy. Abych dostál svým slibům, a nebyli to jen plané řeči kolem, tak zde se pojďme spolu podívat na tuto velice parádní a povedenou malbu, kterou můžete najít na budově pivovaru VOLT v Jablonci nad Nisou. Tato budova se také nachází u zdejší vodní plochy, což je VODNÍ DÍLO MŠENO/ JABLONECKÁ PŘEHRADA/ JABLONECKÉ MOŘE, a tak si i tuto turistickou oblast také trochu představíme.  

V tomto článku bych začal jako první nejspíše samotnou firmou VOLT, pivovarem a vším, co se dá o tomto místě zjistit a Vám představit. Pivovar Volt je místní jablonecký minipivovar, který řekněme oficiálně začal fungovat na pivním světě v roce 2017, a jak sami uvádějí na svých webových stránkách, to co bylo před, již vzala historie :-). V roce 2017 se tedy tak nějak píše začátek této firmy, a obratem rok následující se v pivovaru objevuje nový člověk, který je pro další rozvoj velice důležitý. Pod taktovkou této osoby se zde začnou odehrávat věci nevídané. Tento člověk je nový sládek pivovaru Martin Palouš. Když se pustí do práce, tak z jeho 500l nádoby se začnou vyrábět piva celkem ve velkém, a tak v letech následujících má pivovar více jak 60 druhů svého piva...roční výroba se počítá něco kolem 3200 hl/ročně. Na to, že je tohle všechno práce pouze v minipivovaru, tak je to pořádný kus odvedené dobré šichty, ale ani díky této náročnosti a široké škále nabídky, není toto pivovarnictví nijak zaostalé ve světle kvality. Výrobky, které jsou tímto jabloneckým pivovarem produkovány, získali nejedno ocenění a tak se vyráběná piva mnohokrát umístila na bednách v soutěžích, jako jsou Zlatá pivní pečeť, Jarní cena českých sládků, Pivo České republiky, Zlatý pivní pohár a další... Nejvíce ocenění posbírala Baterka, Zkrat nebo Vypínač. 

Co se týká alespoň krátkého představení historie a vzniku firmy, tak nějaké ty řádky máme také za sebou, ale na co určitě nesmím zapomenout je, proč tento pivovar má vlastně název VOLT, a jak se k takovému názvu došlo. V tomto směru bych mohl určitě použít i řádky z webových stránek firmy, protože zde mají tento příběh velice hezky popsaný, a tak není nutné vytvářet nový. Pojďme tedy na to: Jistě znáte Alessandro Voltu co by vynálezce a renesančního člověka. Ten stojí za mnoha patenty včetně Voltaického článku, bez kterého si nedovedeme dnešní svět představit. Málokdo ale ví, že Voltaický článek je druhotný produkt Voltova tajného stěžejního výzkumu, který řeší jak do korbele ledově vychlazeného piva dostat co nejvíce energie. Věnoval mnoho svého drahocenného času, aby dostal do chmelového moku ten správný říz, a elektrizující sílu přitahující nové nápady a zážitky. Stejně jako Volta, tak i my hledáme v pivovaru nové receptury, výrobní procedury a způsoby jak pro vás připravit pivo, které vás osvěží a zelektrizuje. Dorazte k nám objevit a vyzkoušet Voltovu kouzelnou formuli. Chceme takto navázat na bohatou historii Jabloneckého vaření piva (svého času v jednom z největších pivovarů v Čechách), a rozšířit sbírku pivních speciálů malých českých pivovarů. Výhodou Voltaického článku je, že můžeme přenášet energii dál...My tak činíme! 

Jak se můžete tedy dočíst, tak ono najít pro svůj pivovar jméno není zase až tak jednoduché, ale když je k tomu daná dobrá historka, jde to celkem samo. Co se týká pana Volty, tak zde se asi není o čem moc dohadovat, protože je to velice pěkná a také zajímavou historií opředená story, která udělá každému návštěvníkovi radost. Jak jste se také mohli dočíst, tak Alessandro Volt nebyl jen vášnivý a přínosný vynálezce, ale také nejspíše měl moc rád pivo. Když dokázal své vynálezy směřovat i tímto směrem, a tak hezky propojil příjemné s užitečným, mohli bychom zkusit vyslat směrem do dávné historie veliké poděkování, protože dnes by tohle pivo nebylo takové, jaké si ho můžeme užívat :-) Děkujeme pane Volto, že díky Vaším zajímavým inovacím si dnes můžeme užít skvělé, jiskrné a energií nabité pivo tohoto pivovaru VOLT :-).   

Jak budeme pokračovat dál? Další myšlenka kudy kroky povedou je, že než se dostaneme k malbě, o kterou zde jde nejvíce, tak co si říci něco o tvůrcích? Tento MURAL ART není tvořen jedním člověkem jako individuální práce nějakého nadšence, ale je to dílo již stálice v tomto oboru a to firmou STROY STUDIO...psáno s ypsilon na konci. Pro alespoň krátké představení použiji také řádky z webových stránek firmy: Tato firma je mladé flexibilní seskupení, milující svobodu umění.  Podnikání vzniklo na bedrech digitálního umění na TUL, a dalších gurmánů současné kultury ze severu. Od svého prvopočátku v roce 2014 studio __STROY generuje design na hranici umění a technologie. Dnes pod touto značkou vzniká velké množství projektů od webdesignu, přes motion grafiku, ilustrace, 3D grafiku a vizualizace až po instalace a aerosol art. Společnou prací jsou ojedinělé projekty díky náhledu z mnoha úhlů a mísení rozličných expertýz. Jak se mi také podařilo zjistit, tak se jedná o jablonecko libereckou partu, která se podílela ne jen na tvorbě loga tohoto pivovaru, ale i na dalších. Mezi vytvořené práce patří logo a design JBC REVELATION, JIZERKY, TOM WOSAAK cykloservis, atd...Letmý pohled na tvůrce bychom také měli za sebou, a nyní se již pusťme otevřít a představit Pandořinu skříňku, díky které tyto řádky vznikají. Pojďme si tedy představit vytvořený STREET ART na fasádě budovy pivovaru VOLT, který je vytvořen partou lidí ze STROY STUDIO.         

Když se k této stavbě a malbě vydáte rozhodně si myslím, že budete zvědavý, co zde vlastně uvidíte...o to tu jde přeci nejvíc. Zkusil jsem tímto směrem vyzpovídat i tvůrce, abych se měl tak nějak o co opřít, a nemusel zbytečně zkoušet vymýšlet nějakou pointu. Jak mi bylo řečeno po emailové komunikaci, tak tvůrci neměli v prvním plánu vůbec směřovat malbu nějakými body k pivovaru. To znamená, že malba neměla být v prvních dojmech myšlena jako reklama, či tímto směrem vůbec směřovat. Malba měla být pouze tematicky k místu, na kterém se budova pivovaru nachází. Nakonec se z tohoto nápadu stalo propojení těchto dvou věcí, a na fasádě budovy vznikl potápějící se potápěč, a kolem tohoto chlapíka v neoprenu se prohánějí 2 električtí úhoři. Potápěč byl i zvolen z důvodu slangového názvu vodní plochy, a to JABLONECKÉ MOŘE. I když by tento vodní muž v blátě mezi kapry asi moc neviděl, však myšlenka propojení se určitě podařila. Když se podíváme pořádně, tak ještě uvidíme, že kolem se tedy prohánějí dva električtí úhoři, kteří jsou označení jako plus a mínus. Zde tedy také jasně můžeme vidět duchaplnou myšlenku, která odkazuje jasně na název pivovaru VOLT. Co říkáte? To zní jako vytvoření celkem zajímavého nápadu, a dobré věci v jedno.

Když naše pohledy upřeme ještě dále, tak co se týká plochy, na které je tato malba vytvořena, tak mural art je jasně směřován na straně budovy, která míří směrem k vodní ploše. Dalo by se také říci při trošku fantazie, že potápěč se snaží možná doplavat právě do přehrady, ale to je již jen na volných myšlenkách. U malby potápěče si také můžeme ještě všimnout, že je zde použitý takový vtipný detail, kdy konec jeho šnorchlu je vlastně komín na páry z místní restaurační kuchyně :-D. To je také celkem důvtipné použití vzezření budovy, a zakomponování do tvorby. Když jsem se zkusil zeptat tvůrců, jak se vlastně vůbec došlo k tomu, aby na fasádě vznikl právě tento nápad (potápěč a úhoři), tak jsem se dozvěděl, že malba vznikla spontánně po domluvě s pivovarem. Za drobného přispění pivovaru se dohodlo, že budova bude zkrášlena vlastním motivem. Co se týká časového rozpětí tvorby, a kdy, tak jsem zjistil, že malba by měla být vytvořena v roce 2O2O. To znamená, že na tuto parádní prácičku se návštěvníci mohou dívat již více jak 4 léta. Je také jasné, že tohle asi nenakreslil jeden člověk s vodovkami, a v tomto směru se mi dostalo také odpovědi. Ve studiu fungují dva malíři, kteří spolu tvoří veškeré velké murály. Celkem jim to prý při práci klape, a tak malbu zvládli za pár dní na plošině.  

Měl jsem pro tvůrce samozřejmě i své vlastní otázky, které by mi tuto malbu nějak poodkryli i její vytvoření, a co jsem se dozvěděl dále? Malba je vyvedená v zemitých barvách, aby zapadla nenásilně do prostředí, ve kterém je namalována. Je malována podle 3D modelu, protože kromě murálů dělají i videomappingy, a fasádu čas od času nasvítí projektory. Díky použité technice projektorů, se malba rozpohybuje a vytvoří tak 3D efekt. Jako bylo ve filmu Pelíšky, tak i zde musela padnout otázka na nějaký vtipný příběh při práci, protože tito tvůrci se vtipnými historkami jistě jen hemží :-D. Na tuto otázku, která doufám pobaví i Vás, stejně jako mě, se dostalo této odpovědi: Vtipná story? Nevím. Možná, že kolega pil u malování Kozla, a když šel hlavní sládek okolo, tak se zhrozil, a pak jsme měli až dokonce malování zdarma neomezený přísun místního rozmanitého piva :). Jestli se tedy chcete dostat při své práci majitelům trošku pod kůži, vždy používejte naschvál konkurenční značku. Oni to tak nějak nevydrží, a ještě Vám budou krásně při práci nápomocni :-D.  

Co si můžeme ještě říci k závěru tohoto článku o tvorbě na budově pivovaru VOLT, a celkově o této malbě? Já myslím, že určitě tuto práci můžeme pochválit, a pro Vás, kteří ještě tento MURAL ART neviděli, tak říci, že tento článek berte jako pozvánku, a zajeďte se někdy podívat a ochutnat ze široké nabídky pivních fajnovek :-). Než to však ještě celé ukončím, pozvu Vás na vytvořenou krátkou video reportáž, kde můžete vidět malbu v dalších náhledech.

No a to je z tohoto článku již opravdu vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám vytvořené řádky líbili, fotografie i video také, a že se sejdeme zase někdy příště. Zdarec Voltec Bajkujec, a budu se těšit :-).