17.

31.05.2022

UA GRAFFITI V JABLONCI + DALŠÍ

Zdarec sprejec moji Bajkujáci :-), já vás po celkem krátké chvilce zdravím z této kategorie GRAFFITI + STREET ART, a dnes Vám ukáži něco, co je asi i hezké, možná již trošku se opakující klišé, ale rozhodně je to povedené a stojí to za vidění :-). Takže pojďme na to, protože dneska máme barevný den plný lásky :-D.

Takže jsem si zase jednou někam vyrazil, vzal kolo, foťák a hledám co je kde zajímavého. Potřeboval jsem i najet nějaké ty kilometry a tak jsem zvolil strasti plnou cestu do Jablonce, která je ze Železného brodu stále jen do ukrutného kopce, a tak jsem se za včerejší večer pořádně potrestal...oni totiž proběhli nějaké ty pivka na zahradě a kouřil sem u grilování, takže to chtělo těm plícím dát opět trošku zabrat :-D. Takže jsem to vydupal a protože bylo krásné počasí, zajel jsem se podívat k přehradě, jestli tady nejsou náhodou nějaká děvčata v bikinách a ono ejhle. Děvčata tu tedy moc nebyla, protože kolem přehrady jsem napočítal asi 10 lidí, ale objevil jsme něco jiného. Zdejší sportoviště jsou řekl bych celkem hezky doplněny LEGÁLNÍMI plochami pro tvorbu graffiti, kde lidé mohou kreslit vše co chtějí, pokud to není nějak RASISTICKÉ, DĚSIVÉ a podobně.

No a protože dnešní doba je těžce, ale opravdu těžce poznamenána strejdou PUTINEM, kterému nejspíše přeskočilo v kedlubně a tak začal na světě vyvádět nepředstavitelné nesmysly, nechal se jeden z nejspíše místních tvůrců této pouliční tvorby inspirovat právě touto situací. Jak jsem napsal, tak je to v dnešní době možná již trošku klišé, protože to stále slyšíme z jedné i druhé strany, že to jsou chudinky, kolik jim stát dá aby náhodou neumřeli hlady atd, což je sice dobré pomoci lidem v nouzi, ale opravdu si myslím, že toho v poslední době na nás v ČR je trošku moc. Však nebudu přeci hanit něčí dobré úmysly, které řekl bych jsou z této malby viditelné a tak se pojďme trošku detailněji podívat, o co tady jde :-D.

Jestli jsem název rozluštil, což mi u tohoto stylu dělalo trošku problém, tak se jedná o tvůrce s názvem SAON. Toho dle týpka znají v okolí Liberce snad všichni, a jeho originální a vychytaný styl většinou všichni pouze chválí. Proč mne napadlo, že je to zrovna SAON. Jeho tvorbu také dobře znám a dokonce vím, že tenhle týpek si vytvořil vlastní neuvěřitelnej styl písma, právě díky kterému mě opravdu dostal. Ono to písmo vypadá trošku jako BIOMASA, nebo jako když by to byla nějaká tkáň, ale nikdo jiný a možná ani na světě takhle prostě nemaluje..je to prostě originál. No, ale proč mne napadl zrovna on je naprosto jednoduché...to písmeno A poznáme všichni, a v těchto končinách není tolik tvůrců, kteří ve svém PSEUDONYMU mají na druhém místě písmeno A. Takže z toho důvodu mne napadl tento tvůrce :-). No, a co že zde můžeme vidět? Jedná se tedy o jeho PIECE, který obsahuje název tvůrce a k tomu doplňuje tuto tvorbu obrázek či symbol MÍRU. I když dle wikipedie je tento symbol pravým opakem míru, protože by to měl být vyobrazený obrácený kříž se zlomenými rameny, a tak znázorňuje zlomení Ježíše Krysta - symbolizuje vlastně nenávist ke křesťanům a podobně. Co tedy v tomto obrázku tvůrce myslel - je Ukrajina tím, kdo nás tady za chvíli začne omezovat a týrat jako je nyní Rusko, protože oni jsou ti neznabohové, anebo je to myšleno právě v tom směru, že mír s Ukrajinou, ať lidé žijí :-). To je otázka, ale já bych raději zůstal u té druhé varianty, že lidé mají zůstat žít :-)

No a potom hnedka vedle je k vidění další malba, kde již není řekněme ke zkoumání nějaký možný 2 smysl, ale je zde podpis WRITERA, který jestli jsem to dobře přelouskal zní - OMEK. Omekova tvorba je taková parádička bych řekl, kde dává pojatými barvami najevo lásku a to je si myslím z tohoto růžového podpisu vidět na první pohled :-). Malba je doplněna hvězdičkami, korunkou, která značí asi označení sama sebe za velkého tvůrce, a sestajlované růžovo fialové barvy tvoří celkový hezký dojem. Mě se tedy osobně více líbí první práce, protože tam je ten nápad asi vychytanější, ale obojí rozhodně stojí za zmínku :-)

Takže když budete někdy v Jablonci nad Nisou u vodního díla Mšeno, projděte se kolem hřišť, které tu jsou a objevíte někdy opravdu pěkné práce, které se tu místní, nebo z nedalekého okolí snaží tvořit. 

No a ke konci tohoto článku vás ještě pozvu na video, které jsem na místě pořídil aby reportáž byla kompletní. 

To je dnes z poznávání ulice se sprejem v ruce vše, a já budu doufat, že i příště se opět sejdeme a ukážeme si něco zajímavého. Takže ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a budu se těšit :-).