18.

02.12.2021

ČERTOVY HRADY

Zdárek Bajkujáci :-) pomalu se blíží konec tohoto roku - plyne nám poslední měsíc roku 2021 - a tak se snažím si u dělat v PC trošku pořádek a vyslat články, které jsem schovával nakonec :-) Nechal jsem si určité výlety a průzkumy, jako třešničky na dortu právě až nakonec, protože se musím přiznat, že jsem trošku očekával zimu vydatnější a tak jsem myslel, že toho cestování moc nebude, a že budeme zalezlý doma. I když občas nám počasí dělá radost, ale né zase tolik jak bych si představoval, pojďme se stejně raději podívat co je zde nového a kde jsem byl, protože mám pro vás ještě pár zajímavých míst v rukávu. Dnes se vydáme do okolí Dvora Králové nad Labem. Jak napovídá název, tak přesná specifikace místa budou ČERTOVY HRADY - ležící 5km od centra. Tato rozvalina cenomanských pískovců, již podle názvu naznačuje, že se podíváme na asi dosti zajímavé a strašidelné místo :-). Když jsem zde byl já, tak bylo období (určitě spousty z vás budou pamatovat) velikých a celkem častých vichřic. Tato doba byla snad někde polovina či začátek léta myslím, a opravdu to na tomto místě vypadalo, jak když se zde čerti ženili. Měl jsem v plánu zde i přespat, protože to cestovatele a dobrodruha samozřejmě láká, ale právě díky tomu, jak to zde vypadalo mě tato myšlenka celkem rychle opustila :-). Pojďme si tedy projít mou výpravu, a představit toto místo s názvem ČERTOVY HRADY.

Jako to dělám vždy, tak jsem se začal na tento dobrodružný průzkum připravovat již den předem. Nabalil jsem všechno potřebné vybavení (foťák, kamerku, náhradní trenýrky i fusekle, atd...) samozřejmě svačinu s sebou, protože dle mapy jsem věděl, že se pouštím do CHRÁNĚNÉ KRAJINNÉ OBLASTI a tak dělat večer táborák rozhodně není doporučeno - v těchto oblastech je to dokonce zakázáno :-). Jsem sice trochu PANKÁČ, ale ono všechno má také nějaké své hranice. Když by začal večer opět foukat vítr a já uprostřed lesa se svým vtipným ohníčkem opékal buřty, nevím jak by vypadal les ráno. Myslím, že to by byl asi velkej PUNK :-D. Takže jsem měl z předešlého dne připraveno a ráno jsem zvesela vyrazil k silnici. Vztyčil jsem palec nahoru a za krásného teplého počasí, se vydal STOPEM vstříc novým zážitkům. Cesta, jak si dobře pamatuji nebyla až zase tolik náročná a byla to spíše pohoda. Lidé byli také v dobré náladě, a do Dvora jsem dorazil myslím kousek po obědě. Pamatuji, že bylo docela horko :-D. Snažil jsem se ještě po cestě vymyslet, že bych se na místo nevydal hned první den, ale zkusil bych někde poblíž přespat a na hrady vyrazil až den druhý. Bylo několik zajímavých variant, ale nakonec jsem se tolik těšil, že jsem vyrazil téměř hned po příjezdu. Na hodinách je vidět čas, který byl když jsem dělal poslední fotografii před odchodem do lesů :-). Co se ještě týká cesty, tak jsem zvolil pro stopaře asi tu nejrozumnější a to - SEMILY, JIČÍN, HOŘICE, DVŮR KRÁLOVÉ.

Když jsem tedy vyrazil tak nějak z centra tohoto města, dal jsem si asi 1-2 km pěšky. Šel jsem skrze čtvrť rodinných domků a okrajové části, až jsem dorazil k silnici, která mne cca 3 km měla vézt. Poté jsme měl odbočit po vyznačené turistické do lesa a tam již byl můj cíl. Když jsem ale viděl, že silnice není nijak široká a když projíždějí vozidla tak dost překážím, zvolil jsem raději ještě STOP. Měl jsem štěstí a tak za pár minut zastavila rodinka, která jela stejným směrem. Přiblížili mne až k odbočce a tak se zatím vše povedlo na výbornou :-) To máte sakra radost, když vás auta skoro přejedou a potom, Vám zastaví pohodlné auto s milými lidmi a jste trošku zbaven starostí. Vystoupil jsem a dle mapy, jsem se začal orientovat kudy pokračovat dále. Začal jsem tedy postupovat po ZELENÉ, která mne měla dovézt lesní cestou až k místu. Vystoupal jsem pár desítek metrů a v tu chvíli jsem se zastavil. Cesta téměř na začátku byla doslova zasypána kmeny stromů, protože zde asi předešlou noc byl velmi silný vítr. Samozřejmě, že mne to neodradilo a tak jsem se popadanými kmeny propletl, abych našel tu správnou cestu a dostal se k mému cíli. (v tomto případě poté doporučuji shlédnout video, protože to je teprve pořádně vidět, jak to zde vypadalo).

Pro mne bylo v tuto chvíli nejlepší si zapnou na mobilu mapy a pomocí apky mapy offline, se v této spleti kmenů pořádně zorientovat a najít ten správný směr. Člověka to přeci jen trošku zmate, když nikde není vidět ani cesta, ani žádná značka a všude jsou jen spadlé stromy. Dokonce i poničené plůtky kolem cesty, které vás měli právě na ČERTOVY HRADY zavézt, leží pod nánosem polomů. Když jsem tedy našel ten správný směr, a pustil se dále do překonávání a proplétání se mezi stromy, po několika minutách tohoto lesního parkuru jsem překonal konečně hranici mezi lesem a spadlými kmeny. Ocitl jsem se v nízkém jehličnatém lese, kde to byla samá otravná pavučina, ale již zde bylo trošku rozsvíceno na lepší časy. Dále to bylo již velmi jednoduché, protože na stromech, byli značené zelené turistické značky a tak cesta byla již opravdu snadná. Po několika set metrech jsem dorazil - super tajemné a neznámé místo. Nejdříve jsem myslel, že zde bude alespoň trošku stavba připomínající nějaký hrad, nebo alespoň nějaké hradby, ale opravdu je to pouze několik desítek velkých kamenů, které stavbu podobného stylu připomínají. Člověk to hned na první pohled nevidí, a tak je dobré se pomalu přiblížit k těmto rozvalinám, projít a prohlédnout si je pomalu a postupně, a poté si pěkně poodstoupit. Kameny na člověka z lesa hezky vystoupí a poté i vynikne, proč se toto místo vlastně takhle jmenuje - kameny potom tvoří jakýsi hrad s hradbami, táhnoucí se lesem několik desítek metrů.

Pokud se těchto velkých obelisků pískovce nabažíte, ale stále stojíte před nimi, po pravé straně na úplném okraji těchto hradů se dá dokonce objevit i jeskyně, kde možná odvážní i přespí :-)

Já jsem se poté z tohoto místa vydal druhou stranou, protože k těmto hradům se můžete dostat z několika směrů. Myslel jsem si, že to bude již úplná pohodička, a že zde bude cesta v pohodě průchozí a volná. Opak byl bohužel pravdou, a bylo to z této strany ještě horší než kudy jsem přišel. Zde mne nečekalo jen několik minut, max desítek minut lezení přes spadlé klády, ale když si napočítáte dobré 2 hodinky, tak přibližně tolik času jsem strávil prodíráním se mezi spadlými stromy, větvemi a vůbec komplet jehličnatou džunglí.

Pokud se budete chtít na toto místo podívat a rozhodně musím říci, že by se zde točilo super TRIALOVÉ video, tak ho mohu jedině doporučit. Je to hezké, tajemné, pohádkové místo, které si u vás v srdci rozhodně najde místo. V nedalekém okolí se nacházejí i další velmi zajímavá místa, jako je třeba bývalá tvrz Zátluky anebo Komenského jeskyně. Je toho rozhodně mnohem více, ale alespoň ještě nějaké nápady, když byste se do těchto míst vydali :-).

To je dnes již z prozkoumávání naší ČESKĚ BAJKOVÉ REPUBLIKY opravdu vše a jak říkám vždy, tak doufám, že se  Vám představení i fotografie a video líbili, a že se spolu sejdeme zase příště. 

PS: pokud se sem vydáte na bajku, je to totálně v pohodě. Z města vás sem vedou značky až na místo, a pokud tam ještě neleží stromy, tak se dostanete po široké pohodové štěrková a hliněné cestě - takové lehké CROSS COUNTRY :-).