19.

03.12.2021

POHÁDKOVÝ BETLÉM

V této kategorii KAM VYRAZIT, rovnou dnes přidám další článek a pozvánku na místo, kam je dobré se zajet podívat a to samozřejmě klidně i na kole. Počasí zatím řekněme není zase až tak strašné, aby se nedalo svůj bajk ještě provětrat a tak neváhejte, a dříve než budou venku vánice navštivte POHÁDKOVÝ BETLÉM ve Vrchlabí. Já jsem tak učinil dnes, protože krásné počasí doslova zvalo na výlet a tak jsem nemeškal :-). Vyrazil jsem již ráno v 7 hodin a tento Betlém (měl jsem v plánu velký výlet) nebyl jedinou zastávkou, kterou jsem během dne udělal, ale vyrazit ráno byl prostě dobrý nápad. Jak se můžete na kole dostat do Vrchlabí ?...Je to jednoduché :-) Můžete jet celou dobu po silnici, kde se snad ani nedá zabloudit, a protože již trošku sněhu napadlo, nedoporučuji se nějak zbytečně přemáhat přírodou - jinak ta varianta je zde také. Pojďme ale k samotnému Betlému :-) Najdete ho nedaleko náměstí a Vrchlabského zámečku. Dalo by se říci, že tento Betlém stojí v areálu místní zámecké zahrady a na vánoční svátky, dotváří kompletní hezkou horskou a pohodovou atmosféru.

Narození Ježíška, samozřejmě zajímalo všechny možné lidi z okolí a tak se přišli podívat, jaký to malý kulišáček se to narodil :-) Všechny tyto postavy, které zde můžete najít jsou v originál velikostech, takže celý tento Betlém není jen tak ledajaký. Jedná se o postavy v životní velikosti. Jak jsou tyto figury rozmístěny v prostoru, v klidu se můžete mezi nimi procházet, podívat se až k jesličkám, a prostě vás tato tvorba nechá si zahrát také jednu z rolí :-).

Co je na tomto Betlému rozhodně velmi hezká věc, tak tou je, že na narození jezulátka dohlíží i místní pán hor a tím je Krakonoš.

Co je na tomto Betlému ještě dosti originální a nejsou to jen postavy v životních velikostech ? Ono když přijdete až k chaloupce, ve které jsou uloženy jesličky a nahlédnete do peřinek, najdete zde ležet miminka 2 :-). Hned Vám samozřejmě řeknu, jaký je vlastně smysl. Jestli si pamatujete na film DVOJITÝ ZÁSAH s Jean-Claudem van Dammem, tak tohle je taková Krkonošská obdoba :-) Ježíšek jsou totiž dvojčátka a jsou si podobní jako vejce vejci :-D :-D :-D. Samozřejmě, že si dělám jen legraci a pointa je trošku někde jinde :-). On je to totiž POHÁDKOVÝ BETLÉM a miminka v peřinkách jsou dvojčátka, které mají spolu ANČE a KUBA. Jestli si pamatujete na KRKONOŠSKÉ POHÁDKY, které možná mohli doprovázet vaše usínání za mladých let, tak Anče, Kuba a hajnej sloužili u hrozného, závistivého a lakotného Trautenberka. No a protože tohle městečko patří do těchto pohádek, betlém je pojatý velmi originálně v tomto směru. Takže chaloupka je domov těchto 4 pohádkových postav, a betlém je tedy originálně zapuštěn do těchto místních a tradičních pohádek. 

To je dnes opravdu vše a jak jsem řekl již v článku, tak neváhejte a dokud je ještě možnost navštivte tento hezký nápad, protože přijdou hrozné sněhové vichry a bude děsná zima :-D. Takže se mějte krásně Bajkujáci a budu se těšit zase někdy :-).