19.

25.04.2022

ENDURO TRUTNOV TRAILS 2022

O víkendu 23 - 24. 4. 2022 se v okolí města Trutnov a konkrétněji v okrajové vesničce Lhota, kde leží i světoznámé Trutnovské Traily odehrávala akce s názvem ENDURO TRUTNOV TRAILS 2022. Jedná se o endurové závody na horských kolech a bylo to rozhodně velmi zajímavé. Já jsem se s fotoaparátem pohyboval v této oblasti v sobotu, protože jsem to udělal trošku chytře a bohužel na nedělní závody jsem nebyl. Poběhal jsem po místních lesích v sobotu hlavně proto, že bylo krásné, slunečné a teplé příjemné počasí. Neděle totiž již tak veselá nebyla, a hlásili docela vydatné deště a přeháňky. Také se vše splnilo dle předpovědí, a tak když jezdci bojovali o nejlepší umístění v bahnitém a rozmáčeném lese, já jsem se smál doma v garáži :-D Já budu doufat, že to nevadí a pojďte se podívat, co se mi podařilo zachytit v sobotu při tréninzích. 

Bylo tedy krásně a svítilo opravdu vydatně sluníčko již od brzkých ranních hodin - cca 8hodina ranní. Pro tento závod si pořadatelé zvolili takovou zajímavou taktiku, jak jezdce doslova vyždímají z energie a nadšení, a tak tento závod začínal u trutnovského zimního stadionu, kde v sobotu probíhala registrace a zapsání se do startovní listiny. Jak jsem vyzvěděl od jednoho z party pořádajících (Přemek Tejchman - závodící za tým Qayron), tak se přihlásilo 378 jezdců i jezdkyň v různých kategoriích. Kompletně se naplnilo 7 kategorií a to Muži Elite, Muži Master Elite, Muži 18-39, Muži Master, Hardtail Bike Open, Ženské a Junioři 12-17 let. 

Když jste se tedy zapsali, mohli jste vyrazit okouknout lesní erzety, kterých vás zde čekalo rovných 5. Ne všechny kategorie to tak však měli a tak plných 5 erzet si odjeli pouze první 2 kategorie, a to Muži Elite a Muži Master Elite. Ze zimáku jste vyrazili po místní cyklostezce, která vede podél místní řeky Úpy. Tato řeka i cyklostezka vás dovedla na křižovatku, kde jste jednoduše odbočili dle vyznačené cesty (směrovače byli umístěny podél - mlíko Qayron) a tak jste neměli kde zabloudit. Poté je to již opravdu jednoduché :-) Jedete kousek po hlavní cestě a odbočujete směr Lhota. Tyto erzety byli umístěny ne pouze na jednom kopci, ale pořadatelé si v tomto směru dali také záležet a tak jste při závodě projezdili kopce 2. První 2 erzety čekali na protilehlém kopci k Trutnovským Trailům, a zbylé 3 erzety byli natahány právě na kopci, kde jsou jinak k dispozici normálně již zmíněné Trutnov Trails.

K trénování byla tedy vyhraněna sobota, kde se počítalo s hemžením se po tratích již od 9 hodiny ranní. Jak jsem již také zmínil, tak počasí opravdu doslova hrálo do noty, a tak jsem si i v duchu říkal, jestli by neměli chlapci pořadatelé lepší závody udělat v sobotu, že v neděli to bude dosti o hubu, ale již to bylo vše naplánované a nedalo se jinak :-). Takže krásně svítilo, a po tratích se jezdci jen míjeli. Celý den, který tedy měli ke shlédnutí a projetí si co nejvíce krát všechny úseky, byl opravdu doslova famózní. Pojďte se nyní podívat na několik fotografií, které jsem vybral dle mého jako ty nejlepší. Jinak celou galerii 180 fotek najdete na facebookové stránce - odkaz viz tlačítko níže.

Den pomalu ubíhal a i když jsem na závodní pozice dorazil až současně s obědem, dokonce jsem stihnul vidět i několik celkem zajímavých pádů. Když jsem požádal partičku jezdců o sjetí určitého místa ještě jednou, abych měl také nějaké ty závodníky hezky nafocené, tak se mi tu kluci celkem sympaticky vyložili do pangejta a jeden z maldíků si málem dokonce snad zlomil záda :-D. Vím, že to bude znít dosti zlomislně, ale jeho výraz při pádu mě doslova dostával do záchvatu smíchu, protože jeho prožitek byl opavdu nazpomenutelný - spadl na hranu malého mostku a když by neměl chránič páteře, myslím, že by asi v ten moment dojezdil s fialovou modřinou velikosti ne mexického dolaru, ale spíše takovým flekem podobajícím se Itálii :-D.

PS: není to ani jeden z lidí na fotografii. Jeho fotka bylo bohužel rozmazaná a tak jsem ji smazal.

Takže při tréninzích vše bylo doslova objednané jak se říká (jak počasí, tak zábava s jezdci), a tak kdo dorazil rozhodně nemohl říci, že sobota byl promarněný den. Pořadatelé si dali záležet, přijelo hafo lidí, počasí tedy asi po 10té bylo hlavně tedy v sobotu opravdu skvělé, no a dobrá nálada i odhodlání ze sebe vydat maximum bylo na jezdcích opravdu vidět. Jejich neustálé vyměřování při průjezdech erzetami rozhodně o něčem svědčilo, a já se ani z toho co jsem viděl nedivím. Ono totiž erzeta, myslím že to bylo číslo3 byla dosti náročná a vedla takovým řekněme extrémnějším místečkem na těchto trailech. Jelo se podél  malé kamenné stěny, kde když byste spadli, tak vás asi bude bolet víc věcí než jen záda, ale na druhou stranu to dávalo tomuto závodu opravdu zajímavý a adrenalinový nádech :-). Mě se samozřejmě tato část líbila velice a to jsem na ní nemusel ani stát, a stačilo být pod a pozorovat jak po takovém jakoby hřebeni jezdci sjíždějí kousek od propasti.

Abych také nezapomněl, tak zde je kompletní mapa závodu a rozmístění erzet.

Protože jsem tedy v této lokalitě poběhal s foťákem asi 4 hodiny a poté jsem se bohužel musel odebrat na cestu zpět, tak zde se již dostáváme pomalu k závěru tohoto článku. Je mi to trošku líto, ale když by nebylo v neděli ošklivo, byl jsem rozhodnutý na trailech přespat a jet domů až druhý den večer. Bohužel Krakonoš si to naplánoval jinak a tak zahrádka se prostě zalévala v neděli :-D. Rozhodně vás však ještě v těchto konečných řádcích pozvu na vytvořené video, a přímo stránky a facebook pořadatelů kde se dozvíte další informace, uvidíte fotografie a určitě od nich bude vidět někde i nějaký report ze závodů...pokud budete již nyní hledat další informace, projděte i youtube, protože zde se pomalu začínají objevovat další videa.

Takže to je ode mne vše z této krátké návštěvy, řekl bych velmi povedených závodů a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám povídání a fotografie i video líbili, a že se spolu sejdeme zase příště u pěkného závodění v té naší BAJKOVE REPUBLICE :-). Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-)