19.

15.08.2022

GRAFFITI na FABRIKY

Nazdárek sprejánek Bajkujáci :-) a moji milí bratři i sestry z těch našich ulic, legálů a jiných prostranství, kde se může (legálně) malovat, sprejovat, prostě trošku pustit tu svou uměleckou duši na výlet. V tomto článku se půjdeme podívat trošku jiným směrem, jak se dá vytvořit něco plnohodnotného a přitom nezdevastovat, anebo poškodit něčí majetek. Když jsem se vydal na ne úplně krátkou cestu směrem Hradec, Svitavy...atd, potkal jsem cestou tuhle známou fabriku na výrobu KARTONOVÝCH KRABIC - UNIPAP, která sídlí v Býšti kousek za Hradcem Králové. Zde vyřešili problém s tím, aby jim tahle kolbenka nevypadala jak úplně nudná plechová krabice na lidi tak, že ji nechali umělecky pomalovat. Nedá se tedy říci, že by to bylo bůh ví jaké umění, to co je na stěnách tohoto pracovního prostoru k vidění, ale rozhodně to není něco, za co se by se měl člověk stydět. Když jedete kolem, tak malby vytvořené na této fabrice nastiňují, jak vypadá postupně v tomto zaměstnání výroba, čím se zde zabývají a prostě a jednoduše, vidíte pracovní postup vyobrazený na venkovních stěnách.

To, že jsem řekl, že to není bůh ví jaké umění je myšleno trošku zkresleně, protože ono vytvořit vlastnoručně i takové to malby dá rozhodně zabrat, ale již jsem zde na stránkách měl opravdové umění (naposledy z Prahy Liboc - mladá dívka v čepici), a to byla opravdu malba, kterou tvořil umělec na slovo vzatý. Zde se jedná o takovou jednodušší tvorbu, co se týká technického zpracování, ale jen když by byl někdo ochotný, a na každou nudnou a nezábavnou halu tohle nakreslil. Myslím, že když by různé areály vypadali alespoň takto, hned by se do práce chodilo o 100% lépe :-).

No a co, že to na stěně této výrobní haly můžeme přesněji vidět? Zde se zabývají výrobou, kompletováním a přípravou kartonových krabic, které dále putují do firem, kde je plní různými druhy zboží, výrobky a třeba věcmi z eshopů. Na stěnách je právě tento proces od začátku až do konce zobrazen, a v těchto malbách popsán. Na začátku tedy vidíme, jak se výrobky vkládají do těchto vyrobených krabic firmou UNIPAP a posléze když je balení kompletní, jsou tyto krabice uzavřeny a putují s radostí k zákazníkům. Na těchto malbách je i hezky vtipně navrženo, že krabice po zabalení vstane na vlastní nohy, a putuje po svých dále :-)

Pro dnešek je to z povídání o nějakém zajímavém STREET ARTU vše, ale ještě si vás dovolím pozvat na pořízené video, kde je tento prostor zachycen a možná, že na záběrech je vytvořené dílo vidět o něco lépe.

To je pro dnešek opravdu vše a doufám, že se spolu sejdeme u nějakého toho objevení něčeho zajímavého i příště. takže ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a budu se těšit :-).