20.

19.05.2022

ČPDH TOP ON TRAIL 2022 - ROKYTNICE NAD JIZEROU

Je to pár dní co jsme prolétli víkendem s datumem 14 - 15. 5. 2022 a kdo byl opravdu chytrý, navštívil akci v Rokytnici nad Jizerou, kde se odehrál 2 závod Českého sjezdového poháru. Tuto akci navštívil řekl bych rekordní počet závodníků, protože startovní listina zasvítila kousek nad číslem 200 kusů na trati a tak se po delší době v Rokytnici zajezdilo opravdu mohutně :-D. Mohli jste spatřit i několik známých osobností z oblasti Enduro, jako jsou třeba Přemek Tejchman (jezdící za Qayron), Andrea Drengubáková a možná i další, ale co rozhodně bylo nejvíc, tak byl návrat Standy Sehnala na závodní tratě. No a od těchto zběžných věcí, se pojďme podívat na průběh této akce trošku detailněji.

Tyto závody probíhali ve dvou dnech, a to sobota 14. a neděle 15. 5. 2022, ale pro někoho možná začali již odpískáním šichty v práci v pátek odpoledne, nasednutím do obytňáku a cestou směr Rokytnice. Někdo má prostě rád být na závodech dříve a tak se není čemu divit, že již v pátek se možná nějaká ta dodávka na parkovišti objevila. A ono totiž vlastně proč ne, když počasí hrálo krásně do noty a sluníčko se na nás smálo krásně celý víkend.

Pokud tedy pro někoho začali, ať to je závodník nebo fanoušek závody sobotou, tak v tento den probíhali celodenní tréninky, kde bylo možné lano využít až do odpoledních hodin. Odpolední hodiny pro vaší představu jsou kolem 16 - 17 hod. Lano se kompletně vyplo v 17. a poté nastal jen odpočinek, relax u svého teamu a přípravy na druhý velký den. Co se týká průběhu soboty tak tréninky, které byli na sobotu naplánovány, tak až snad na jednu nijak extrémně vážnou nehodu probíhali dalo by se říci klidně. Trať byla tedy vyschlá jak ústa staré ženy, protože stačilo, aby za sebou projelo několik závodníků - stačilo 4 - a poslední 4 již nebyl ani vidět. Takže se prášilo za kočárem opravdu vydatně, ale jak bylo poznat z nadšení v obličejích jezdců, tak i tato menší nepřízeň jim v bojovnosti a radosti z tohoto sportu vůbec neubírala. Já se musím trošku přiznat, že jsem tyto přípravy, které čekali jezdce po tréninzích absolvovat nemusel a tak jsem brázdil Rokytnici až do noci, poznával lidi a také jsem zaskočil do místního známého disco klubu Šnekolend :-D.

No a nyní se již konečně vymaňme ze soboty a pojďme se podívat na závodní den, kterým byla stanovena neděle. Již od brzkých ranních hodin krásně svítilo sluníčko, byla jasná modrá obloha a vše se dalo do pohybu řekněme kolem 9 hodiny. Jezdci se pomalu začali scházet u lanové dráhy, začali stoupat vzhůru k vrcholu a zároveň i startu tohoto závodu. Pokud jsem to vše postřehl správně, tak tento závod probíhal 2kolově. Nejdříve se tedy, jak to bývá odjelo první kolo od těch nejmenších, přes ženy až po největší blázny, a vše se tedy potom odehrávalo ještě jednou. 

Když se ještě jednou podíváme jak vypadala trať, tak vše bylo řekl bych naprosto stejné jako v sobotu. Suchá, prašná dráha doslova vybízela k rychlé jízdě, protože drapák hezky přilne k povrchu, tolik se nesmeká jako když je mokro a může se to pustit z kopce dolů co to jde :-D. Bylo i vidět na jízdách, že někomu tohle počasí a vůbec povrch seděl opravdu dobře. Na jízdách některých jezdců bylo vidět, že to tam v tento závodní den chtějí opravdu nasázet a že se i dosti pilně připravovali.

Takže jezdci jezdili, od kol se parádně prášilo, tedy až na nějaké lesní pasáže kde slunko zase tolik nezasvítí a drží se tam lehká vlhkost, a diváci, závodníci i já jsme se opravdu bavili. Vždyť ono také bylo na co koukat. Řekněme, že každá mince má však 2 strany a tak se bohužel i ta druhá v menším měřítku ukázala. Přibližně v nižší polovině tratě, se bohužel odehrála při závodu nehoda. Mladík se startovním číslem 109, vyjel celkem ve slušné rychlosti ze zatáčky a když už vjížděl na rovinku, kde následoval rozjezd na skok, bohužel mu ustříkl předek a mladík to zde dosti bolestivě vyklopil. Spadl lehce přes řídítka na hrudník a rameno, a po nárazu o zem, se ho zmocnila řekl bych dle zvuků a chování veliká bolest. Mladíka posléze ošetřila záchranná služba a následoval let vrtulníkem. Dle zjištění, tak mladík utrpěl ošklivé odření ramene, náraz na hrudník a co jsem viděl já, tak se vyklopil a jezdec za ním mu ještě přejel nohu v části nad lýtkem. Pohled to nebyl vůbec hezký, ale prý noha je ok, ale nejvíce to odneslo asi rameno.

Jakmile se mladíka podařilo stabilizovat na nosítka, odvézt ho k záchrannému vrtulníku, který tedy byl na místě opravdu rychle, tak se pokračovalo dále. Trošku to s diváky, musím se přiznat i se mnou zatřáslo, protože je to prostě smutné, když mladíka vidíte několik chvil před jak se na vás usmívá a posléze ani neví, které je datum. To již k tomuto extrémnímu sportu bohužel prostě patří. Takže se závody rozjeli dále, a bojovalo se opět zase v plném nasazení. Jezdci se opět opřeli do pedálů na 200% a diváci nastartovali své hlasivky, že letos srnky snad ani nebudou mít mladé :-D. 

No a musím říci, že tato nehoda byla během závodu pouze jediná a tak se již tento podnik nesl pouze v duchu závodním. Když byste na těchto závodech byli, viděli byste asi jeden z nejvíce vyhecovaných konců, které jsem snad kdy v ČR viděl. Občas jsem si připadal, jak na fotbalovém stadionu někde ve Španělsku, kde komentátoři průběh zápasu opravdu prožívají, ale ne dámy a pánové byl jsem stále v Rokytnici. Poslouchal jsem totiž komentátora z České televize, jak infarktově komentuje závěrečné souboje, ve kterých nám konečně figuroval již i na začátku zmíněný Stanislav Sehnal. Tomu se totiž podařilo něco naprosto, ale naprosto bombastického. Myslím, že to byla úplně poslední jízda a on opravdu v infarktovém finiši předjel dosavadního vedoucího jezdce o 1 vteřinu, a tak svou závěrečnou jízdou nakonec získal ve své kategorii prvenství. Možná, že mi to i trošku připomnělo jízdu Tomáše Slavíka, kdy po jeho fantastickém výkonu (myslím, že ve Valparaiso) nastoupil na trať poslední závodník Ferreira a o 0,04 vteřiny ho v poslední jízdě předjel. To jsou momenty, které se jak někdy říkám, zapisují do těch sjezdových análů opravdu tučným písmem :-D.

Další informace o propozicích i jezdcích závodu, se dozvíte na přiložených odkazech.

No a to je ode mne v tomto článku dnes již skoro vše, ale ještě si vás dovolím pozvat na vytvořené video, které jsem se k fotogalerii cca 500 fotek (naleznete na facebooku - viz tlačítko) a tomuto článku pokusil vytvořit.

Nyní to je dnes již opravdu vše a já se budu těšit zase příště, až se spolu půjdeme podívat za nějakým tím pořádným závoděním v té naší BAJKOVÉ REPUBLICE. Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-).