21.

16.12.2022

PRAHA to dává :-)

Nazdar moji milí Bajkujáci zašpiněný od barev, a od sprejování v té naší republice :-) Tento článek bude možná pro někoho nezajímavý, protože o takové tvorbě zde hovořím celkem často...pokud jde tedy o malování na veřejných místech...,ale pro ty, pro které i když to znají jsou tyhle malby fajn, tak jsem včera náhodou narazil na něco určitě zajímavého. Byl jsem v té naší matičce měst na průzkumu hradu, a když jsem brouzdal po okolí stanice metra CHODOV objevil jsem tuto rozvodnu, která je tedy vymalovaná dosti slušným MURALEM :-). Začnu tím jak byste vlastně tyhle malby, které mají rozhodně zvýraznit a zvelebit okolí místního sídliště našli, a jakou trasu asi nejjednodušeji zvolit. Prvotní myšlenka navštívit Prahu byla taková, že i nedaleko tohoto místa leží CHODOVSKÁ TVRZ. Zvolme tedy dnes již tuto kulturní stavbu jako počínající bod, od kterého se budeme odvíjet dál a dostaneme se až k této bezvadně vymalované rozvodně. Pokud byste tohle místo hledali přes mapy. cz, tak cesta je opravdu jednoduchá :-) Nakonec jsem se i já dozvěděl, že tohle není asi nějaká rozvodna i když to tak vypadá, ale je to PREPOINT...kde můžete dobíjet své elektro nesmysli.

Takže jak se můžete na tohle místo dostat víte, odkud je to nejjednodušší také víte a nyní již přistupme k tomu, co je zde ke koukání a za co si místní čtvrť zaslouží obdiv a úctu. Tento kvádrový objekt dotváří řekl bych velmi hezky okolí místního sídliště (uvidíte i na videu), kde je k dispozici i celkem veliké parkoviště. Na okraji tohoto parkingu je tedy tato budova, která Vám z druhé strany nabídne dobíjení vašich elektrických dopravovátek (myslím tím auta), a na jejich stěnách je něco velmi hezky znázorněno. Jak vidíte již na první fotce, tak jedná se o malbu města, které je v noci osvíceno, nejspíše i hlídáno helikoptérou a dronem, ale také je tu velmi bystrý a milí chlápek na kole, který si tuto noční jízdu rozhodně fajnově užívá. Na každé ze 4 stěn této budovy je znázorněno něco jiného, a tak pohled z jedné, druhé či další strany, Vám nabídne rozdílné obrazy. Možná by se zde i nabízela myšlenka jestli tvůrce nemyslel, že hlídat město pomocí helikoptéry je zbytečně nákladné a tak jednoduchý dron, který stojí proti helikoptéře opravdu málo, by byl v tuto chvíli možná i účinnější a praktičtější. Co si budeme povídat, protože to rozhodně tak je. Místo jedné drahé helikoptéry, která stojí několik milionů, se dají pořídit drony a jsou rozpočtově rozhodně někde jinde....snad jsem se do myšlenky trefil :-).

Na jedné straně je znázorněno město, cyklista a nějací ti fíreři v oblacích. Když se podíváme na 2 druhé stěny, tak uvidíme trošku něco jiného. Na jedné straně je paní s automobilem, a stojí právě u tohoto dobíjecího místa. Dává zrovna napapat svému elektromobilu a nad ní však opět jsou v oblacích tyto dvě veličiny (heli a dron). Opět se i zde nabízí ta myšlenka, že opravdu je zde na malbě přemýšleno nad asi trošku pokrytectvím v tomto směru. Však v tuto chvíli, se i nabízí ještě jedna otázka a to, jestli by helikoptéra na elektropohon vše nevyřešila :-D. Jak jinak ale můžete vidět, tak malba je na všech stěnách hezky zkompletována do stejné varianty, akorát se mění způsob pohybu na obrázku. Vlastně když se nad tím zamyslíme, tak je to velmi pěkně provedený nenápadný PUNKOVÝ boj za planetu a přírodu. Však je také určitě důležité zvážit, jestli na výrobu elektroautomobilu nezničíme to samé, jako když vyrábíme auta na benzín. Protože výroba je dost podobná. Rozhodně se musí i zvážit, jak moc náročné je vyrábět a recyklovat baterie, které jsou používané v těchto dopravních prostředcích. Zde se nám ještě otevírá takové malé fylozofické okénko, kde si můžeme zauvažovat nad tím, jestli vůbec stojí za to řešit benzín, nebo baterie.      

K závěru tohoto povídání vás ještě pozvu na video z místa, a tak Vám ještě tento nápad trošku více přiblížím v záběrech :-).

No a to je dnes z průzkumu kolem GRAFFITI scény vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení a video líbili, a že sejdeme zase někdy příště. Zdarec sprejec bajkujec, a budu se těšit příště :-).