22.

01.01.2022

NOVOROČNÍ VÝSTUP -KOZÁKOV

Nazdar moji Bajkujáci :-) Nastal nám nový rok 2022 a sním i spousty nových výzev, možností a můžeme i to, co jsme vytvořili v roce předešlém o něco vylepšit. Já jsem se i letos vydal na NOVOROČNÍ VÝSTUP, kterým jsem odpálil začátek roku a svou sportovní celoroční šňůru :-). Tento výstup se každoročně koná již 44. let a to na místní nejvyšší horu Kozákov - 744m.n.m. V tomto článku Vám jako většinou neukáži spoustu doplňkových fotografií, ale spíše tento článek berte jako menší pozvánku, když nebudete vědět kam vyrazit a chtěli byste vidět něco zajímavého. Bohužel jsem se po cestě neustále nezastavoval, nezapínal kamerku do režimu foto, ale natočil jsem video z cesty a tak to snad bude stačit + pár fotek z vrcholu. Pojďme tedy na to :-)

Já jsem vyrážel přímo z města Semily, které dle stránky mapy.cz leží od této hory vzdáleno 8,5 km na kole. Pokud byste jeli autem, což je v tomto případě samozřejmě nežádoucí, tak se projedete asi o kilometr více. Když však zvolíte variantu na kole, můžete zvolit i několik tras, po kterých se na vrchol můžete dostat. Všechny tyto trasy se od sebe vzdáleností moc neliší, a tak přebírat není úplně v tomto směru důležité. Vyrazit k vrcholu můžete směrem ze Semil přes Záhoří, Chuchelnu anebo přes Lhota. Můžete zvolit i třeba takovou CUSTOM trasu, kdy se můžete proplétat napůl po silnicích, napůl turisticky lesem a podobně - délku si tedy klidně můžete vytvořit i vy sami. Když se rozhodnete na příští rok se k tomuto výstupu přidat, anebo se sem vydáte během tohoto roku, tak zde je i malé info o této hoře. 

INFO: Tato hora vznikla, nebo je cca 4-6 milionů let zpět vedena jako činná sopka, která tedy již dnes žádnou vulkanickou činnost nejeví - to bychom asi čuměli, když by nám na barák začali pršet hořící kameny a láva :-D. Však již od pravěku, je Kozákov také znám a vyhledáván především pro naleziště drahých kamenů jako jsou Ametyst, Achát, Jaspis, Křišťál, Záhnědy a další polodrahokamy. Z těchto vzácných hornin si zde pravěcí člověkové :-D vyráběli jednoduché pracovní a lovecké nástroje, se kterými se poté snažili lovit, obdělávat a nebo v našem případě si vyráběli brzdové destičky z achátu :-D. 

Pokračujme dále: Cesta ze Semil, vás rozhodně většinu své délky povede do kopce. Když pojedete na kole a nespěcháte, je možné se po cestě zastavit kousek nad městem na občerstvení, které potkáte jak v Chuchelně, anebo když pojedete jako já směrem k tzv. rozvodně ( přes Lhota). Pokud pojedete druhou variantou, tak cca 1km od hranice města můžete potkat restauraci - je přímo po pravé straně u silnice. Poté je to opravdu pouze dupačka do kopce, a tak jestli jste výletníci a turisti, nasadíte určitě nejlehčí převod a rozhodně se trošku projedete. Mě trvalo tuto trasu odjet cca za 45min, ale chvilkami jsem dost přidával do pedálů a ke konci i chvilku závodil s dalšími návštěvníky výstupu :-). Přijeli se podívat i mistři druhých řídítek (přijeli 2 jezdci na pionýrech) a tak jsem se snažil jejich mopedy chvilku potahat - bezúspěšně :-D. Cesta všemi směry není nijak složitá, a pokud si ji sami nenaplánujete jinak a zbytečně si ji neztížíte, tak vás čeká celkem příjemný stoupací výlet, s hezkými výhledy a příjemným okolím. Po cestě můžete vidět i několik dobových staveb, které vám připomenou hezkou řemeslnou vesnickou práci a tak člověk trošku zapomene na šílený shon dnešní doby. Na vrcholu vás poté čeká Rigerova chata  a rozhledna. V chatě je funkční restaurace, kde si můžete dopřát teplé i studené nápoje, ale pokud jste přišli vyhladovělý, je možnost se zde i příjemně najíst. Restaurace vlastní svou kuchyni a tak i v tomto směru není žádný problém. Rozhledna Vám nabídne fantastický výhled do kraje a pokud je jasno, tak z tohoto bodu můžete vidět třeba až do Prahy. Když budete mít štěstí a to je řekl bych hlavně o víkendu, můžete zde potkat partičku paraglidistů, pro které je tato hora odrazový můstek do zdejšího okraje. Tím, že hora má k moři vrchol položený opravdu vysoko, tento sport je tu celkem populární. Vždy když tito sportovci zdolají svým letem tuto horu, mohou bezpečně přistát pod ní na rozsáhlou louku, odkud je klidně i stopem lidé svezou opět k vrcholu :-). Je to takový paraglidistický auto výtah :D. No a nyní na závěr se pojďte podívat na pár fotografií, které jsem pořídil a pod nimi na video z cesty :-) Díky za přízeň a budu se těšit zase někdy příště.

PS: nový setup na kolo - hrudní držák kamerky - jsem dnes zkoušel asi po druhé, a tak je třeba ještě trošku vychytat způsob používání, ale ono se to poddá :-D

Takže ZDAREC BAJKUJEC a někdy zase u prozkoumávání té naší České Bajkové republiky :-).