22.

07.06.2022

SVĚTOVÁ CYKLOJÍZDA PRAHA 2022

Nazdar moji milí Bajkujáci :-) V tomto článku se spolu půjdeme\pojedeme podívat na něco, co v ČR můžete vidět opravdu pouze ojediněle a to je, že se sejde několik set lidí s bicykly, s povolením a doprovodem vytvoří spanilou jízdu Prahou, a tím ještě podpoří a ukáží, že lidé mají zájem po městech jezdit na kole i chránit ovzduší kolem sebe. Udeřilo datum 5. 6. 2022 a čas tak něco před 11 hodinou. V areálu KASÁRNA KARLÍN se pomalu začali kolem tohoto času sjíždět lidé, kteří se právě do této jízdy v Praze chtějí zapojit. Stanovený čas na START, kdy vyjede do ulic takový menší konvoj cyklistů (počet účastníků se odhaduje kolem 500 i více) je 12:00 a tak ještě před tímto časem je možné se důkladně připravit, občerstvit a seřídit kolo. Tento čas je také doprovázen instruktáží od vedení, které nám všem do megafonu říká důležité detaily, kterých bychom se měli před i při jízdě držet. 

Když jste volný čas před STARTEM využili k prozkoumání prostoru tohoto areálu, mohli jste vidět i několik zajímavých věcí. Důležité v horku, které tento den vládlo bylo rozhodně občerstvení. V nabídce byl otevřený bar s nápoji, jídlo z grilu a tak nějak vše, co vytvoří dobrou pohodovou náladu, a zažene hlad i žízeň. Trošku nyní přeskočím časově vpřed, ale když jsme se z jízdy vrátili, otevřeli se i další prostory, které nabídli nové možnosti se osvěžit. K vidění tedy, ale nebylo jen jídlo a pití, však zde bylo i spousty dalšího. Jako první rozhodně začnu stánkem, který zde měli přímo pořadatelé tohoto odpoledne. V tomto přístřešku, jste si mohli zakoupit různé upomínkové předměty, jako jsou třeba - knížky, trička, benefiční samolepky a další. Přeskočme o kousek dále a to na stánek záchranné služby, která nás po celý den a průběh této akce doprovázela. Není to nic výjimečného, že na takové akci je zdravotník, ale tohle právě nejsou jen tak ledajací. Jedná se totiž o firmu, která s námi jela dokonce na kolech celou spanilou projížďku a jejich zaměření je takové, že se snaží při svém výkonu být co nejvíce v kontaktu s účastníky a tak vidět vše z první ruky (FAST MEDIC - můžete klidně objednávat i na jiné akce, jako jsou závody, cyklo kempy atd...). Tato akce se konala i pod podporou několika zahraničních ambasád - Holandsko, Norsko a další - a tak jste mohli i od těchto zemí vidět jejich prezentační místa.

Abych však nezapomněl když jsem zmínil, že jste si mohli kolo seřídit než jízda začala, tak od toho zde byla opravna BIKE KITCHEN. V tomto stánku Vám zdarma seřídili kolo, abyste nemuseli náhodou po cestě bojovat se zbytečným defektem, nebo když už jste si kolo dlouho neopravili, tak se pokusili ho uvézt do spolehlivého stavu. Za to rozhodně poděkuji, protože to je velmi dobrý nápad. I když totiž je někdo hrozně rád, že jezdí na kole, někdy na své miláčky dosti smutně zapomínají.

Jinak pokud se podíváme na tuto sešlost z globálního pohledu, který by nám měl ukázat ne jen cyklojízdu, která byla tedy hlavní pointou tohoto setkání, ale i to, co se dělo po projížďce, tak se dozvíme: od 12 do 14 jsme jezdili tedy po Praze. Když nastala 15 hodina, byl čas vyhrazen pro přednášky, workshopy, diskuze atd. Další vyhrazený čas od 15:00 do 19:00 na STAGE BAZÉN byl věnován promítání videoseriálu Automatův průvodce, přednášce Vratislava Fillera o současné situaci cyklo - infrastruktury v Praze, on-line prezentaci Justina Hyatta o jeho zkušenosti s navrhováním udržitelných měst v Holandsku i jinde na světě, a promítání edukačních videí partnerů cyklojízdy. Tohle vše se tedy odehrávalo na STAGE BAZÉN. Poté zde byla ještě druhá STAGE LETNÍ KINO, která nabídla tento program: 15 - 19:00 prezentace ambasád a dalších partnerů, 15 - 19:00 dětský program v režii skandinávských ambasád a od 19:00 a dále, byl na programu koncert kapel Jiný metro a Fail Together.

Když jste jako správný návštěvník této akce navštívil všechny stánky a hlavně tedy stánek pořadatelů, dostali jste i letáček, který nesl celkový program dne, instruktáž k jízdě a další informace. Na zadní straně tohoto letáku, jste nalezli v dolní části několik předepsaných řádků, které jste vyplnili a tím se zúčastnili soutěže o CYKLOLÉKÁRNIČKY a TRIČKA. To je z písemných informací z této jízdy již vše, ale pozvu vás ještě na video z této akce a na facebookovou stránku, kde naleznete cca 200 fotografií ve vytvořené galerii.

To je pro dnešek již opravdu vše a já doufám, že se Vám fotografie, video i článek líbili, a že spolu sejdeme zase někdy příště :-). Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-)