22.

02.03.2024

SSD DISK - GOODRAM 500Gb

Tohle bude jen takový krátký článek, který Vás možná donutí konečně něco se svým  PC udělat, a tak mu dopřát nějaké vylepšení. Také jsem díky modernizaci všech programů, systému a her potřeboval do komponentů zasáhnout, a disk byl potřeba jak praseti drbání. Nedávno jste mohli i postřehnout...viz video...že jsem postavil novou sestavu, která bude šlapat jak hodinky, a to z ušetřených peněz za elektřinu. Normálně jsem měl přeplatek 10 000 Kč :-D. Rozhodně je potřeba k tomu všemu dát i nový disk, protože starý plotnový rozhodně nestíhá, a 10x rychlejší SSD disky jsou rozhodně dobrá varianta. Díky tomu, že má základní deska disponuje i M.2 konektorem, který Vám disk připevní přímo na desku, zabírá minimum místa a tak udělá radost i v interiéru krabice, tak je i rychlejší než SATA připojení. Rozhodl jsem se tedy pro tuto variantu. Nejdříve jsem objednal disk od firmy Verbatim i3000 256 GB. Tento disk je opravdu jeden z nejlevnějších, které  můžete na CZC najít, ale řekl jsme si, že to v pohodě postačí. Na programy, fotky a vše kolem je to ok, a hru mám v pc vždy tak nějak jednu. Až ji dohraju, hraju další...takže prostě v pohodě. Disk stál nějaký cca 500 Kč, a tak i cena byla dosti výhodná. Nakonec jsme s firmou pořešili nějaké záležitosti, protože jsem objevil, že v popisu tohoto disku je špatně zapsáno kolik načítá a zapisuje...uvedeno bylo 3000/2900, ale skutečnost na krabici je 3000/1300. Za vzniklou nepříjemnost jsem dostal dárek 200 Kč na další nákup, a tak se  otevřela varianta, jestli to nevymyslet jinak. Našel jsem tedy o něco větší disk, od jiné firmy, ale zase ještě trošku výkonnější. Padl mi do noty SSD DISK GOODRAM PX600 M2 500GB.

Sice je to pro mne dost neznámá značka, ale když je prodává i CZC, což je obří prodejce takových výrobků, tak proč to nezkusit. Když tak jim to v Liberci můžu omlátit o hlavu...je to blízko :-D. Takže jsem původní Verbatim i3000 256GB vrátil, dostal jsem zpět zaplacených 524 Kč a + darované 2stovky, jsem měl obratem na větší, výkonnější a celkově výhodnější disk, který jsem rozhodně potřeboval. Tento disk má rychlostní hodnoty 4700/1700 a tak jsem se posunul ještě i v této oblasti o něco výše...ne jen, že mám o 250GB více prostoru, celková cena disku byla  jen 799, ale je i celkově výkonnější. 

Pokud tedy budete shánět nějaký nový disk, za dobré peníze, je tohle celkem zajímavá varianta. Předtím  jsem čekal dobrých 3-5 minut, než se celkově systém načetl, a nyní je to max. 30 vteřin :-D...spíše bych řekl ještě méně. To je vše, a pokud byste si  chtěli postavit dobrý počítač a nemáte moc peněz, mne celkově ještě s grafickou kartou 4gb vyšel na 10 500 Kč. Je to opravdu zahubajzna a celkem si i něco zahraju. Pořizoval jsem ho především kvůli kanceláři, programům a podobné. Viz video. Mějte se.