23.

03.01.2022

KRKAVČÍ SKÁLA

Já vás zdravím moji Bajkujáci v těchto pár dnech již podruhé a to hlavně z toho důvodu, že začátek roku jsem chtěl opravdu nakopnout a vytvořit tak pro vás co nejvíce materiálu, který bude z mého okolí bydliště. V sobotu jsem to načal článkem o NOVOROČNÍM výstupu na zdejší dominantu Kozákov a dnes se přesuneme podobným směrem, ale pokud budete vyjíždět ze Semil, tak to nebudete mít tak daleko a ani tak do kopce. Podíváme se na nedalekou hezkou vyhlídku s názvem Krkavčí skála, která zkrášluje a doplňuje hezky tuto oblast svým nezaměnitelným výhledem. Tato vyhlídka je díky spolku - Okrašlovací spolek Semily - od roku 1905, kdy byla slavnostně otevřena turistická trasa ze Semil až na vyhlídku přístupná. Od vzniku tohoto vyhlídkového můstku, to tak vždy nebylo. Dříve zde byla pouze hrubá vyhlídka, která potřebovala nasadit trošku kulturnější vzezření. 

To, že spolek uspořádal sbírku na úpravu této lokality mělo rozhodně svůj vítězný bod. Vytvoření „lodního vyhlídkového můstku“, který je velmi hezky zachován až do dnešní doby, bylo totiž pro všechny návštěvníky velmi dobrou variantou. Vyhlídka se tyčí cca 100m nad hladinu řeky Jizery, která protéká pod tímto skalním útvarem a kdysi zde byl velmi špatný přístup. Dnes zde najdete bezpečný vstup, který má ochranné prvky a tak se na 99% nemůže stát třeba spadnutí z tohoto místa dolů do kaňonu. Pokud se sem budete chtít dostat v našem případě na kole, vynechme v tuto chvíli turistické značení, které bych jinak doporučil po zelené, ale trošku si tohle hledání usnadněme. Ze Semil vyjedete směr Železný Brod a pokud pojedete po komunikaci, která je vystavěna především pro motorová vozidla, tak tuto vyhlídku nemůžete minout. Leží cca v 1\3 cesty ze Semil a to po pravé straně, naproti místnímu lomu. Před vyhlídkou najdete i menší parkoviště, které bylo kdysi nejspíše autobusovou zastávkou, ale dnes se používá právě k odstavení vozidel při návštěvě. Dle mého by toto místo také zasloužilo trošku lepší vzhled a úpravu, ale jak jako občan Semil vím, tak opravdu žiji pouze v Semilech :-D. Zázraky zde ne\děláme na počkání :-D.  

Nyní se pojďme podívat přímo na místo, a neběhejme jak se říká kolem horké kaše :-). Z odstavného plácku jdete cca 200m pěšky lesem, který vás na tuto vyhlídku krásně dovede. Vjezd na 4kolkách a nebo kroskách zde povolen není, ale pro zákaz jízdy na kole, jsem žádné značení nenašel a tak po příjezdové cestě, která je široká tak na vozidlo, to asi není problém. Projedete tedy několik set metrů lesíkem a dostanete se k turistickému odpočinkovému přístřešku. Zde si můžete odpočinout, nasvačit se, a načerpat další síly před prohlídkou tohoto místa. Z mého pohledu, pokud jste zdatní skauti a zálesáci, tak si zde můžete vytvořit pokud je to nutné i malý ohýnek, který Vám poskytne teplo, ohřátí třeba polévky, anebo rychlé opečení špekáčku, ale zacházet opravdu opatrně a s rozumem. Přeci jen nechceme vyhlídku i s okolním lesem podpálit. Chce to mít prostě hezký vztah k přírodě kolem sebe. Přístřešek vás i hezky může schovat před nepříznivým počasím, a špatnými povětrnostními podmínkami. V létě by se zde dalo klidně i přespat ve spacáku, ale rozhodně bych zde nezanechával nějaký nepořádek.

Od přístřešku vás dělí pouze pár metrů, které vaše kroky dovedou až k vysněnému cíli. Otevře se před Vámi výhled, který je rozhodně ojedinělý a pokud zde stojíte v dobu, kdy není mlha jako u mého focení, tak uvidíte krásné koryto řeky Jizery dole v kaňonu, železniční dráhu, která lemuje tento tok a po ní cca každých 30 minut jezdit místní vlakovou soupravu. Dříve se zde přemýšlelo o dalším turistickém rozšíření a to směrem na druhou stranu. Mělo nastat spojení této vyhlídky a vyhlídky na protilehlé skále. Pokud byste sem přišli, profesionálové by vás usadili do sedáku a přeručkováním nad tímto kaňonem, byste se dostali na druhou stranu. Určitě by to bylo zajímavé a opět by to mohlo třeba o víkendech přinést další sportovní vyžití pro místí, ale i pro další návštěvníky. Však k tomuto kroku zde nedošlo. Jestli je to dobře nebo špatně nebudu soudit, protože čtenáře tohoto projektu sem chci pozvat především na tento výhled :-). 

To je z této výpravy, kterou jsem uskutečnil 2. 1. 2022 již vše a jak říkám vždy, tak doufám, že se Vám povídání a fotografie líbili, a že se spolu opět sejdeme u nějakého prozkoumávání té naší Bajkové republiky :-). Vlastně na úplný závěr je zde ještě video, které jsem vytvořil pomocí nového setupu na tyto cesty a tak vás snad hezky provede tímto výletem. Je zde odhaleno i trošku skryté místo, které je k této vyhlídce vázáno, ale to opravdu až ve videu. Přeji hezkou zábavu.

To je dnes tedy opravdu vše a budu se těšit zase někdy příště ZDAREC BAJKUJEC :-).