24.

19.01.2022

ROZHLEDNA DOUBRAVKA

Zdravím vás moji Bajkujáci a v dnešním článku nakoukneme na okraj města Prahy, kam se podíváme na naprosto super povedenou rozhlednu s názvem Doubravka. Tato rozhledna se nalézá opravdu na okraji tohoto velkoměsta a tak dojít sem, když přijedete na zastávku Černý Most, je jen pár set metrů či desítek minut. Není tedy naprosto jednoznačné, že když přijedete do této části Prahy, tak jediné co by vás mělo zajímat jsou nákupy v obchodním centru, ale můžete se zde vyžít i v turistickém směru :-)...pro ostatní - nedaleko je i skatepark PLECHÁRNA a bikepark JAHODNICE. Protáhnete staré zrezivělé klouby, šlachy a také zbavíte plíce všeho neduhu :-D. Nejjednodušší trasa jak na tuto rozhlednu dojít, anebo v našem případě dojet na kole je, se vydat k zastávce metra Rajská zahrada a od ní z velké světelné křižovatky směrem vlevo. I když na první pohled to kolem této okrajové oblasti není s přírodou nic moc a spíše samý uschlý bodlák, tak opravdu se nenechte zmýlit, a okolí této vyhlídky vás svou polohou a přírodou rozhodně alespoň trochu osloví :-).

Když se tedy vydáte z Čerňáku třeba pěšky, anebo v našem případě raději na kole, dojdete na zmíněnou křižovatku, zde se dáte se vlevo, pokračujte stále po chodníku rovně a mírně z kopce. Na obzoru v dáli již od křižovatky rozhlednu uvidíte vykukovat nad stromy, a tak vás omšelé a ne moc hezké okolí začne bavit mnohem více :-) Je to opravdu super, že i v takové možná trošku nezábavné čtvrti vzniklo takové místo, protože pro místní je to si myslím úplně luxus a pro další turisty jak by smet :-) Jak říkám, že zde to je tak nějak nezajímavé, tak z této strany mince určitě ano, ale pokud dojdete k této vyhlídce a zvolíte jinou trasu zpět než Vám nyní popisuji (je to asi ta nejjednodušší cesta), tak uvidíte další zajímavé prostranství, které nabídne spousty dalšího vyžití. Jsou to třeba cyklotrasy, pěší stezky a pro děcka různá hřiště, která doplňují cestu až do Dolních Počernic. Zpět ale k naší cestě, kterou jsem se vydal já a kterou vás provedu. Dorazíte tedy k parkovišti, panelové cestě směrem do okolního lesoparku a ceduli, která vás upozorní, že jste se přiblížili na dohled této rozhledny. Vydejte se tedy po ní a pomalu dojdete zaručeně k cíli.

Půjdete chvíli po panelech a po cca 200 metrech se začne panel ztrácet, a dostanete se na klasickou parkovo lesní hliněnou cestu, která Vám ve volnu také má rozhodně co nabídnout. Spousty lidí se sem chodí odrelaxovat sportem a to jak běžecky, tak pro nás důležité i na kole. Je tu taková malá spleť stezek či cestiček, kde se můžete rozhodně také vyžít, ale pokud se budete držet na první pohled jasné hlavní stezky, tak vás po několika minutách tato trasa dovede k rozcestí. Na tomto rozcestí cesta do leva - vede dále směrem na Dolní Počernice - anebo vpravo a tam se již otevírá pohled na krásnou 25m vysokou rozhlednu, která vás doslova vyzívá k návštěvě :-). Toto místo je pro všechny volně přístupné, zdarma a nemusíte se bát sem přijít i v jakoukoliv hodinu - otevřeno 24/7. Pokud na tuto rozhlednu budete chtít jít, tak si s sebou vezměte určitě i velký pytlík slušného chování a obezřetnosti. Na vrchol vede pouze jedno schodiště a tak je dobré dávat pozor, kdy se k vrcholu vydat a kdy raději sečkat. Pokud se zde sejde větší skupina lidí, tak určitě dávejte trochu pozor. Dle mého pozorování bych doporučil tak max 6 lidí nahoru a poté vystřídání. Přeci jen nemusí rozhledna vydržet vše a na točivé schodiště, které má 98 schodů vedoucích spirálovitě vzhůru, se všichni také nemusejí vejít. Po vztyčných nohách, které jsou poskládány z menších kmínků a k sobě sešroubovány, se nešplhá ani neleze, a to ani cesta nahoru a ani dolů. Rozhodně hezká zajímavost je, že když byste tyto klacíky či laťky poskládaly do jedné řady, dostali byste délku 7km :-) 

Když se pro nás důležitou cestou vpravo vydáte, tak jak vidíte na fotografii, dojdete k rozhledně a to už jen opravdu pár metrů. Pokud budete přicházet ze strany, kterou vás vedu já, tak po pravé ruce uvidíte 2informační tabule\paravany kde se dozvíte důležité informace o stavbě. Na těchto info místech se můžete dozvědět, jak tato rozhledna vznikla, kdo ji postavil a jaké technologie byli použity k tomu, abychom se na tento dřevěný a zajímavý skvost mohli přijít podívat a užít si ho :-).

Pro přesné specifikace tohoto objektu použiji slova z WIKIPEDIE, kde je použitý tento stručný avšak výstižný popis: Doubravka XIV. je rozhledna v lesoparku Čihadla na kopci Horka v Kyjích, poblíž Černého Mostu v městské části Praha 14. I s korouhví je vysoká 23,5 metrů, po 98 schodech lze vyjít do výšky 20 m. Výstavba probíhala od června 2017 do června 2018. Autorem návrhu je prof. ing. arch. Martin Rajniš spolu se svým ateliérem Huť architektury, která stavbu i realizovala. Rozhlednu z největší části (3 miliony) financovala firma Landia Management s.r.o. jež poblíž staví rezidenční projekty. Dalších půl milionu se získalo od veřejnosti formou prodeje schodů s vlastními vzkazy na rozhledně. Věž je tvořena z akátového ohýbaného dřeva, tvořící dohromady trojboký jehlan.

Když už jste došli až sem a rozhodně se chcete podívat i na vrchol, řekl bych, že určitě nebudete litovat. Z této rozhledny vidíte na celý tento okolní kraj a můžete si zde opravdu vychutnat tuto městskou část. Pojďte se v pár fotografiích podívat, co vás zde a z výhledu čeká, a můžete shlédnout i video, ale za sebe bych doporučil vlastní návštěvu :-)

To je dnes z poznávaní naší České Bajkové republiky vše a já doufám, že se Vám povídání i fotografie a video líbili, a že spolu sejdeme zase příště :-) Zdarec bajkujec :-)