24.

05.03.2024

Radeon Sapphire rx 480 nitro+ 8gb

Do kategorie GEJMS KOUTEK rozhodně patří i vybavení, a co nejvíce podporuje hraní her, než dobrá a výkonná GRAFICKÁ KARTA. Řekněme si něco o tomto modelu s čipem AMD, který tedy většinou již dnes nikde nekoupíte, ale stále se tato srovnatelná karta s dnešními dá sehnat, a to třeba jako repas a to za opravdu dobré peníze. Protože bylo potřeba pro tyto stránky také trošku osvěžit pc sestavu, aby se dali zpracovávat náročnější videa, fotografie a další, tak se s Vámi určitě podělím o pár načerpaných zkušeností. Objednal jsem tuto kartu s roční zárukou od firmy PHW.CZ, kde se dá zakoupit za cenu 1599 Kč. Již cena je rozhodně lákavá, a ještě záruka, proč tedy ne.

Nedívejme se však jen na tyto 2 faktory (cena a záruka), ale pojďme se podívat především po jejím výkonu, a proč je vlastně tak zajímavá. Dnešní grafické karty, které jsou nové, vypadají i  možná trošku více kosmicky, a tak lákají i pěkným vzhledem, však nemusejí  mát celkem důležité vlastnosti, které určitě oceníme. jako první bych rozhodně řekl velikost sběrnice, která dnes i u dražších karet je 64,128 bit. Tato karta již na svou dobu, kdy patřila vlastně ke špičce, nabídla 256 bitovo sběrnici, což je samozřejmě velmi dobře. To je jedna výhoda, která  je celkem důležitá. Dále se dnes karty s kapacitou 4gb prodávají od 4000 Kč a více. Tato karta stála nová, když byla na pultech v prodeji kolem 8000 Kč, a tak se cenově pohybovala stejně, jako jsou na tom dnešní 8gb karty. Může samozřejmě mezi nimi být lehký rozdíl, protože přeci jen doba šla kupředu, ale je to v dosti směrech dost srovnatelné.    

Většinou se dnešní karty budou lišit v rychlosti čipu, kdy tato karta nabídne 1208 MHz, což je celkem nízko. Stále mějte na mysli, že je to již pár let co to byla karta, kterou když jste měli, byli jste někdo :-), a dnešní 8gb karty nabídnou možná o trošku výš. Však je tu další  dobrý prvek, který hraje do noty a tím je, že karta spadá stále do VYŠŠÍ TŘÍDY, a to je rozhodně další veliké +. Při porovnání s dnešními kartami, tak tam prostě nějaké rozdíly jsou, ale nyní se podívejme právě třeba i na tu cenu, která  rozhodně musí při výběru také hrát určitou roli. Kapsy nemáme nikdo bezedné. Jak jsem napsal, tak  karta u PHW stojí jen 1599 Kč a to s roční zárukou. Cena je super, a dnes koupíte za 4000 Kč obstojnou 4gb, která  se stejně na tuto nedotáhne, protože bude v určitých směrech jednoduše zaostávat. Opravdu to stojí za zvážení. Ještě Vás pozvu na video, kde tuto kartu trošku srovnávám s ostatními i lepšími, a tak si  můžete udělat názor sami.       

To je z tohoto krátkého článku vše, a budu se těšit zase někdy příště. ZDAREC PAŘANEC BAJKUJEC a mějte se.