24.

22.02.2023

SNĚŽNÝ MUŽ

Zdravím vás milí Bajkujáci a čtenáři tohoto POP KULTURNÍHO projektu, a dnes se zajdeme podívat na nějakou tu povedenou sprejerskou tvorbu. Sice jsem v této oblasti Jablonec či Liberec byl nedávno (mohli jste vidět GRAFFITI na bývalém motoclubu v JBC), ale to co se mi podařilo objevit nyní (děkuji za vyslané info), tak to je si myslím určitě velmi zajímavé. Jestli tento projekt sledujete pečlivě tak víte, že z okolí těchto dvou měst vznikají opravdu super tvorby, které rozhodně stojí za zviditelnění, připomínku, anebo si je alespoň prohlédnout když jde člověk kolem. Zbytečně tedy neotálejme a pojďme na to :-). 

Místo, které představím dnes je přímo v Liberci a jelikož je ještě venku na chvíli na návštěvě paní zima, tak se tohle GRAFFITI (charakter) hodí opravdu na více než 150%. Zaprvé proto, že tahle malba se nalézá pod vrcholem hory Ještěd, což je dominanta místního kraje a zadruhé proto, že když vyrazíte třeba na snowboard, lyže, anebo v našem případě nejlépe na SNOWSCOOT (jako oblíbená partička z Jilemnice Boovdeny zla :-D), tak budete muset rozhodně zajet k lanovce. Dole vás, pokud přijedete vozidlem čeká parkování a zde to budou první zmínky o tom, že zde sídlí SNĚŽNÝ MUŽ.

Proč až zde při parkování, se dozvíte první informace o tomto YETIMANOVI :-D. Zde v podzemních garážích, které když už o tom hovořím, třeba v zimě nejsou tedy nijak drahé (100 Kč na den) je celkem solidní částka (v létě je to 200Kč), se nalézá totiž další vytvořená legální plocha pro místní tvůrce a tento obrázek SNĚŽNÉHO MUŽE je takové SNĚŽNÉ SECURITY. Je umístěn a vytvořen právě před vjezdem do těchto garáží, a tak hezky s přehledem dohlíží na tyto prostory. První fotografii jsem zvolil v černobílé variantě, abych vás trošku napnul, jak vlastně tento výtvor vypadá v originálních barvách. Takže pokud jste vydrželi do této doby, pojďme dále tento obraz trošku prozkoumat :-).

Co je vlastně znázorněno? Je tu vystižen tedy SNĚŽNÝ MUŽ, který si dává jako malou laskominu (lízátko) SNĚHULÁKA. Když je malba nějak k zamyšlení, snažím se i vždy vytvořit nějakou úvahu, proč, anebo co vlastně má vytvořené GRAFFITI znamenat a tak tomu bude i dnes. Dle mého pohledu bych řekl, že v tomto případě je to prostě vtipně pojatý YETI, který si dává lízátko a to především proto, že co by mohl zimní obr jíst jiného, než lidmi oblíbeného sněhuláka :-D. Mohl by tento obraz také znamenat, že tvůrce se znázornil právě jako tato sněžná příšera a svého soka, kterého mohl i nějak označit na této malbě, si dává právě jako o dosti menšího sněhuláka a to s radostí. I když roztékající se sněhulák, který je napíchnutý na nějakém předmětu se i tak usmívá (je to takový dosti škodolibý úsměv), může to třeba být i nějaká úplně jiná myšlenka, ale to v takovém to polemizování nerozluštíme :-). Spíše bych se přikláněl k té variantě první. Prostě dobrou chuť SNĚŽNÝ MUŽI :-D.

No a tak jsme i trošku zauvažovali nad tím, co chtěl autor říci a nyní již přistupme k barevným fotografiím, které také ještě dále rozebereme :-). Já bych se u barevné fotky podíval nejdříve na celkové zpracování, a to jak na člověka obraz působí na první dojem. V tomto směru si myslím, že oči lajka a šťourala nemohou říci nic jiného, než samou chválu. Barevně je tato malba si myslím znázorněna velmi přívětivě a dalo by se říci, že i když je provedení do stylu KOMIKSU „skvělé šmrncovní provedení“ celkem si asi i dokážeme představit, že by toto nepolapitelné zimní stvoření mohlo takhle nějak vypadat. Je to celkem reálná podoba, a v tomto případě i za to tvůrci moc děkujeme.

Škoda, že takové hle GRAFFITI nevydrží třeba v nějakých případech i věčně ve své kvalitě, protože jsou prostě práce, které si zaslouží obdiv opravdu dlouhou dobu. U této malby je to asi i dosti vidět, že zde si tvůrce nechal opravdu záležet a tak je i finální výsledek tomu odpovídající. Na pár místech se bohužel již barvy olupují, ale třeba se v budoucnu i dočkáme toho, že až se YETI odstěhuje z této zdi někam jinam :-), tak zde třeba vznikne něco nového a stejně zajímavého.

Když jsem se vydal na cestu přes Jablonec nad Nisou, dorazil jsem až na toto místo pod vrcholem Ještědu. Zde ve videu, které jsem při cestě pořídil, se můžete podívat ještě na další záběry tohoto obřího SNĚŽNÉHO MUŽE.

To je dnes z výpravy za něčím zajímavým z oblasti GRAFFITI vše a já doufám, že se Vám povídání, fotky i video líbili, a budu se těšit zase příště.