25.

23.03.2023

GRAFFITI HRADEC KRÁLOVÉ

Zdravím vás z tohoto článku moji milí Bajkujáci se sprejem v ruce, a dnes se půjdeme podívat opět na něco zajímavého v oblasti STREET umění a to do města Hradec Králové. Není tomu tak dávno, co se venku začalo velmi příjemně oteplovat, začalo se jaro konečně ozývat a tak se musím všemi 10 přiklonit k tomuto nápadu, který vyskočil na světlo světa na jednom z mostů v Hradci Králové. Minulým rokem jste na těchto stránkách mohli vidět dílo stejného autora (JW MIND STRIKE), kdy jaro odstartoval velmi podobným stylem, však si myslím, že letos se start povedl ještě mnohem více. Na těchto stránkách jste mohli i zaznamenat výpravu za dalším dílem tohoto autora a to do obce MAXOV (hledejte na YOUTUBE kanále pod názvem GRAFFITI - MODLITBA). V této obci je na dnes již rozbořené budově, respektive na její střeše další parádní výtvor, který se velmi rychle proflákl i na dalších serverech. Nebudu asi již zbytečně natahovat dalšími slovy pointu, a tak se pojďme podívat trošku blíže, co že jsem to zachytil. 

Pokud budete chtít tuhle sexeapelem nabitou malbu, která by dle odhadů měla měřit cca 5 x 2,5m vidět, rozhodně pro vás bude směrodatné vyhledat most U soutoku. Je to místo, které nese název díky tomu, že se zde do sebe vlévají dvě řeky, a to ORLICE a LABE. Pokud to chci uvést trošku přesněji, tak se zde ORLICE vlévá do LABE. Tento most je tedy u soutoku těchto dvou řek a sám o sobě vede přes LABE. Pokud byste ho přejížděli vozidlem, na kole či přecházeli pěšky, tak je to most, který vás přenese na stranu od centra k nemocnici.

Dost však o nějakém mostě a pojďme prozkoumat dál, kde najít tuhle na první pohled téměř živou malbu a jak říká většina kolem jdoucích, tak tohle se dá již určitě považovat za umění. Malba se nalézá na jedné z boční stěn, které slouží jako paty tohoto mostu a hned před touto stěnou také vede celkem frekventovaná cyklostezka. Zde nám také vzniká velmi hezké propojení cyklistiky a umění, takže můžeme vidět, že vynalézavost si nevybírá, ale prostě se objevuje sama od sebe :-D. Když náhodou nebudete mít cestu po této straně, kde si malbu můžete prohlédnout zblízka, tak dá se říci, že ve spleti různých čmáranic a rádoby maleb graffiti, vás tento obraz osloví i z druhé strany řeky. Celkem mezi těmi nevkusnými pokusy o pouliční umění vyniká, a kdo nepozná jak vypadá hezká a kvalitní malba, tak vás rozhodně zaujmou krásná, kulatá a pevná ňadra této namalované ženy. Zde se vlastně konečně dostáváme trošku k tomu, co to na místě vlastně vzniklo za malbu. 

Autor tohoto obrazu nazval své dílo „PLAVÁNÍ“ a myslím si, že je to celkem výstižné. Pokud bych se s odstupem času však měl trošku zamyslet, díky tomu, že nás potěšil touto malbou začátkem jara, nazval bych to spíše JARNÍ PLAVÁN´Í, anebo PRVNÍ PLAVÁNÍ, ale to jak si každý své práce na zve je přeci přímo na něm. Co konkrétněji tedy malba znázorňuje? Jedná se o mladou ženu, která si šla začátkem hezkého počasí zaplavat a proč si neužít jarní koupačku nahoře bez :-). Je zde tedy znázorněna žena nahá do půl těla, plovoucí v přírodní vodě a jak je vidět i dle výrazu, tak si tuhle milou záležitost velmi užívá.

Pokud se nebudeme soustředit pouze na to, že na obrazu je nahá žena, ale podíváme se na tuto tvorbu z toho uměleckého hlediska, tak můžeme být opravdu nadšení. Pokud se totiž podíváte po mostě dál, tak si uvědomíte, že tohle graffiti (tip graffiti character) je asi to nejlepší, co zde na této legální ploše můžete najít. Když jsem na místě byl tuto práci fotografovat, pokusil jsem se i zeptat kolem jdoucích lidí, kteří si této malby všimli, jaký mají oni názor a jak by, pokud se jim to nelíbí s malbou naložili. Většina byla toho směru, že to co se dále na mostě nalézá je naprostej hnus a zde je vidět, že když to někdo umí je to pohoda a není potom tak důležité, jestli jsou zde vidět ňadra, která by mohla někoho pohoršovat. Musel jsem samozřejmě s lidmi jen souhlasit, protože zde je opravdu vidět, že tvůrce přesně ví co chce, má svůj styl, baví ho to, jde mu to a umí...o tom žádná :-). Zeptal jsem se pro zajímavost několika různých věkových skupin a dozvěděl jsem se opravdu z 90% to samé. Jedna paní si dokonce přišla tuhle malbu natočit dronem, protože chce od tvůrce vytvořit prý něco na své zahradě a tak potřebovala video pro rozbor s manželem. Takže to řeknu již asi po třetí „kdo umí, ten umí“.

Pojďme se ale podívat po této malbě ještě trošku detailněji, a prozkoumat celkové ztvárnění. Já nemohu říci, že jsem bůh ví jaký učenec v tomto směru, ale dle mého je naprosto fantastické, že malba na první pohled působí téměř jak živá. Velmi hezky se podařilo autorovi vystihnout vodu, ve které žena plave a obraz tak působí opravdu živě. Další velmi reálnou věcí je stínování této postavy, kdy i opravdový lajk uzná, že stíny na tváři ženy působí opravdu realisticky. Stínování vůbec celé postavy je opravdu dobré, a autor si v tomto směru dal jak je vidět záležet. Určitě je i hezky zachyceno cítění ženy, která se nechává vodou řekněme hýčkat, a tak i malba zachycuje hezky prožitek, který z této koupele žena má. Jak jsem již napsal, tak zde vede i cyklostezka a tak můžete zajet pokud nebydlíte někde daleko, shlédnout tuto tvorbu třeba pohodlně na kole :-) Jak jsem již také zmínil, tak jsem se zeptal na názor několik věkových skupin, co na tento výtvor říkají a tyto 3 maminky (viz foto - snad nevadí), které procházeli kolem byli také stejného názoru, že je to stále mnohem lepší, než to co je zde k vidění. Jedna z nich tedy trošku váhavě nahodila, co má říci dítěti, které se na tento obraz ptá a tak vznikla další zajímavá otázka :-). Neváhal jsem a pokusil jsem se paní vysvětlit, jestli souhlasí s tím, že vlastně tyto vnady jsou dost přirozené\lidské, je to takové znázornění ženskosti a že si s nimi stejně každý hraje již od mala. Nakonec jsme se shodli na tom, že jsou prsa ženy takovým i maminkovským útočištěm, a tak se nedá v tomto směru hovořit o nějaké vulgaritě, anebo pohoršení okolí nahotou.

To je z tohoto článku téměř vše, ale ještě si vás dovolím pozvat na video, které jsem na místě pořídil a tak doplním ještě o živou videoreportáž.

Nyní je to již opravdu vše a jak píši vždy tak doufám, že se Vám povídání a vše kompletně líbilo, a budu se těšit zase někdy příště. Zdarec sprejec bajkujec a mějte se :-).