26.

01.03.2022

VYHLÍDKA HLAVATICE 380m.n.m

(nachází se kousek od Turnova)


Já vás zdravím moji milí Bajkujáčci :-) Dnes vás vezmu s sebou na krásný výlet, který se bude odehrávat v okolí města Turnov - tedy Český ráj :-). Tuto cestu a takový malý průzkum jsem uskutečnil před víkendem 25. 2. 2022 v pátek a tak možná i vám doporučím, abyste si tento průzkum naplánovali také na nějaké více volné dny, protože ono v tomto okolí je k vidění opravdu mnoho zajímavých a hezkých míst i věcí. Po nějaké době, kdy trošku opadl v lesích sníh a již se dá prozkoumávat příroda ze sedla kola, tak jsem tuto možnost využil i já a vydal jsem se na toto místo na svém horském. Já jsem samozřejmě rád, protože když už tvořím projekt, který je zaměřen na cyklistiku, tak chodit někde pěšky a čtenářům poté nutit, aby tam jezdili na kole je asi hloupé :-). Zbytečně však nezdržujme, protože tato výprava je dlouhá, hezká a určitě se již těšíte.

Důležité je pro začátek se rozhodně dostat do Turnova a jeho okolí. Pokud bydlíte někde nedaleko třeba do 30 Km, a chcete si tuto cestu opravdu užít a máte to tím směrem, rozhodně doporučím jet přes Malou Skálu, kde se napojíte na zdejší velmi známou cyklostezku - GREENWAY Jizera - a bez nějakých potíží a zbytečných úskalí dojedete až do Turnova. Pokud přijedete po této trase, tak rozhodně budete míjet\projíždět Dolánky a zde se na chvilku také zastavte. Toto místo je plné zeleně, v létě cyklistů, vodáků i kempařů, a můžete zde vidět také spousty zajímavého - tuto trasu a co zde najdete, se pokusím přiblížit v magazínu na měsíc Duben. No a protože Dolánky jsou vlastně okrajová část Turnova, tak jste již téměř dorazili do výchozího bodu, od kterého se vše odvíjí dále - stejně však doporučím dojet až do centra, a nejlépe vyhledat sportovní areál Maškova zahrada. Když najdete tento sportovní areál, který třeba i v létě můžete využít ke koupání, protože zde disponují koupalištěm se 3 tobogány (ale najdete zde i velmi hezký pumptrack, skatepark anebo když byste náhodou přijeli na bruslích, tak můžete využít i bruslařskou dráhu kolem areálu) tak se zeptejte místních ochotných lidí kudy dál, anebo jednoduše zapnete v mobilu offline mapy. cz (již jsem to říkal několikrát, ale offline mapy.cz Vám pomohou třeba když nemáte data a vše si jednoduše najdete i bez připojenía necháte se navigovat. Od tohoto místa (Maškova zahrada) k finálnímu bodu, který dnes budeme objevovat, je to opravdu co by kamenem dohodil a pár kroků na bicyklu dojel - viz mapka

Řekněme, že výchozí bod jste našli, trasu jste zadali do navigace, anebo jste zjistili kudy dál od místních obyvatel a nyní nezbývá nic jiného, než se tedy vydat na náš dnešní průzkum. Já jsem pokračoval dle navigace a tak mne cesta vedla za nedaleký PENNY MARKET, dále podél hlavní silnice až ke kolejím, za nimi odbočíte vlevo a držíte se jedné dané cesty. Tato trasa povede dále kolem rodinných domků, pojedete určitě do kopce, až dojedete na rozhraní asfaltové cesty a začínajícího lesa s přírodou. Když dorazíte na tuto dělící linii asfaltu a hliněného podkladu, uvidíte, že je zde postavena i hospůdka, která nese název - Hospůdka Pod Vyhlídkou. Tato naprosto skvěle zařízená občerstvovací stanice, Vám může nabídnout několik druhů piv, kvalitní kuchyni a rozhodně milé prostředí. Interiér je vybaven dřevěnými doplňky, které jako když by doslova a do písmene před chvilkou vyšli šikovnému truhláři z ruky, příjemným krbem a dýchá to zde milou rodinnou atmosférou. V těchto dnech můžete vidět i umístěnou expozici maleb Taťány Zamlové a Olgy Koutské. Nezasekněme se však hned u první pípy, ale pojďme dále k našemu cíli :-). Za touto stavbou uvidíte kamenné schody (vedoucí vpravo), které Vám nabízejí v cestě pokračovat dále. Pokud přijedete v tomto směru na kole, určitě si díky těmto schodům zajezdíte malý cyklokros :-) Přes schody si zaskáčete hezky s kolem v ruce, ale nemusíte mít obavu, tyto schody hozené pod nohy nejsou nějak dlouhé, ale je to jen pár stupínků. Nad schody navazuje hliněný podklad, který je sice vykládaný kameny, ale již to není krom toho, že se jde do kopce takové náročné. Také zde naleznete řekněme pomyslnou bránu do Českého ráje, kterou znázorňují 2 dřevěné sochy od řezbáře Karla Hajna. Jestliže vás zajímá, jaké turistické značení vás na místo dovede, tak je to barva červená.

Pokud jste pokračovali dále směrem za nosem, tak jste rozhodně neměli kam zabloudit a vaše kroky vás dovedli k informační tabuli, která vás zainformuje, kde se právě nalézáte. Napsáno najdete přiblížení toto místo, něco o historii a jak to tak klasicky bývá :-). Vím, že to bude znít možná trošku otravně, ale před vámi uvidíte další schodiště, které vás však dovede už konečně k našemu cíli. Je to přibližně 40 schodů se zábradlím. Takže si ještě jednou hodíte kolo na záda, zaskáčete jako na cyklokrosu a jste u vrcholu. Nebo je tu ještě jedna varianta, že si o kousek níže u informační tabule, kterou jste míjeli před chvílí kolo zamknete a pohodlně si vyšlápnete k vrcholu.

Takže všechna úskalí, která vás potkala cestou jste překonali a nyní si můžete dopřát velmi milého pohledu na vyhlídku a celé její okolí. Než se však pustíte ke konečnému výstupu po točivém schodišti, které je k tomuto skalnatému útvaru připevněno, můžete si zde ještě na chvilku odpočinout, relaxovat a třeba se i posilnit na další cestu. K dispozici je několik laviček a dokonce zde najdete i stůl se sezením. Tento plácek, který je poslední zastávkou před vrcholem je také doplněn různými turistickými značkami a tak si zde i můžete rozmyslet, kam budete pokračovat dále, jestli máte ještě dost nálady, síly v nohou a času.

Síly načerpány, tělo odpočinuto a tak se v této poslední fázy můžete konečně vydat vzhůru, a užít si krásný výhled na město Turnov a jeho přilehlé okolí. K vrcholu si vyběhnete po posledních točivých schodech této výpravy a již se před Vámi otevře pohled, pro který jste sem šli :-). Vrchol vyhlídky (380m.n.m na 12 metrů vysokém pískovcovém útvaru - říká se mu také ZUB ČASU) je i doplněn kovovou deskou, na které najdete znázorněny důležité vztyčné body ve výhledu. Pokud tedy okolí neznáte a nemáte s sebou mapku nebo zapnuté mapy na mobilu, hezky Vám tato deska poslouží ke zorientování se, jak je to s tím turnovským okolím :-D.

Výhled z této skalky jste si užili a nyní již zbývá pouze na vás, jak naložíte s dalšími hodinami vašeho volna. Nedaleko se nalézá hrad Valdštejn, kde najdete i občerstvení a další možnosti turistického vyžití. Pokud se Vám však zalíbila Hospůdka Pod Vyhlídkou, tak je to asi nejjednodušší varianta, jak si dát něco dobrého na zub a užít příjemné chvíle. No a to je dnes již opravdu vše a jak říkám vždy, tak doufám, že se Vám povídání a fotografie i přiložené video líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy příště, u objevování té naší ČESKÉ BAJKOVÉ republiky :-).

Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit zase příště :-).