27.

09.05.2023

GRAFFITI VLTAVSKÁ

Já vás zdravím moji milí sprejerští Bajkujáci, a v tomto článku vás pozvu na jedno povedené dílko z Práglu. Tuhle stěnu, která se nalézá na zastávce metra VLTAVSKÁ, jste již rozhodně na tomto projektu mohli vidět, protože té tvorby se zde střídá celkem dost. V minulosti to byla myslím mapa ČR, která znázorňovala zajímavá místa právě na území našeho státu a myslím, že tenkrát tato tvorba vznikla ke 100 letům republiky (článek byl mám pocit v magazínu). Dnes se podíváme na práci JAKUBA TYTYKALA, který se stal z 23 účastníků vítězem soutěže MURAL ART VLTAVSKÁ 2023, a tak jeho práce nyní zdobí přilehlé okolí této zastávky. Této soutěže to byl již druhý ročník, a tak i po předchozím prvním ročníku, jsme se mohli dočkat něčeho opravdu zajímavého.    

Pokud bychom se podívali i trošku detailněji na tohoto tvůrce, tak bych použil řádky a text z představení, které jsem našel na jiných internetových serverech.

Kdo je tedy Jakub Tytykalo: Jakub Tytykalo je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze. Studoval u známého českého sochaře Jaroslava Róny a malíře Jiřího Petrboka, klasické malířské dovednosti si zdokonaloval během působení v Madridu. V roce 2017 obdržel ocenění Art Prague Young Award. Je součástí spolku výtvarných umělců a designerů Prám.

Návrh, se kterým uspěl v soutěži Mural Art Vltavská 2021, autor charakterizuje jako metafyzickou vizi transformací, dějů a projekce podvědomí, která má za cíl provokovat představivost a asociace diváků.

Nakonec mi to prostě nedalo, a zkusil jsem tohoto malíře telefonicky zkontaktovat, abych v tomto článku přinesl i nějaké vlastní postřehy a informace. Podařilo se mi zjistit, že tato velkoplošná tvorba „MURAL ART“ je tvůrcova první, a zatím tedy s tímto tipem maleb neměl žádnou zkušenost. Co se dá říci, když někdo zkusí takovým to způsobem štěstí, a hnedka na poprvé uspěje s velikou slávou :-).

Také se mi dále podařilo od tvůrce zjistit, jakým vlastně způsobem tato malba vznikla, jak dlouho se na ní pracovalo a jak vlastně vytvoření probíhalo. Nejdříve se do vytvoření tohoto „muralu“ pustil tvůrce sám, ale tento směr je bohužel neúspěšný. Přichází zde jakýsi vandal, který při nepřítomnosti malbu ničí svým podpisem, a tak je dílo bohužel znehodnoceno. Je to sice jak by někdo řekl, taková bitva mezi tvůrci, ale přeci si ničit svá díla navzájem je trošku hloupé. Pokud by člověk nemohl někde na další plochu předvést své umění, které je tedy asi o dost lepší, když se lidově řečeno „naváží do druhého“, tak by raději jiné kroky ani neměl dělat. Zničit něčí práci při vytváření a překreslit ji bůh ví čím, je dle mého dost dětinské. Však pokračujme dále, protože příběh rozhodně nekončí. Aby se tato malba povedla naprosto přesně tak, jak si ji tvůrce představoval, vznikl malý přednávrh na iPADU, který vznikal cca 4 dny. Ani se nedivím, protože takhle složitou a komplikovanou malbu vytvořit v tak velikém měřítku, není rozhodně nic jednoduchého. Když se vytvořila šablona, která bude při vytváření tohoto muralu pomáhat, byla pomocí projektoru přenesena z iPADU na zeď. Další tvorba tedy nebyla tak náročná.

Protože zde však stále byla obava, že dílo bude opět při práci a nepřítomnosti poničeno, tak si již na druhý pokus tvůrce počínal trošku jiným způsobem. Povolal do práce své přátele, kteří s tvorbou graffiti již mají nějaké zkušenosti a tak vlastně během jednoho dne tento „mural art“ vyšel na svět. Nakonec to tedy byla práce cca 5 lidí, kteří tuto fušku stihli během jednoho dne. Samozřejmě, že prostor byl ještě noc před zkontrolován, pomocí projektoru nasvícen a tak se mohlo následující den pohodlně pracovat. Jak jsem zjistil i dále, tak po tomto prvním úspěchu se již Jakub chystá na další soutěž a to do Německa. Díky zvědavosti se mi podařilo zjistit i to, s jakým tématem bude tento mladý muž soutěžit a tak Vám mohu prozradit i tuto část :-). Tvůrce by se chtěl držet velmi podobného stylu, který je vytvořen právě na této zastávce Vltavská, ale chtěl by svou tvorbu směřovat k místní kultuře. Chce při příjezdu poznat kulturní okolí, nasát místní atmosféru a nechat se pohltit energií, která v místě\městě funguje. Po seznámení se s místní kulturou, ji chce zakomponovat do svého díla, a tak nevytvořit jen ledajaký MURAL ART, ale bude to prostě obraz směřovaný přímo k místu dění.

Ke konci tohoto článku vás ještě pozvu na vytvořené video, kde najdete i krátkou vlastní úvahu, co vlastně na malbě můžeme vidět.

To je dnes již z malováni v ulicích opravdu vše, a budu se těšit zase někdy příště. Zdarec sprejec bajkujec :-).