28.

22.06.2023

GRAFFITI JABLONECKÁ PŘEHRADA

Já vás zdravím moji milí sprejerští Bajkujáci, a v tomto článku vás opět vezmu za nějakou doufám, že zajímavou tvorbou z těch našich ulic, legálú, atd... Není tomu tak dlouho, co jsem se vydal na blind jen tak pokukovat po městě Jablonci, a ono jak když by si to osud přál, bylo co okukovat. Zabrouzdal jsem se svým zvědavým očkem a kamerkou k jablonecké přehradě -Mšeno - a jak jste již mohli několikrát na těchto stránkách vidět, tak místní legální plochy jsou jako dost v kurzu. Malby se tu střídají celkem často, a tvůrci si na nich dávají i dosti záležet. Tvorby, které jste zde již mohli vidět jsou opravdu věci, které mají obrovský potenciál a cenu, a tak se pojďme i dnes podívat na to, co zde místní malíři vykoumali :-).

Na této opravdu celkem veliké zdi vidíme, že se jedná o 2 malby, které jsou barevně hezky zajímavě komponovány a celkem se k sobě i hodí. Ono to také může být tak, že se jedná o jeden obrázek (ruce v objetí) a druhá malba je podpis tvůrce, a nakonec při celkovém zhodnocení by to byla asi ta pravděpodobnější varianta.

Zajděme se však podívat trošku blíž a více pod mikroskopem prozkoumejme tuto parádní tvorbu. Začal bych vytvořeným obrazem rukou, které ve svých dlaních schovávají nejspíše nějaké tajemství a na první pohled můžeme rozhodně vidět, že to bude něco kouzelného. Tohle tajemství, věcička či něco, co vydává modrou záři, je možná i nějaký dárek od ženy, protože jste jistě poznali, že se jedná o ženské ruce. Na první pohled jsem si toho ani nevšiml, ale jak můžete vidět, tak slečna dokonce na svých 2 prstech již prsten nese, takže překvapení v podobě prstenu bych řekl, že to asi nebude. Nebo možná ano, protože by to mohl třeba stejný prsten, který chce darovat své drahé polovičce. Co je na této malbě velmi hezké, tak rozhodně obepnutí rukou rostlinou, které dává celému projektu řekl bych i jemnější nádech. Co však může znamenat tato popínavá rostlina (jestli to tedy vůbec něco znamená) nevím, ale řekl bych, že se to k sobě hezky hodí. 

Z obepnutí rukou a jejich schovaného tajemství, se malba rozšiřuje hezkým a důmyslným způsobem dál a tak dalo by se říci, že celkem plynule se snaží propojit s druhým graffiti, které je tedy buďto podpis tvůrce, anebo je to naprosto samostatná práce. Dle použitých barev a tak nějak celkového pojetí, bych řekl, že je to práce jednoho člověka. 

Když bych dokázal tento podpis přečíst, rozhodně bych byl machr, ale bohužel to nedám :-D. Však co k této malbě dále mohu zmínit, že se tu zase snažil někdo takovou fajnovou prácičku znehodnotit. Jak říkám vždy, tak i když je to sice takový boj mezi tvůrci, že si crosnou dílo druhého, tohle se nedá však ani považovat za boj. To spíše působí tak, že kolem letěl nějaký trapák a prostě musel ze sebe udělat TOYE. Když jsou graffiti povedená, tak se rozhodně nad tvůrci musím slitovat, protože zbytečně poničit takovou malbu (hloupejma čmáranicema), je prostě nepochopitelné. Ne jen, že uškodí zbytečně tvůrci, ale naprosto znehodnotí celkový dojem z takové malby a tak vlastně škodí zbytečně i okolí, kteří poté nemají z obrazu dobrý dojem\pocit. Prostě to narušuje harmonii díla.

Ke konci tohoto článku o opět povedené tvorbě z Jablonce nad Nisou, Vás ještě pozvu na vytvořené video a pecka song, který jsem k němu použil. Za angažoval jsem jednoho jabloneckého tvůrce se jménem GREY a jeho rap s názvem ČERNÁ KRESBA. Jedná se o  mladíka, ale jeho slova a celkové pojetí mě opravdu zaujali...tenhle hoch má sakra talent.

To je dnes již opravdu vše a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám fotografie, video i celkově článek líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy příště u objevování té naší strýtové umělecké tvorby §;-). Takže ZDAREC SPREJEC BAJKUEC a budu se těšit zase příště.