2.

03.02.2024

GRAFFITI RIJEKA - CHORVATSKO vol.2 - Explorare Necesse Est

Je tu druhý článek z této kategorie a i v něm se zajedeme podívat zpátky do minulého roku 2023. V tomto roce po dlouhé době, vznikla s magazínem cesta do zahraniční, a tohle dílo bylo jedno z mnoha, které se podařilo zachytit. Naše kroky nás opět zavedou do města RIJEKA, kde je STREET ARTOVÉHO umění vidět opravdu mnoho, a nyní nás přímo konkrétně bude zajímat umělec SEBASTIAN VALASCO. Jedná se o pouličního a městského umělce, který je po celém světě známý svými malbami, které netvoří pomocí spreje, jako to dělají mnozí umělci tohoto tipu, ale používá štětec a akrylové barvy. V roce 2016 vznikla při jeho návštěvě tato malba, kterou můžeme vyhledat nedaleko centra města RIJEKA...není to ani daleko od ulice Vodovodná, o které jsme hovořili v článku předešlém.

Malba nevznikla jako samovolné dílo, které si prostě Sebastian vymyslel, potom ho hodil na stěnu, a zase odjel domů. Tohle dílo je výtvor po domluvě s městem, a tuto malbu navrhlo místní muzeum. Obraz představuje nespočet dělníků, kteří se přestěhovali do Rijeky za prací a budoucností, stavěli si své domovy a vytvořili rozmanité prostředí jedinečné pro tento region. Umělec strávil 4 dny na spalujícím středomořském slunci prací na tomto díle, které se rychle stává dominantou města, což bylo jedním z cílů iniciátorů projektu, Muzea současného umění, Rijeka. — Saša Bogojev.

I na fotografii můžeme vidět podpis a datum, takže nám dojde, že malba vznikal v roce 2016. V té době se právě Valasco věnoval cestování po různých městech a tvořil tak svá díla, která jsou opravdu dost výjimečná. Jestli jste někde něco podobného viděli, tak určitě dejte vědět, ale moc v to nedoufám :-). Téma obrazu, kdo ho navrhl a ztvárnil jsme si řekli, ale nesmíme zapomenout vlastně proč vůbec se tato krásná malba dostala na svět? Jedná se o dokračující program vytváření veřejných děl, s cílem přinést světlo do městského dědictví a zapomenutých oblastí. Hlavní postavou v díle je místní muž, kterého umělec potkal první den, spolu s prvky známé průmyslové architektury města. Když se i trošku zaměříme na město RIJEKA, tak se jedná o největší přístav Chorvatska, a je jedním z nejvýznamnějších přístavů v evropském tranzitním obchodě. Díky tomu jsou dělníci vlastně stavebním pilířem města, a přístavu především.

To je ke krátkému výletu do města RIJEKA dnes již vše, ale není to vše kompletně. V archivu je zachycených děl ještě několik, a tak budeme zase někdy pokračovat. Takže ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a zase někdy příště...PS: jestli se chcete podívat přímo na záběry z místa, je zde z této výpravy ještě video.

Teď je to opravdu vše :-).