29.

27.04.2022

ROZHLEDNA U BOROVICE

Já vás zdravím moji Bajkujáci :-) a v tomto článku vás vezmu na výlet na místo, které byste rozhodně alespoň jednou za svůj život měli navštívit. Já mám celkem štěstí, že tahle rozhledna je kousek za  mým domovem, ale pro vás všechny ostatní, kteří musí když tak obětovat nějakou cestu aby ji mohli vidět, tak rozhodně shlédněte tyto řádky, video a snad to bude dosti zajímavé pro přesvědčení se přijet podívat :-).

Rozhledna U Borovice je naprosto fantastické místo, které v krásném počasí nabídne úžasný rozhled do zdejšího kraje, ale určitě i ještě dál. Najít jí není rozhodně nijak složité a když to dobře naplánujete, tak to můžete vzít touto cestou třeba do bikeparku v Rokytnici nad Jizerou nebo Špindlerova Mlýna, a tak zabít dalo by se říci 2 mouchy jednou ranou :-D.

Navézt vás na toto místo nebude vůbec těžké, protože trasa je naprosto jasná :-). Když přijedete do Semil, tak shlédněte všechny ukazatele směru a držte se směrem na Vysoké nad Jizerou. Pojedete po hezké upravené silnici (ať jedete na kole nebo autem) a tohle místo se opravdu nedá minout. Když budete projíždět jednu ze zatáček na této cestě, rozhledna se ukáže v celé své kráse po jejím projetí. Až se k rozhledně přiblížíte, tak při jízdě kolem ji budete mít po levé ruce. Parkoviště k tomuto místečku je vlastně hnedka u silnice a tak jak říkám, minout tohle místo je opravdu nemožné :-D.

Když se v těchto řádcích podíváme trošku k historii tohoto místa, tak se dozvíme, že: 

Výstavbu svépomocí realizoval soukromý investor, František Hubař z Roprachtic. Se stavbou bylo započato v dubnu 2008, slavnostní otevření se konalo 17. listopadu 2009. Kamenná základna o půdorysu 4,7 × 4,7 metru má vnitřní cihlovou vyzdívku a výšku 13 metrů. Nad ní je dřevěný ochoz z modřínového dřeva, dílo místního tesaře Václava Pacholíka. Na zastřešený vyhlídkový ochoz vede sedmdesát schodů.

Během roku 2010 byl u rozhledny vybudován obslužný objekt se sociálním zázemím. Jedná se o roubenku o půdorysu přibližně 8 × 12 metrů - také práce tesaře Pacholíka. Mezi léty 2015 a 2016 byl tento objekt přistavěn o další zděnou část. V této době byla také instalována fotovoltaická elektrárna o výkonu přibližně 6 kWp. Tato elektrárna pracuje v ostrovním režimu a zásobuje pouze tuto rozhlednu.

Tyto věty jsou použity z wikipedie.

No a co řekněme k tomuto místu dodat ještě doplňkově k závěru? Výhled je zde do Jizerských hor, Krkonoš, Orlických hor, v krásném počasí vidíte i na Ještěd. Však i když je toho výčet, stále to není ještě vše co můžete vidět. Rozhled Vám nabídne k vidění i další místa, jako jsou Benecko, Tábor, Bezděz, Milešovka, ale i další. 

Ke konci tohoto článku vás ještě pozvu ke shlédnutí videa, které se mi podařilo natočit v naprosto nejlepším počasí a tak záběry jsou opravdu hezké.

No a to je pro dnešek z výprav po ČR asi vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám povídání i fotografie líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy příště u něčeho zajímavého z té naší BAJKOVÉ REPUBLIKY. Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit zase někdy příště :-).