29.

08.09.2023

GRA(RÁŽ)FFITI - JBC

Na stránkách již nějakou dobu nevyšel článek, který by se věnoval STREET ARTU a také jsem celkem dlouho přemýšlel, co by bylo tak nějak zajímavé. Ono totiž najít dobrou a ojedinělou věcičku, není vůbec jednoduché. Však co se do svatého spreje nestalo. Normálně jsem potkal POGRAFFITOVANÝ RODINNÝ DOMEK před Jabloncem nad Nisou, a tak jsem se náhodně dostal k naprosto prďácké malbě :-D. Možná by bylo trošku lepší, když bych věci uvedl na pravou míru, abyste si nemysleli, že jsem narazil na nějaký domek, co je celý pomalovaný. Jak uvidíte na fotografii, tak se tedy nejedná o stěny domku, ale jeho GARÁŽ. Ta je totiž naprosto suprově vyzdobena CHARAKTERY (obličeji) DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ, které jsou v této domácnosti PES a KOČKA :-D.

Již na první pohled jasně poznáme, že tato malba není tvořena nějakými začátečníky, a že je buď v rodině někdo opravdu šikovný, anebo si to rodinka objednala na zakázku. Jedná se tedy o dva domácí mazlíčky, kteří jsou své rodině nejspíš tak milý, že s i zasloužili být na vstupních vratech do dvou garáží u tohoto domku. Když se podíváme i na styl malby a trošku ji prozkoumáme - techniku, barvy, atd - tak i to, že se nejedná o někoho, kdo drží štětec v ruce poprvé poznáme. Vidíme zde hezky rozložené prvky, které dohromady tvoří kompletní celek, a ještě k tomu je tato tvorba velmi hezky spojena zajímavým barevným provedením. Možná bych si i troufl tvrdit, že je každý z obrázků předmalován (pro jistotu tahu) a pomocí všech částí, poté různě vybarven. 

Možná bych i mohl zkusit tvrdit, že tyto obrázky byli vytvořeny trošku jako omalovánky. Podklad byli vytvořeny pouze náčrty těchto nevinných tváří, které tedy byli vlastně jen okrajové linie, a poté si majitel, anebo tvůrce mohl v pohodě vybrat jakoukoliv barvu. Tyto tváře si poté vybarvit jak chtěl...třeba do maskáčova :-D. Mohlo, to ale být i jen dle oka překresleno a tak vlastně takový obraz vznikl na první tahy, a ještě se to zvládlo pouze od ruky. Každopádně se dá říci, že ať je tomu jak chce, tak tohle je moc hezké, a každopádně to svědčí o lásce k těmto tvorům a to, že jsou v tomto domku opravdu vítáni. Jsou i lidé, kteří spíše zvířátka mučí, ale zde je láska vidět doslova na první pohled. 

Když se ještě podíváme na barevné ztvárnění, tak jsou použity i dost nezvyklé barvy, a i to dává těmto malbám svou osobitost. Je to i v tomto směru opravdu originální, protože i když jsem se podíval v ČR na hodně míst, tohle jsem ještě nikde nevyděl. Každopádně za magazín velice chválím a musím říci, že jen tak dál :-) Třeba se nakonec toho, čím jsem začal tento článek dočkáme, a tím bude vznik prvního GARFFITI DOMEČKU v ČR :-D. Nakonec tohoto článku vás ještě pozvu na video, které jsem na místě pořídil, a také rozhovor s jedním z mazlíků...pejsek se nabídl, že si pokecá a sdělí pár informací :-D. Poté se pro dnešek již definitivně rozloučíme.

To je pro dnešek již opravdu vše a já se budu těšit zase někdy příště, u objevování něčeho zajímavého ze sprejerského prostředí :-D.

PS: myslím, že to nebude trvat tak dlouho a bude další článek.