3.

05.05.2021

MERIDA ONE - TWENTY 600 MATT GREY GLOSY\BLACK

Nazdárek moji milý Bajkujáci :-) Dnes se v tomto článku půjdeme podívat opět do světa MTB, a to na celoodpružené kolo od firmy MERIDA na rok 2021. Těmito začátečními řádky bych chtěl určitě i poděkovat firmě CYKLOPOINT v Liberci, která se po rychlé domluvě uvolila k nafocení a tak se můžeme v projektu podívat opět na něco zajímavého. Protože jsem od tohoto výrobce ještě žádné kolo v projektu neměl, pojďme se i v krátkosti podívat jak je to s historií této firmy a výrobou :-) Neotálejme tedy zbytečně a pojďme na to :-).

 Firma MERIDA funguje na trhu již od roku 1972 a její výroba pochází z TAIWANU, kde tyto kola vyrábí ručně více jak 45 let. Zakladatel firmy Ike Tsenga dalo by se říci výrobu schválně umístil na TAIWAN, protože jeho myšlenkou, bylo zlepšit reputaci vyráběných výrobků s nálepkou MADE IN TAIWAN. Na první pohled to rozhodně nezní nijak vábně, když koupíte věc s označením výroby na Taiwanu, ale dnes se dá rozhodně říci, že léty prověřená kvalita těchto kol už nejde nijak zpochybnit a tak se podařilo myšlenku doslova zhmotnit. Dále bych použil přímo text ze stránek firmy WWW. MERIDA-BIKES. COM, protože zde je popsáno vše jak má být. 

Tvorba nového kola začíná u našeho velmi zkušeného vývojového týmu, který sídlí v technologickém centru v Německu, kde jsou nové nápady, koncepty a trendy zakomponované do návrhu nového kola. Odtamtud projde mnohými etapami nákresů, modelování a měření před tím, než jsou ručně vyrobeny a zkompletovány první prototypy v naší továrně na Taiwanu. Tyto prototypy procházejí mnohými etapami testování a dolaďování, dokud není dosaženo finálního cíle. Současně s tímto procesem pracuje náš tým grafiků na tom, aby kolo získalo perfektní vzhled. Náš vývojový tým je tvořen pestrým mixem různých dovedností a cyklistických zkušeností z různých oblastí, které tak dohromady spojují mnoho nápadů a trendů z celého cyklistického odvětví. 

To je řekl bych z krátkého představení asi vše a nyní se již přesuňme k hlavnímu chodu, kterým je MERIDA One-Twenty 600 Matt Grey/Glossy Black na rok 2021 :-).

Začněme asi tou nejdůležitější součástí a tím je určitě rám, který je vyroben ze slitiny hliníku a přímé označení, které najdete u prodejců je - ONE-TWENTY LITE; 120 STR; MAT aluminium; 29 WHS; 148x12 AST; BB92 BBR. Rám je vyroben ve 3 barevných variantách, komu by tedy úplně nevyhovovalo toto barevné provedení, tak malý výběr tu nějaký je :-). Důležitým poznatkem, který je specifický k tomuto kolu je, že geometrie rámu vychází z předešlého modelu ONE-TWENTY, ale má sníženou výšku rámu v místě obkročení, o 10mm zkrácenou zadní stavbu a zmenšený úhel hlavové trubky. Když jsem kolo viděl na první pohled, určitě jsem z něho byl nadšený a touha ho vyzkoušet se v vnitru 100% ozývala :-). Myslím, že co se týká vzhledu a designu, tak kolo je lákavé již na první koukanec a tak i v této části bychom mohli dát palec nahoru :-). Schválně to, ale posuďte sami :-).

Pokud by vás zajímalo více o geometrii...viz tlačítko :-)

Od rámu přejděme ke kokpitu a přednímu pružení. Co se týká řídítek, představce atd..., tak zde najdeme řídítka MERIDA EXPERT TR; MAT, aluminium; 760 WHB; 20 RHB, na nich gripy MERIDA COMP CC a představec MERIDA EXPERT TR; MAT aluminium; 35 DSH; 0 ASD. Všechny tyto komponenty jsou tedy přímo od firmy. Další komponent, který nás zajímá, tak je hlavové složení - FSA NO.47/50 . Co je pro nás v této části také důležité, tak je určitě i úhel hlavové trubky a ten čítá od 66,6° do 67,3° - záleží na velikostní variantě. Poslední věcí, kterou najdeme na řídítkách jsou páčky brzd a přehazovačky. Hned pod touto částí kola si můžete všimnout, že veškerá kabeláž vedoucí někam, je tažená rámem a tak je jezdec ušetřen starostí v tomto směru :-). No a tedy posledními součástkami jsou zde páčky a ty jsou použity od Shimano s označením M6100 - o přehazovačce později.

Nyní něco k vidlici, která nám zajišťuje přední tlumení nárazů. Zde najdeme výrobek firmy Marzocchi s označením Z2 se zdvihem 130mm. Pokud byste si chtěli tuto vidlici koupit samostatně, tak cena se pohybuje kolem 13-16 000Kč.

Co nás bude dále zajímat v přední části tohoto kola? Dál to budou určitě ráfky, pláště, náboje, brzdové kotouče a brzdy. Pojďme tedy na to :-). Začněme ráfky, které jsou použity MERIDA EXPERT TR; 27,5 IWR; MAT hliník; - připraveno pro bezdušové pláště. Ráfky jsou tedy dalším komponentem, který si dodala sama firma Merida. Výplet v těchto ráfcích najdeme - Double Butted Black nerezová ocel. Tyto dva komponenty by určitě nefungovali správně, pokud by nebyli uchyceny na náboji firmy Shimano s označením MT400-B 110x15 - tento náboj je použit v předu, ale v zadním kole je MT410-B 148x12. Co se týká plášťů, tak použité jsou MAXXIS FORECASTER 29 x 2,35 EXO TR v předu i vzadu. Brzdy Jsou použity stejně jako páčky MT6100 2 pístové a k ním kotouče Shimano RT54; 180mm na obou kolech.

Přesuňme se pomalu do středu tohoto kola a zde si ukažme tlumič, kliky, převody atd... :-). Začněme tedy tlumičem a ten najdeme Rock Shox Deluxe Select+; lockout se zdvihem 120mm. Samozřejmě, že tento komponent bude vašim velmi dobrým přítelem na cestách, protože od tohoto kousku kola se budou odvíjet bezesporu vaše výkony. Nová tlumící kapalina Maxima Plush snižuje tření a hluk tlumiče, samostatné a nezávislé písty jsou dalším aspektem spokojenosti a posledním je páčka, kterou tento tlumič jednoduše ovládáte. Prostě je to zase nějaké + :-). Dále nás zajímá středové složení Race Face BB BB92 - 24 mm a na něj napojené kliky Race Face Ride; 32 ATC. Jak to tak je u většiny dnešních kol, tak převod najdeme v předu pouze jeden a napojený řetěz je KMC X12 - délka 435mm pro všechny velikosti.

No a nyní přeskočme po zadní stavbě podobně dlouhé jako řetěz (od 430 do 435 mm) do kompletně zadní části, kde si řekněme téměř poslední věcičky, které se nám ke komponentům tohoto kola váží a jsou to: kazeta, přehazovačka, zmíním ještě brzdy a to bude možná vše :-). Ještě neprobíraným komponentem je rozhodně kazeta, kterou najdeme Shimano Deore M6100; 10-51 ATC; 12 GER. Jedná se tedy o 12 rychlostní kazetu, která nabídne rozsah od 10 do 51 zubů. Další přiložený důležitý komponent je přehazovačka, kterou dodala firma Shimano a nese označení XT M8100 SHADOW+. Tento komponent byste nakoupili za cenu kolem 2700 Kč. Jeho váha je 251 g a nese s sebou spousty výhod jako třeba: řazení s minimální silou, štíhlé provedení, lehce nastavitelný stabilizátor řazení a spousty dalších :-). No a v neposlední řadě tedy brzdy, ale ty najdeme stejné jako u předního kola a to Shimano M6100 2pístové.

Dnes už poslední součástí, kterou si budeme představovat je sedlo a sedlovka. Zde se opět vracíme na domácí půdu a znamená to, že tyto komponenty si opět firma dodala sama. Sedlo najdeme MERIDA COMP CC a sedlovku MERIDA COMP TR; 30.9 DSP; 0 SSB; S: 100 SPT - M: 125 SPT - L/XL: 150 SPT. Délka sedlové trubky, ve které jsou tyto komponenty usazeny je od 400 mm do 520 mm a je vytvořena pod úhlem 75° až 75,5°.  Pokud se třeba po přečtení tohoto článku a shlédnutí videa rozhodnete kolo zakoupit, rozhodně s méně než 62 990 Kč do obchodu raději nechoďte :-).  

To je pro dnešek opravdu vše a tak doufám, že se vám článek, fotografie i video líbili, a že se spolu sejdeme opět u něčeho zajímavého z té naší BAJKOVÉ REPUBLIKY :-) Takže ZDAREC BAJKUJEC a mějte se :-).