30.

02.05.2022

HARRACHOV - MUMLAVSKÝ VODOPÁD

Já vás opět v krátké době zdravím Bajkujáci, a dnes se půjdeme podívat na velmi zajímavé místo a to v okolí města Harrachov. Tato lokalita sama o sobě, nabízí k vidění rozhodně spousty věcí, ale myslím, že tento vodopád patří mezi nejznámější turistické oblasti Harrachova. Z hydrologického hlediska se jedná o jeden z nejmohutnějších vodopádů v České republice, a díky tomu je považován za jeden z nejkrásnějších a turisty nejvyhledávanějších vodopádů v Čechách. Jeho celková výška je kolem 12 metrů, a průtok dokáže odbavit 800 l\s. Když bychom se bavili o tom, kde vodopád přesněji leží, tak se rozprostírá v Harrachovské kotlině, na řece Mumlavě a 2km od centra města. Jeho zajímavostí, kromě toho co jsem již zmínil je, že součástí tohoto vodopádu jsou obří hrnce a kotle, také nazývané jako Čertova oka. No a nyní se již pojďme podívat na cestu, kudy se na tohle bezvadné místo dostanete a lehce nahodím i můj příběh a zážitek :-).

Jak se dostanete do Harrachova Vám popisovat nebudu, to si když tak najděte v mapách nebo dejte do navigace, ale pokusím se vás těmito řádky navézt z centra města až k vodopádu. To, že se vás pokusím navézt neznamená, že je to něco děsně složitého a ono také není, takže se nemusíte bát, že byste někde nějak těžce mohli zabloudit. Když tedy přijedete do centra Harrachova a váš směr příjezdu je od Rokytnice nad Jizerou, tak naprosto jednoduše projeďte téměř celým městem až dojedete k této značce na fotografii. Zde jste vlastně v první třetině této cesty a pokud byste přijeli autem, zde ho můžete rozhodně i nechat zaparkované. Když si pěkně přijedete na bajku, tak pro vás teprve to zajímavé přijde, protože ostatní budou muset dupat pěšky, ale vy si uděláte super projížďku přírodou :-). 

PS: zde odbočíte směr autobusové nádraží, a to by mohl být také takový orientační bod.

Když tedy odbočíte tímto směrem, můžete se také podívat do SKI MUZEA, kde najdete k vidění rozhodně spousty dalších zajímavostí :-). Třeba jak skákat telemark z Telecomu :-D.

A jak pokračovat dále není nijak vůbec těžké. Hnedka za autobusovým nádražím najdete chatu\dům s velkým názvem ŠINDELKA a na tomto domě je i zavěšen směrovač MUMLAVSKÝ VODOPÁD. Dům nemůžete rozhodně přehlédnou, protože je postaven těsně za autobusovým nádražím a velký bílý nápis na jeho štítu je vidět již z dálky. No a potom se jednoduše držíte směru, který turistická cedulka ukazuje a je na půl vyhráno :-). Když projedete kousek cesty za tímto domem ŠINDELKA, narazíte na značku KRKONOŠSKÁ MAGISTRÁLA - to je dobré znamení, že jedete správně :-).

Abych tady nepopisoval každých 100 metrů, tak od této značky vlastně nemáte kam nějak špatně odbočit a tak jedete stále za nosem. Co však bude určitě důležité je, až dorazíte k bistru U LYŠÁKA - fotografie  vlevo. Zde je cesta téměř u konce, protože přímo před tímto občerstvením najdete turistický rozcestník a při odbočení do směru vpravo, sjedete několik desítek metrů k řece a jste u vodopádu.

A když se Vám podařilo dostat se až sem na toto místo, tak čekají vaše oči pouze krásné okamžiky, protože se před Vámi rozprostře MUMLAVSKÝ VODOPÁD v celé své kráse.

Co se týká také trošku mého zážitku z tohoto místa, tak za mě to získalo rozhodně 10 z 10, protože tomuhle místu i prostředí se nedá opravdu nic vytknout. Když se půjdete poté podívat ještě na obří hrnce, které leží kousek proti proudu nad vodopádem, tak uvidíte další neuvěřitelnou zajímavost, která vás opravdu donutí vnímat řeku a vodu jako fantastický živel. Celý tok, který zde uvidíte, tak je na několika místech přístupný přímo k vodě a tak se můžete skrze průzračnou, a chladnou vodu přesvědčit, jak vlnky a objímání se vody s kameny dokáže vyčarovat opravdové zázraky. No a na úplný závěr vás ještě pozvu na video, které se doufám povedlo, a tak Vám tuto výpravu a cestu ještě více přiblížit.

Takže ZDAREC BAJKUJEC moji čtenáři a příznivci cestování na kole, a budu se těšit zase příště u nějakého zajímavého průzkumu :-).