30.

17.09.2023

JACK NICHOLSON V LIBERCI

Zdravím Vás moji milí sprejerští Bajkujáci a všichni, kteří mají rádi pouliční tvorbu a malování :-). Sice v této kategorii bylo nyní k vidění celkem dost (myslím tím článek o graffiti garáži a předešlí z Jablonce nad Nisou), ale na tuto práci jsem se těšil opravdu dlouho. Kolem této malby se i celkem řešilo, hledalo, shánělo, a po fajn domluvě přímo s Davidem Lejskem, jsem se mohl podílet na další propagaci tohoto stylu umění. Pojďte se tedy podívat na vytvořený charakter JACKA NICHOLSONA, který si vystřihl již zmíněný DAVID LEJSEK na jednom z pilířů pod mostem v Liberci.

Abych také trošku navázav na to, o kom vlastně tahle malba je, tak se jedná o rozhodně známého herce Johna Josepha Nicholsona, kterého tedy známe spíše pod jménem Jack Nicholson. Tento chlapík se narodil 12. dubna roku 1937, a za jeho velmi pestrý herecký život byl rekordně 12x nominován na držitele Oskara. Malba, která v Liberci vznikla a již tam nějakou dobu zdobí tuto část po jedním z mostů, je vytvořena na stejný motiv z filmu OSVÍCENÍ. Tento film vznikl v roce 1980 jako 14tý film režiséra Stanleyho Kubricka. Předlohou pro tento hororový thriller byla kniha Stevena Kinga. Příběh je opravdu děsivý, a odehrává se na odlehlém hotelu, kde se právě tento herec uchází o místo správce. Předešlí nájemník zde bohužel zavraždil celou svou rodinu a tak pro malého syna Dannyho, který má vrozené nadsmyslové vnímání, není vůbec jednoduché v tomto domě žít. Má špatný pocit a vůbec se mu to zde nelíbí. Však je to marné a co bude v tomto hotelu následovat, si již možná dokážete představit :-D. Potečou potoky krve, samé šílenství a prostě klasický příběh hororu :-). Tak alespoň trošku zasvěcení do příběhu kolem tohoto steet artu, a nyní již přistupme přímo k malbě samotné.

Tuto tvorbu naleznete kousek od vlakového nádraží v Liberci. Stačí když od vlakáče budete následovat tramvajové koleje, jako když byste se chtěli dostat na Ještěd. Dříve než budete procházet\projíždět pod viaduktem, o kousek dál uvidíte velkou křižovatku. Přímo u této křižovatky se nalézá vyfocený most a přímo pod ním, na vás Jack čeká. Nejspíše se bohužel v tomto případě nejedná o legální plochu, tedy alespoň já si to myslím, ale když umí někdo takhle malovat, tak je to rozhodně zajímavé. Kde se když tak při návštěvě Liberce malba nalézá již tedy víme, a tak si pojďme něco říci o vytvoření, délce práce a vše co jsem kolem toho zjistil .

Jako první otázku jsem Davidovi položil: určitě by mne zajímalo, proč Vás napadl tento výjev z filmu Osvícení a jestli je osoba Jack Nicholson pro vás nějak blízce zajímavá - jako herec.

Doufám, že to pro čtenáře bude zajímavě položená otázka a David na ní odpověděl: Určitě je Jack Nicholson zajímavý herec. Mě zaujala scéna z toho filmu s nápadem pasovat ho do pilíře mostu jak kouká na projíždějící auta a semafor.

Upřímně jsem myslel, že obraz je z úplně jiného filmu a tak mě napadla myšlenka, že je to taková malá politická satira na Babiše. Myslel jsem totiž, že se jedná o film Přelet nad kukaččím hnízdem, a tak mne to celkem dost v této spojitosti pobavilo. Však David to zde vytvořil v úplně jiném smyslu :-).

Jako druhá otázka byla položena tyto slova: přemýšlel jste i o jiném obrazu s tímto hercem, nebo byla tohle vaše jasná volba? 

David odpověděl: Jak jsem psal prvně, zajímavá byla pro mě ta scéna. Nad dalším zpodobnění Jacka jsem nepřemýšlel.

První 2 otázky máme za sebou a nyní jasně přichází na řadu otázka třetí. Tuto otázku jsem právě směřoval směrem do politiky, prostě jsem to tak nějak ze svého pohledu viděl :-D: Graffiti se často používají i jako boj proti vládě, či režimu a tak je možné, že by tato malba měla i něco v tomto směru společného?...možná by se jinak hodilo něco z filmu Přelet nad kukaččím hnízdem...směřováno k Babišově hnízdu :-).

David odpověděl: Určitě jsem nad tím už přemýšlel, zvlášť když byli volby. Nakonec jsem se ale k ničemu takovému neodhodlal.

Když bych měl tyto slova trošku dále rozvézt, tak od pouličních umělců se právě výjevy ke státní situaci často objevují, a i oni sami je často v těchto směrech rádi propagují. Jak jsem již také řekl v předešlých řádcích, tak ke kauze Babiš, by se určitě něco z filmu hodilo - třeba Vykoupení z věznice Shawshank :-D. Takovou malou náhodou tohle dílo pochází také od Stevena Kinga. Zkusme třeba do budoucna doufat, že se v tomto směru od Davida něčeho zajímavého dočkáme. Nechci vyvíjet nějaký tlak, ale když někdo umí takhle fajnově tvořit, mohl by nás překvapit i nějakým zajímavým upozorněním na něco špatného, pomocí své parádní tvorby.

Po třetí otázce přichází čtvrtá, a ta zní: Jak dlouho Vám tuto malbu trvalo vytvořit a co tomu třeba i předcházelo? Domácí přípravy, obhlídka terénu, předpříprava na místě a podobné? 

David odpověděl: Maloval jsem to asi týden. První jsem našel místo pak dělal studijní kresbu, vizualizaci, kupoval spreje.

Tuto otázku jsem Davidovi položil především proto, že z předešlých průzkumů a reportů, jsem zjistil, že kolikrát si lidé opravdu dávají na čas a ono je to poté také vidět. Což znamená, že když se na svou práci dobře připraví, tak vytvořené dílo většinou bývá o mnoho kvalitnější a tvorba je povedenější, než když se vytvoří na poprvé přímo na místě. Je to potom opravdu celkově vidět, že jsou preciznější detaily, tvorba má mnohem celkově lepší zpracování a i lajk pozná, že si někdo nechal záležet.  

Na řadu nám přišla poslední otázka, kterou jsem Davidovi položil a ta zněla: Jak dlouho se již takové to tvorbě věnujete, co vás k tomu přimělo a máte třeba i nějaké vzory v tomto směru?

David odpověděl: Jako graffiti se věnuji asi 15 let, to jsem okoukal od spolužáků na základce. Kreslení asi 11 let, díky umělecké škole na které jsem studoval. Po Liberci maluji tyto obrazy kolem 2 let. Můj hodně oblíbený street arter je Sebas Velasco.

Pokud zde padlo tedy jméno Velasco, rozhodně bychom si mohli o tomto člověku také něco říci, a tak si rozšířit obzory. Řádky jsou použity z internetu a to se serveru: https://www.widewalls.ch/artists/sebas-velasco

Sebas Velasco kreslí odmalička, ale bylo to v roce 2004, kdy začal malovat graffiti na zdi svého rodného města. Poté se přestěhoval do Bilbaa, kde vystudoval výtvarná umění, dostal se do kontaktu a specializoval se na malbu. Sebastian Velasco se zabývá záviděníhodnou technikou naturalismu. Jeho "plátna" jsou především stěny a stoly. Použité materiály jsou olej, akryl, sprej a tužky.

Po studiu ilustrace v Barceloně byl vybrán nadací "Antonio Gala Foundation" k účasti na grantu umělecké rezidence, kde se chystá dokončit svůj malířský projekt "Around the Wall". Zúčastnil se stáží jako krajina Paular, organizovaných Královskou akademií San Quirce Palacio Quintanar v Segovii. Jeho práce byly vystavovány jednotlivě i kolektivně v různých městech severního Španělska a získaly několik ocenění, včetně první ceny v druhé mezinárodní sportovní soutěži v kreslení, pořádané Asociací katalánských sportovních federací, nebo ceny Climent Muncunill pro mladé umělce.

Během všech těch let Sebas udržoval nepřetržitou činnost v Ulici a maloval stěny v různých španělských a evropských městech. Právě v ulicích nachází inspiraci pro svou ateliérovou tvorbu. Tím v pořadu "Veřejné provokace" začíná u autorů graffiti v akci a rozšiřuje svou pozornost na další koncepty kolem toho, jako je pouliční kultura, architektura nebo noční život.

Všechny otázky byli položeny, všechny odpovědi byli vysloveny a tak nezbývá, než se pomalu dostat ke konci tohoto článku. Jak to bývá většinou, tak Vás ještě pozvu na vytvořené video, které je součástí i dnes. 

Tohle je opravdu již konec, a tak mi nezbývá nic jiného, než se s Vámi rozloučit, popřát Vám málo chycení od policie, levné spreje a vše, co se občas s touto tvorbou bohužel setkává. Jinak Davidovi moc díky za přízeň a budu se těšit zase třeba někdy jindy z těch našich ulic, uliček, podchodů, legálů, atd... :-D Takže ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a budu se těšit zase někdy příště.