32.

11.05.2022

VYHLÍDKA STRÁŽNÍK - NA STRÁŽI

Já vás zdravím moji Bajkujáci :-) a v tomto článku se půjdeme podívat o nějaký ten čásek zpětně, ale za to se můžete těšit na takovou vyhlídku, že si tam budete přát bydlet :-) Je tomu tedy nějaká doba, co myslím na stránkách NAŠE POJIZEŘÍ vyskočila pozvánka, na zrekonstruovanou\nově dostavěnou vyhlídku v Rokytnici nad Jizerou a to s názvem STRÁŽNÍK. Já nevím jestli to tedy píši správně, protože se jedná o vrch, který leží nad Rokytnicí a najdete zde 4 různé rozhledničky - Horník, Liška, Ovce a Medvěd. Nevím tedy jestli to nazvat jako celek, ale ono se zase toho tolik snad neděje :-). Pojďme ale k tomu, jak se na toto místo dostanete a co zde vše za nádheru můžete vidět.

Nejjednodušší je vás ponavigovat přímo z náměstí v Rokytnici, protože odtud je cesta naprosto jednoduchá a přehledná. Až budete tedy stát na náměstí, rozhlédněte se, najděte MĚSTSKÝ ÚŘAD a RADNIČNÍ VĚŽ - tato budova leží v pravé horní části náměstí. Za touto budovou se nachází v prvních částech klasická asfaltová cesta, která směřuje směrem do kopce mezi místní domky. Vydejte se po ní a držte se jí, až do jejího konce. Po několika desítkách metrů se asfalt ztratí, a vy již začnete stoupat směrem k lesům přes louky, polní cesty a už je to ten správný výstup v horách :-).

PS: Je to tedy cesta, kterou jsem si zvolil já, ale ještě se zde nabízí i jiná varianta. Když tak koukněte na mapy.cz a třeba zvolte i jinak.

Po cestě budete míjet i hezké turistické směrovače, takže opravdu není kam zabloudit a tak máte spousty času se kochat okolím, nádhernými kopci a i velmi pěkným rozhledem do místního kraje. Ona Rokytnice sama o sobě leží tak nějak v ďolíku bych řekl, a tak když vystoupáte kamkoliv výše nad úroveň náměstí, vidíte vždycky něco zajímavého :-).

No a když půjdete touto trasou, kterou se Vám zde snažím popsat, tak přejdete z asfaltu na louku, poté se přiblížíte k lesu a zde se již držte lesní cesty. Tato cesta vás ne úplně jednoznačně dovede k danému cíli, ale vede zde i několik dalších cestiček, které by vás mohli třeba z cesty svézt. Nejjednodušší je zkoušet se držet stále směrem vzhůru k vrcholu kopce. No a když zkusíte držet směr stále vzhůru, nakonec se Vám podaří dojít k danému cíli. Vyhlídky jsou ukryty velmi zajímavě v lese a i když se nejedná o nějaký hustý les, jsou tak důmyslně ukryty, že je uvidíte až na poslední chvíli :-). Je to takový milý moment překvapení.

Jak jste si mohli všimnout, tak jsem si tuhle dobrodružnou výpravu užil ještě v zimě a musím se přiznat, že to zde v tomto roční období moc bezpečné není. Pokud máte strach ze zranění, tak si tuto vyhlídku užijte v létě, protože zima to zde celé zmrazí, klouže to jak na kluzišti a když zde je člověk třeba sám, rozhodně se zranit a zůstat na pospas vlkům nechce :-D. Však výstup na horu byl super a v létě to na nějakém TRAIL bajku nebo ENDURU musí být lahoda :-).

A když už přeci jenom sem přijdete i v zimě, vyškrábete se „zubama nehtama“ na vyhlídky, může se Vám v krásném počasí otevřít takový parádní výhled, že to člověk vidí málo kde. Když jsem se tady byl podívat, dle mého jsem ani na 4 různé vyhlídky nevylezl. Mám pocit, že právě díky počasí jsem stihl 2 - hlavně kvůli tomu, že je zde vše zmrzlé. Však myslím, že o víkendu bude dost času zkusit zbylé 2 vyhlídky dohnat :-D.

To je dnes již téměř závěr tohoto povídání, ale ještě si vás dovolím pozvat na video, které jsem na místě pořídil a tak Vám ukázat i další záběry z této výpravy. Ona to byla cesta dosti zábavná, napínavá, chvilku to i bolelo (když jsem sklouzl z vyhlídky po ledu), ale vše dopadlo dost dobře a díky nádhernému počasí to byl den jak malovaný :-).

Pro dnešek je to již opravdu komplet vše a já doufám, že se Vám článek a fotografie líbili, a že se spolu sejdem zase někdy příště u další dobrodružné výpravy :-). Mějte se ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit zase příště :-).