33.

09.06.2022

ZŘÍCENINA KOSTELU POVÝŠENÍ sv. KŘÍŽE

Já vás zdravím milí Bajkujáci :-), a v tomto článku se půjdeme podívat zase někam po světě a to přesněji na zříceninu kaple POVÝŠENÍ sv. Kříže. Když jsem na tomto místě byl, tak mě nenapadlo, že budu chtít o této zřícenině vůbec tvořit nějaký záznam, ale tak mne uchvátila svým charizmatickým a tajuplným dobrodružným vzhledem, že jsem neodolal. Z nečekané návštěvy, která měla proběhnout pouze na přespání, protože toto místo disponuje turistickým tábořištěm, se stal krásný podvečer, večer a úplně úžasné ráno s východem slunce. Tohle místečko stojí na pahorku, který je takovou menší dominantou místní obce (Bříství Křížová hůra) a je z něj parádní výhled do místního kraje. Když přijdete v hezkém počasí, v našem případě tedy přijedete na kole, tak je dokonce snad vidět i do nedaleké Prahy. Pojďme se spolu podívat, jak jsem se zde vlastně ocitl, kudy se na tohle zajímavé místo dostanete a trošku více si ho představme.

Začnu tedy tím, jak jsem se zde vlastně vůbec vyskytl a proč. Vracel jsem se z 2 denní cesty na kole skrz a kolem Prahy, protože jsem se rozhodl najet nějaké ty kilometry a v Praze si vyzvednout objednanou knihu. Nakonec z celého výletu bylo 250 km - cesta do Prahy, z Prahy do Hradce Králové a konec. Byl jsem moc rád, že jsem na cestu vyrazil, protože začít hnedka 1.6.2022 cestou o délce 130 km a odjet ji za jeden den, bylo pro mou duši i tělo naprosto skvělé. No a potom musela samozřejmě přijít i cesta zpátky, a abych se nevydal tou samou, jel jsem směrem z Prahy do Hradce Králové. Projel jsem po cestě i několik hezkých míst a jedním z nich byli určitě Poděbrady. Zde jsem se i fajnově po 2 dnech vykoupal v místních jezerech a pokračoval směrem k cíli. Však tato zřícenina stojí ještě o něco blíže než byste projížděli Poděbrady, a je to obec kousíček od Přerova nad Labem. Když jedete po této silnici s číslem 611, která kopíruje dálnici D11 do HK, touto obcí přímo projíždíte a již z dálky tento vršek upoutá vaší pozornost. Já jsem zde byl bohužel až k večerním hodinám, protože v Praze jsem se ten den ještě o něco zdržel, a až odpoledne jsem se vydal na cestu. No a protože se začalo smrákat, popřemýšlel jsem, jestli nebude fajn na tomhle vršku přespat. Nejdříve mi místní říkali, že na kopci není nic moc k vidění, ale že spát se tam dá a můžu zde i rozdělat oheň. Později jsem samozřejmě pochopil, že si ze mne udělali dobrý den :-D.

Dostat se na tento vršek i pro řekněme turistu na kole, není úplně nemožné, ale chce to přeci jen trošku té obratnosti - nebýt vyžraný domácí kocour, kterému se dávají myšičky přímo do tlamky. Když se mě tedy a nebo i vám podaří se na tento vršek vyškrábat, rozprostře se Vám před očima možná pro někoho i strašidelný výjev a tím je tato zřícenina. Ona totiž na první pohled a to ještě k tomu ve stínech západu slunce, působí dosti mýticky a pokud někdo sleduje i filmy s tématem horror, určitě by se mu vybavila ne jedna strašidelná scéna, kterou by k této zřícenině mohl přiřadit. Však dosti děsu, protože jinak samotné okolí nebo řekl bych plácek, na kterém je tato kaple vystavena je obsypán jedlemi, nějakými keři, a dokonce turistickým směrovačem, který Vám napoví spousty různých cest a vypadá to tu jako dobré místo na kempovačku :-)

Takže dorazil jsem k vrcholu, uviděl jsem zříceninu a měl první dojmy. Nyní nastal čas se připravit na to, abych si tu užil pohodlnou a klidnou noc, u vyhřátého ohniště a s výhledem na hvězdy. V okolí se po zemi válelo spousty menších klacíků, klestí a podobné. Začal jsem tedy jako správný zálesák sbírat topivo a kupit ho na jednu hromádku....jasně, že se mi vše podařilo a oheň zaplápolal, špekáček se opekl, já jsem se krásně před spaním zahřál a bylo to velmi fajn :-). Když se zde budete pohybovat, rozhodně není v nabídce pouze jedno tábořiště, ale jsou tu dokonce 2. První, které jsem využil já, tak je to menší z tohoto dua, ale pak je tu i to druhé a to nabídne posezení třeba i pro deset lidí. Takže třeba i větší skupina cestovatelů, se zde má kde v klidu ohřát. Vyspal jsem se a musím říci, že celkem příjemně. Po probuzení brzo ráno, mne čekalo veliké a opravdu příjemné překvapení. Vstával jsem se sluncem a východ na tomto vršku byl naprosto famózní. Využil jsem tento moment, a nafotil jsem i nějaké fotky z této chvíle :-).

Příběh, který se váže k této cestě jsem tak nějak lehce naplnil, a i nějaké to menší ukázání tohoto místa také. Nyní bych přistoupli k tomu, že si ještě trošku detailněji tuto zříceninu představíme a řekneme si její detaily života. Já použiji starou známou wikipedii, a její představení. Nač zbytečně vymýšlet něco, co je již celkem hezky vytvořeno :-).

Zřícenina barokní centrální stavby z roku 1714, vyhořelé v roce 1818, umístěná na vrcholu tzv. Křížové hůry.

POPIS

Zříceniny kaple Povýšení sv. Kříže se nacházejí na pahorku zvaném Křížová hůra. Stavba, vystavěná na půdorysu kříže z pískovce a cihel, je orientovaná k JV. V dnešním stavu představuje zříceninu s prolomenými stěnami (dochovány jsou v podstatě pouze nárožní části) a s fragmenty kleneb.

Předmětem ochrany je zřícenina kaple Povýšení sv. Kříže a příslušný pozemek.

POPIS PAMÁTKOVÉ HODNOTY

Barokní centrála (na půdorysu kříže), postavená r. 1714, která r.1818 vyhořela. V dnešním stavu představuje zříceninu s prolomenými stěnami a fragmenty kleneb. Objekt, nacházející se na vrcholu tzv. Křížové hůry, tvoří výrazný krajinotvorný prvek a pohledovou dominantu

Takže jak můžeme vidět, tohle místo má zažito opravdu dost a je na světě již opravdu dlouho. Já jsem se i divil, když jsem se historii této kaple dozvěděl, že jsou tyto zříceniny v tak krásném a zachovalém stavu. Když jsem člověk přijde, tak nenajdete žádné památky po ohni či plamenech, ale již jen hezký kámen a dřevěné popraskané trámy. Je možné, že postupem času všechny stopy po ohni smyl déšť a odvál vítr, a tak dnes se již můžeme kochat jen hezkou vzpomínkou. Ke konci tohoto vyprávění a článku, vás ještě pozvu na video, kde uvidíte toto místo při východu slunce a tak si můžete alespoň lehce udělat představu, jak to zde vypadá. Třeba vás i tento článek inspiruje k výletu a to by bylo asi to nejlepší :-)

To je dnes již opravdu vše a já doufám jako vždy, že se Vám fotografie, článek i video líbili, a že se spolu sejdeme zase příště u nějaké výpravy. Takže se mějte ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit zase příště :-).