33.

28.10.2023

MURAL ART - SCONTO PRAHA

Uběhl téměř celý měsíc, a opět se nám na scéně objevila nějaká zajímavost, kterou jsem objevil při svém cestování. Dnes to nebude žádná ulička s obrazárnou jako v minulém článku, ale podíváme se na okrajovou část Prahy ČERNÝ MOST. Když do této pražské části přijíždíte (jako většina asi z dálnice) tak vás hned při příjezdu, vítá po pravé straně veliká nákupní zóna a obří nákupní domy. Jedním z takových obchodních budov je i SCONTO nábytek, který se zde může pyšnit opravdu vysokým poutačem s názvem firmy, a tak se dá jen opravdu špatně přehlédnout.

Však jak víte, tak tato kategorie není o reklamních plochách firem, které si zde rozjeli svůj zářící byznys, ale zde se věnujeme street umění, a tohle do této kategorie asi úplně nespadá. Jaká si forma designového myšlení to bude, ale je to celkem daleko od naší věci :-). Musím ale zmínit tento obří poutač, protože hnedka pod ním nalezneme to, co je pro nás v tomto směru naprosto prioritní. Nachází se zde asi tak 30m MURAL ART, který tvořil projekt RIVUS spojující lidi, kteří se právě velmi rádi věnují podobným tvorbám a malbám. Pod tímto obřím poutačem naleznete zeď, která zde doprovází silniční komunikaci a nejspíše by tvořila bez tohoto zásahu štětcem pouze šedou stěnu, kdesi pod nákupákem SCONTO. Rivus se zde pravděpodobně v dobré spolupráci spojil s touto firmou, a trošku se to zde projasnilo :-).

Asi si řeknete, že to co jste zatím viděli je jen a pouze nějaká spleť čmáranic, a prostě na žluto nabarvená stěna s nějakými propletenci. Já Vás z tohoto vidění malinko vyvedu dál, protože to je jen podklad celé této tvorby a možná, že to bude znít až naprosto nečekaně, ale zde se jedná o asi největší MURAL ART rodiny, který jsem kdy s tímto projektem viděl. Jak totiž všichni určitě víme, tak SCONTO prodává nábytek a podobnou výbavu do domácnosti, a jen tak nabarvit tímto stylem zeď, která má fungovat i jako příjemná reklama pro firmu, by asi moc ohlasu nemělo. Museli se tvůrci tedy trošku více zasnažit, a nyní Vám ukáži, jak vlastně celá tato tvorba vypadá :-).

Tyto žluté spletě a propletence jsou totiž vedeny z každé strany ke středu celého MURALU, a zde se potom objeví spokojená rodinka, sedící na pohodlném nábytku a opravdu si příjemné setkání dokonale užívají. Je jasné, že má tato malba symbolizovat pohodlí, které právě z výrobků firmy SCONTO získáte, že to není jen suverénní značka kancelářského nábytku, ale že zde jde určitě i o rodinný život a domácí pohodičku. Myslím, že se určitě tato tvorba povedla a i když by opravdový tvůrci z ulice řekli, že je to již vlastně komerční tvorba, tak mají pravdu, ale zde je bych řekl to hezky spojené v mnoha směrech. Firma zaplatí to co je potřeba, tvůrci si mohou nechat v určitém směru prostor pro své ztvárnění a ukázat svůj um, a lidé, kteří jedou kolem mohou být jen nadšení, že vidí něco, co nemohou vidět někde každý den.

Dle podpisu tvůrců můžeme vidět, že tento MURAL je zde cca 3 roky, ale zatím ještě hezky drží. Přejme si takových věcí ve svém okolí určitě více, a aby také dlouho vydrželi, protože barevnost a nápady je potřeba vidět, vědět o nich a třeba je i sami zkoušet. Za mě je to hezké a můžu jen pochválit.  

Takže ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a budu se těšit zase někdy příště, u objevování něčeho zajímavé z ulice.