34.

05.07.2022

PUMPTRACK - NA RADOUČI

Já vás zdravím moji milí Bajkujáci :-), a v tomto článku se půjdeme podívat zase na něco nově vzniklého a to sportovní areál, který již nějakou dobu ve městě Mladá Boleslav funguje, ale nedávno se zde stavělo i vylepšovalo. Jak jistě poznáte z názvu tohoto článku, tak se jedná o nově vzniklý PUMPTARCK, který obohatil místní volnočasový sportovní plácek a postarala se firma s názvem VELOSOLUTION :-). Firma Velosolution je na trhu těchto staveb již několik let, a je ve svém oboru ostřílenou i známou firmou. Pokud se podíváme trošku na historii této firmy, tak vznik se váže až k roku 2004 a to ve městě Zurich. Tato firma je známá svým působením po celém světě, a na svém kontě nese několik set podobných projektů + se zabývají i stavěním MTB trailů. Nyní již přeskočme přímo k tomuto PUMPTRACKU, který nás v těchto řádcích bude zajímat.

Když se vydáte na návštěvu do těchto míst, rozhodně vás sem může dovézt několik různých tras a tak si jednu z nich řekněme, která si myslím je naprosto ta nejlepší :-). Takový vztyčný bod, který je řekl bych dobré začáteční orientační místo, tak je louka se Syslem obecným. Zde se můžete podívat a pohladit si žijící živé Sysly obecné, kteří tu mají vytvořenou svou rezervaci, aby se tento druh mohl zachovat a lidstvo ho ochránilo. Pokud se tedy dostanete k této louce, která je volně přístupná a nalézá se kousek od nákupního centra Bondy, tak dostat se do prostoru pumptracku již není nijak složité. Po této louce vede několik pěších či turistických stezek, které jsou krásně viditelné a v klidu po nich můžete jezdit i na kole. Takže přejedete nějakou z těchto cestiček přes louku, a vydáte se směrem - za loukou doprava. Zde navazuje již asfaltová cesta, která vás po několika desítkách metrů dovede přímo k areálu.

V tomto prostoru se nenalézá jen samotný pumptrack, ale je zde vybudovaný i celkem užitný SKATEPARK, který někde kolem roku 2014 prošel renovací. Tato renovace proběhla i díky snaze návštěvníků - mlaďasové si sepsali petici - a tak se skatepark celý nově opravil, natřel a snad dobře slouží do dnešní doby. No a aby tady právě nebyl jen a pouze skatepark, který třeba každý nevyužije, tak zde postavili tedy nový pumptrack, který tomuto prostoru přidal zase další rozměr. Jak všichni víme, tak tyto vytvořené dráhy - pumptracky - tak slouží i dobře do začátků, kde se naučíte své kolo dobře ovládat, poznáte co vlastně kolo dělá v různých situacích, a podobné. Byl jsem se tam podívat asi před týdnem a zrovna jsem se potkal s mladým otcem dvou holčiček. Jedna tedy byla ještě opravdu malá, a tak se spíše s tímto povrchem snažila seznámit, ale starší sestře to šlo i na obyčejném kole opravdu velmi dobře. A tak když je prostor, a rodiče mají čas, mohou své děti zasvětit trošku do něčeho zajímavějšího, než je jen jízda před domem na ulici.

A co že vlastně nabídne tento asfaltový pumptrack, který se snažím v tomto článku představit? Pokud začnete na stanovišti, které je pro start do této dráhy určený, tak jako první vás budou čekat tzv. vlnky. Menší série 3 vlnek vás nechá pohodlně kolo rozpumpovat do první klopené zatáčky, kde se po projetí napojíte opět na nějakou tu vlnku, další klopenou zatáčku atd. Tato dráha obsahuje celkem 6 klopených zatáček a 5 přechodových pasáží s vlnkami. 

Díky tomu, že povrch je pěkně hladký a při dobře nafouklém kole se můžete dostat i do celkem vysoké rychlosti, je rozhodně dobré si rozmyslet, jestli zde budete blbnout při narvaném prostoru, anebo si třeba s návštěvníky domluvíte nějaký systém, aby samozřejmě jízda byla pro všechny bezpečná. Je zde vybudovaná na vstupním bodě i taková malá chillzóna, kde jsou k dispozici 2 lavičky, strom může v těchto teplých dnech nabídnout příjemný stín a je zde i tabule s provozním řádem. Na této info tabuli se dozvíte zásady používání tohoto pumptracku, a jak by se zde člověk měl chovat. Co na konec říci pro kompletní shrnutí a nějaká dobrá rada? Tento pumptrack vypadá velmi dobře, jezdí se na něm také dobře, ale třeba pro začátečníky bych doporučil v klopených zatáčkách jezdit raději níže, protože přeci jen vrch klopenek je celkem vysoko, a při pádu by to nemuselo být nic příjemného.

Na úplný závěr si vás dovolím pozvat ještě na pořízené video a to jak záběry z tohoto areálu, tak jsem si dovolil si i chvilku zajezdit :-) 

No a to je z dnešního průzkumu zajímavých místo vše, a budu se s vámi těšit zase někdy příště :-). Zdarec bajkujec :-)