34.

01.11.2023

GRAFFITI TURNOV

Zdravím Vás milí Bajkujáci a všichni, kteří sledují tento projekt :-). Sice je to za poslední dobu již druhý článek s tématem GRAFFITI, ale co se dá dělat, když se malby rojí jako houby po dešti. Článek, který jste si mohli přečíst nedávno byl nafocen na okraji Prahy, ale dnes se trošku více přiblížíme do Českého Ráje. Sice to zní trošku zvláštně, protože Český Ráj si všichni představují především jako lesy, hrady a podobné turistické oblasti, však v tomto případě zaběhneme do města a přesněji do Turnova. Tuto prácičku, kterou jsem pro vás nafotil, můžete najít nedaleko místní sportovní haly, pumptracku a skateparku. 

V této části města jsou vytvořeny 2 podchody, které jsou podobnou tvorbou vyzdobeny oba. Však nás tedy bude zajímat pouze jeden z nich, a je to podchod vedoucí do pravé strany (pokud přicházíte směrem od města). Tento podchod přímo směřuje k místům, které jsem zmínil na začátku, ale zapomněl jsem, že je zde také vystavěný AQUAPARK, se kterým bych řekl tato malba i úzce souvisí. Tematicky je tento MURAL ART směřován k vodnímu světu, proto i myšlenka propojení místního koupaliště a této malby. Můžeme zde vidět ztvárněné medúzy, ryby a třeba i korály vypouštějící vzduchové bublinky k vodní hladině.

Celý tento podchod je krásně prosvětlen tímto obrazem, protože jsou použité výrazné barvy, jako třeba hezká modrá a propojení s bílou. Když tímto podchodem kráčíte, tak byste si nejspíše i měli připadat jako pod vodní hladinou, a že procházíte nějakým tunelem pod vodou. Tento efekt při troše fantazije určitě funguje. Když by tento efekt nefungoval, rozhodně je i velmi hezké, že tohle místo není jen ošklivě šedé a temné, ale je to zde hezky rozzářené a určitě to i lidem dělá radost...za magazín rozhodně spokojenost :-).

Podařilo se mi zjistit, že tato malba je jen jednou z několika a proto suma, za kterou byla vytvořena se přiblížila cca ke sto tisícům. Tuto práci podpořilo přímo město Turnov. Pokud bych měl ještě zmínit, jak asi dlouho trvalo vytvoření, po rozhovoru s tiskovou mluvčí jsem se dozvěděl, že vznikal tento Mural Art během měsíce října 2023. Kdo je tvůrcem a kdo zde nechal malovat svou ruku, jsem bohužel konkrétně nevydoloval, ale byli to rozhodně tvůrci místní...tedy turnovští. Ještě jednou musím za magazín rozhodně poděkovat, protože je to určitě povedené a nyní Vás pozvu na vytvořenou video reportáž, kde jsou i rozhovory s místními obyvateli.

To je dnes z GRAFFITI scény vše, a já se s Vámi budu těšit zase někdy příště :-).  Takže ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a zase někdy.