37.

10.08.2022

ROZHLEDNA ŽERNOV

Já vás zdravím moji milí Bajkujáci :-), a v tomto článku se půjdeme podívat zase na nějaký ten hezký a zajímavý výhled, kam samozřejmě můžete vydupat na kole (při nejhorším i pěšky), ale kde uvidíte něco zajímavého - to je pro nás nejdůležitější :-). Jedná se o velmi hezkou, doslova bych řekl až rodinnou rozhlednu ŽERNOV, která se nachází nedaleko jedné opravdu známé vodní plochy, takže když si to sem dáte na kole, rozhodně se máte i kde vykoupat, osvěžit a i ubytovat. Nebudu to zbytečně natahovat, protože si myslím, že se těšíte stejně jako já.

Nejdříve bych začal tím, jak se sem vlastně dostanete. Když se podíváte na přiloženou mapku tak uvidíte, že celkem jednoduše to jde z Náchodu, anebo třeba z Červeného Kostelce. To jsou, samozřejmě pouze zmíněná 2 místa, ale těch variant je rozhodně více. Já tedy popíši cestu z Náchodu a tak se alespoň vyvarujeme rozdílu. Přes mapy.cz jsem našel pro horské kolo 3 varianty, kde nejdelší trasa měří cca 12km. Tato 11,7 km dlouhá cesta vás povede směrem Kramolna, Řešetova Lhota, Bakov a tradá jsme v Žernově. Je to krátký okruh, při kterém se staří lehce zapotí, ale mladí to ani nepocítí. 

No a nyní trošku konkrétněji, kudy tudy to vede ta cesta :-). Když pojedete po vedlejší silnici, směrem na Českou Skalici a to tedy z Žernova, tak odbočku opravdu nejde minout. Při cestě jsou dokonce asi 2 cedule, které upozorňují na to, že zde v okolí naleznete rozhlednu a tak i když se člověk vláčí po vedlejších komunikacích, opravdu toto místo není nijak extra složité najít. Když odbočku, u které je i cedule ROZHLEDNA uvidíte, rozhodně nijak neváhejte a odbočte vlevo. Zde budete projíždět dlouhou rovinku plnou vysokých stromů, až dorazíte na další křižovatku. Ta se nalézá jen několik set metrů od první, a je to vlastně jediná druhá křižovatka tady a směrem vlevo. Ono když už pojedete několik metrů z první křižovatky, tak v dálce už tuto rozhlednu lehce spatříte a tak pojedete i trošku instinktivně.  

2x jste odbočili a na nedalekém kopečku se před vámi začne rýsovat vysoká 5 patrová věž, která je celá postavena ze dřeva. Na první pohled tedy vypadá, že je to jen dřevo, ale jakmile dojedete blíže, tak uvidíte železné schodiště a zábradlí, které tuto rozhlednu doplňují. Celou cestu jste ani podle cedulí nepoznali, že rozhledna má nějaký název, protože to nikde přímo značené není. Nyní však při příjezdu, kde vás i uvítá malý dětský koutek pod věží, fotbalové hřiště a řekněme takový kulturní plácek, uvidíte i doprovodnou ceduli s názvem a popiskem.

Jak jsem zmínil již na začátku, tak tato rozhledna má 5 pater, je postavena na 4 základních nosných pilířích a ty jsou zasazeny do železobetonové základní desky. Pokud by vás zajímalo, když budete v pátém patře této rozhledny jak budete vysoko, tak je to 18 metrů od povrchu země. O výstavbě této rozhledny se začalo jednat již v roce 2008, kdy byli podány bohužel neúspěšné žádosti o dotaci z EU. Nakonec se však  velmi důmyslně propojila tato stavba s dalšími projekty, a dostalo se i nějakého toho penízku na její výstavbu. V roce 2014 se začalo úspěšně stavět a to dle návrhu Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta. Použito na tuto stavbu bylo 30 metrů krychlových dřeva  a 8 tun oceli. Stavba byla dokončena v listopadu téhož roku. Jestli vás zajímá konečná částka, kterou tato krásná rozhledna stála, tak je to 2,6 mil. kč.

No a co zmínit v posledním odstavci zajímavého, když je to místo dělané k navštívení? Rozhodně je to samozřejmě výhled :-). Pokud tedy se odhodláte a rozhlednu navštívíte, tak po vyhopsání 5 pater se Vám nabídne nádherný výhled na nedalekou vodní plochu, která se nalézá kousek od České Skalice a je to vodní nádrž Rozkoš. Tato vodní plocha, která Vám nabídne v okolí nemalé kulturní vyžití, Vám samozřejmě nabídne i chladivé osvěžení v podobě velmi příjemného koupání, a potom i nějaké to místní pivečko a jídlíčko. Samozřejmě jsou zde i kempy, kde se můžete v klidu ubytovat v chatkách, stanu a nebo jako já, to rozložíte pod širým nebem na PANKÁČE :-D. Potkal jsem zde i velmi milého pána, který tedy osud neměl vůbec jednoduchý, ale dnes zde spravuje PENZION TROPICAL, kde si myslím se velmi dobře najíte, napojíte a může se zde samozřejmě i přespat. Dokonce je k dispozici i vinný sklípek, takže to tady není žádná nuda :-D. Tímto pána i zdravím a někdy se zase stavím na chvilku na návštěvu. Takže asi nejhezčí pohled se naskytne na vodní nádrž, která je vzdálena asi 7 km a když pojedete kolem třeba z koupačky, tak si rozhlednu rozhodně nenechte ujít.

To máme tedy skoro vše, protože vás jako vždy závěrem pozvu na pořízené video z této rozhledny a poté se s Vámi již opravdu rozloučím :-). Pojďte shlédnout záběry, protože to je prostě paráda.

No a nyní to jsou již opravdu poslední řádky tohoto článku, a já se budu těšit zase příště u poznávání té naší BAJKOVÉ ROZHLEDNOVÉ REPUBLIKY :-D.