39.

19.10.2022

VYSOKÁ NAD LABEM - ROZHLEDNA MILÍŘ

Rozhodně vás zdravím moji milí čtenáři Bajkujáci :-) a dnes se po nějaké té době půjdeme podívat na zajímavé místo, které nám ta naše Česká Bajková republika nabízí :-) Sice to bude místo, které je vhodné na cykloturistiku a žádný FREERIDE, nebo jiné podobné záležitosti, ale v tomto počasí posledních krásných slunečních dní tohoto prodlouženého léta, je škoda se alespoň na hezký a příjemný cyklovýlet nezajet podívat. Pokud již tedy lehce nakousnu, o které místo se jedná a kam se pojedeme podívat, tak je to naprosto fantastická a unikátní rozhledna v okolí Hradce Králové, a přímo je to obec s názvem Vysoká nad Labem. Tato obec, která se nalézá 6km od centra Hradce k dnešním propočtům (2022) čítá 1760 obyvatel, na rozloze 15, 32 km². Na přiložené mapce je uvedena cesta z centra pro horské kolo, kolem rybníku Biřička (zde se dá kempovat, je tu k dispozici několik veřejných ohnišť i nedaleká restaurace Pavlína), skrze Hradecké lesy, až na Milířský kopec. Samotná rozhledna jak Vám asi došlo, tak leží na vyvýšeném Milířském kopci o výšce 285 m.n.m a samotná tato stavba měří 31m od své paty. 

Dostat se k této rozhledně není nijak složité, protože vše je naprosto perfektně turisticky značeno a tak zabloudit se Vám podaří v tom případě, pokud padne opravdu černá tma a vy nemáte s sebou žádné osvětlení či baterku. Cesta Hradeckými lesy je více než příjemná, ale rozhodně nesmíte zapomínat vnímat důležité upozornění, že také všude na kole nesmíte a hlavně dodržovat opravdu jen vyznačené cesty, které jsou pro turistiku vytvořeny. Omezení nejsou nijak veliká, protože přístupnost je téměř všude, ale je dobré být ostražitým návštěvníkem, protože přeci jen zbytečně udělat chybu a dostat se do zakázaných míst nechcete. Pokud se i sami podíváte po stránce MAPY.CZ tak uvidíte, že putování na tuto rozhlednu si můžete naplánovat opravdu různorodě a tak se zabývat tím, jestli tato cesta je ta pravá opravdu nemusíte. Oni totiž lesy kolem jsou doslova propleteny cestičkami, které Vám nabídnou opravdu výlet do přírody na celý den. Jak jsem již i zmínil, tak můžete jet kolem rybníku Biřička a pokud zde jedete v létě, rozhodně se vykoupejte, protože je to parádní přírodní zážitek :-). Nyní již však přímo k místu, protože na to se asi těšíme všichni nejvíce.

Co se týká okolí a vrchu Milířského kopce, na kterém tato rozhledna leží, tak i okolí je vytvořeno pro turistiku a návštěvu s rodinami doslova na 110%. Pokud toto místo navštívíte a přivedete si sebou i své ratolesti, rozhodně se i oni zde budou cítit velmi dobře. Kolem této rozhledny je vytvořeno i dětské hřiště s různými prolézačkami, dřevěnými soškami, které krásně doplňují příjemně celé okolí a dokonce je zde i miniaturní replika vodního mlýna. Tato replika je vytvořena SUPŠ v HK - Střední uměleckoprůmyslová škola v Hradci Králové. V nabídce kromě dětského hřiště je i několik stolů s lavicemi, kde si můžete pohodlně odpočinout, v místním občerstvení, které se nalézá hned u rozhledny si dát třeba dobré pivo, limo, anebo i něco dobrého k jídlu. No a poté zbývá již jen jediné, a to je návštěva samotné rozhledny. 

V prvních řádcích pokud jste četli pečlivě, bylo napsáno, že tato stavba měří 31m, a to je jen a pouze holá pravda. 31m je výška kompletně celé této stavby, kterou můžete vidět na fotografiích. Pokud byste se o rozměrech a výšce chtěli dozvědět více, tak tato 3 ramenná stavba je unikátní v tom, že je vytvořena jako ševcovský verpánek. Je statisticky dokázáno, že slunce vyjde každé ráno, ale je také pravda, že díky 3 nohám je rozhledna stabilnější, než když by byla ze 4 stavebních sloupků. Když si budete chtít vyjít až k vrcholu, tak vás čeká cesta se 160 schody ve 3 patrech. Stavební sloupky jsou tvořeny z několika kusů, které jsou lepeny či nějakým způsobem stmeleny do jednoho a to díky své šíři. Dle slov správce není v ČR stroj, který by je dokázal opracovat na požadovanou kvalitu - díky jejich šířce - a tak se vytvořili z několik kusů do hromady. Tato forma výroby, však nedávno také bohužel poznala svou možná nedokonalost. Díky tomu, že kusy jsou lepeny do jednoho se při výrobě dostala do těchto pilířů vlhkost, která postupem času vznikla i v nějaký život ... červíci, larvičky a podobně - a tak zde zasahoval „datel“ Strakapoud. Tento obyvatel místních lesů totiž ucítil, že se může dostat k potravě a tak 2 sloupky nakloval. Nějakou dobu rozhledna byla i mimo provoz, protože byla narušena statika, ale dnes je to již jinak...sloupky se opravili. Na místě můžete i jeden z těchto vydatlovaných :-D sloupků vidět, a tak se přesvědčit jak vypadá jeho kvalitní práce. 

Než se vydáte po schodech vzhůru k rozhledu a pokochat se nabízeným výhledem, tak se určitě musíte zastavit v dolní části a tím je řekněme taková malá recepce. Zde si zakoupíte vstupenku za neuvěřitelných 20kč a můžete si i prohlédnout několik dalších zajímavostí. Ne jen, že jsou to fotografie výstavby a jak zde plynul s touto rozhlednou život, ale co se zde vše pořádá za doprovodný program, akce a různé slavnosti. Opravdu pár dní před mou návštěvou zde již slavili 9. výročí této stavby, a vše je i řádně jak jsem shlédl zaznamenáno v několika vytvořených kronikách. Však aby vás čísla nemátla, tak 9. výročí je od vzniku této rozhledny, protože zde již stavba stojí od roku 1948, kdy s nápadem zde něco vybudovat, přišel v místní hospodě otec nynějšího pana správce, a tak těch slavnostních výročí by bylo určitě více. Však 9. výročí je vázané ke stavbě, kterou můžete vidět dnes - byla slavnostně otevřena roku 2013. Dříve dokonce prý stála rozhledna i trošku na jiném místě a později při vylepšení byla přesunuta na dnešní pozici. Co je opravdu velmi dalším hezkým nápadem, tak je opět replika a miniatura této rozhledny, která je i funkční, svítí a je v naprosto úžasném stavu...doslova paráda :-).

A nyní již opravdu pojďme na výhled, protože v počasí, které se mi podařilo zastihnout, bych návštěvu či výlet přál opravdu každému. Rozhled je do celého okolí kam jen oko dohlédne, a tak na ochozu strávit třeba i několik desítek minut není žádný problém :-).

Závěrem tohoto článku vás ještě pozvu na video, které jsem na místě natočil a je to vlastně i vytvořená reportáž :-).

To je dnes již definitivně vše a jak říkám vždy, tak se s Vámi budu těšit zase někdy příště u objevování nějakého zajímavého místa :-). Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-).