40.

09.11.2022

PUMPTRACK NÁCHOD

Nazdar moji milí Bajkujáci a všichni fanoušci tohoto projektu :-). Dnes se spolu pojďme podívat směrem, který nás za pár okamžiků nebude asi tolik zajímat, ale ještě než se Martin - to je ale náhoda jak blázen, že se taky zrovna jmenuji stejně :-D - přiřítí na bílém koni a zasype naši okolní krajinu, stihněme se alespoň v posledních záběrech před sněhovou nadílkou, po tomto rozhodně zajímavém a hezkém funkčním místě podívat. Nevím kde přesně začít tento článek a co vysvětlit jako první, a tak budu postupovat od tvůrce, až, až, až, až dál na konec :-). Tento pumptrack vznikl v minulém roce a jak je uvedeno na stránkách města Náchod, tak realizace proběhla: srpen 2021 - 27. 9. 2021. Návrh byl vypracován firmou INS ATELIER Náchod, a úpravy projektové dokumentace i detaily zpracoval pan Ondřej Hoigr, který v této oblasti cyklistika, má bohaté zkušenosti s výstavbou cyklotrailů. No a když bylo vše správně zakresleno, vyměřeno a připraveno, tak se do výstavby pustila firma SILVAGRO s.r.o., Zábrodí. Určitě, pokud tyto věty čtou i lidé z jiného města a chtěli by se na něčem takovém podílet, je dobré zmínit cenu, za kterou se vlastně tato stavba pořídila. Samotný pumptrack, který je součástí celého nového sportovního areálu, který skýtá novou funkční budovu, veliké dopravní hřiště a možná i další,  vyšel na částku 2. 776. 950 Kč. Když se i na tuto částku trošku zaměříme, pro šikovné lidi v okrese, anebo když to na radnici vše správně funguje, tak takovou částku na výstavbu vymyslet je si myslím celkem snadné a při nejhorším mohou pomoci okolní sponzoři, kteří si myslím pro svůj kraj celkem rádi něco udělají...vždyť jde o naše budoucí bajkery a budoucnost mládeže i aktivních lidí.

Začátek jsem tedy nějak rozjel a nyní se již v tomto povídání ponořme trošku hlouběji, a pojďme na další zajímavosti kolem této stavby. Jak je zmíněno i ve videu (na konci článku) a dost se tam nad tím pousmívám :-), tak tato dráha je asi jedna z těch opravdu velkých, které jsem na tomto projektu prezentoval či představil. Když si v tomto směru tedy řekneme nějaká čísla, tak plocha sportoviště pro pumptrack je 2.000 m2 - a jedná se o travnatý i netravnatý povrch. Délka samotné asfaltové dráhy je 338 m a tento zpevněný povrch, pokud bychom ho složili je celkem 790 m2. Jestli máte i vy trošku představu o takových to rozměrech, tak si asi vybavíte, že se nejedná opravdu o žádného drobečka, který se jen tak náhodně vybudoval někde u smetiště na okraji, ale že se jedná o opravdu rozsáhlý a výjimečný projekt, který tedy rozhodně tento magazín zaujal :-).

Na fotografiích výše můžete vidět jeden ze 3 okruhů, které tento pumptrack nabízí (na fotografiích je první, tedy lehčí varianta, značená bíle) Dá se samozřejmě vymyslet i spousty dalších variant a tak těch okruhů v tom, jak si je vymyslíte je opravdu hodně, ale pokud bychom se měli zaměřit i na to co je viditelné na první pohled, tak jsou to tři trasy s obtížností řekl bych 1. začátečníci či rozehřívací okruh (bílou barvou) a 2 i 3. část nabídne o dost těžší variantu. Druhá i třetí část, která je i o dost rozsáhlejší v sobě skrývá několik možností jak se dají společně kombinovat, ale stejně i tak jako tak je nutné, stále při jízdě dbát na směr, kterým dráhu projíždíte. V tomto o nějaký ten stupínek složitějším pumptracku, myslím tím tedy 2 i 3 část, si můžete najít k jízdě rozhodně více variability, ale tato dráha má také i vytvořený nějaký základ, který vás velmi hezky provede celou asfaltovou dráhou.

Zatím jsme se dozvěděli celkem dost podstatných věcí, ale to stále ještě není vše a tak pojďme v tomto článku dále :-). Druhá i třetí varianta, je samotně značena také různými barvami a tak v tom základu, který uvidíte na první pohled, můžete rozlišit zelenou a modrou barvu po okrajích dráhy, I když tedy uvidíte barevně různé okruhy, tak pokud se podíváme na návrh stavby, která je na stránkách tvůrců k vidění objevíme, že oba tyto okruhy i když jsou rozdílně značeny jsou identické. Na jednu stranu je to celkem fajn, že tím získala stavba na barevnosti, ale vlastně v podstatě to nemá nijak hlubší význam. Takže pokud zde budete někdy na návštěvě a budete si chtít zajezdit, nějak složitě nemusíte nad tímto barevným rozlišení koumat, protože dráha je z obou stran vytvořená stejně....pokusil jsem se jednoduše vyznačit, jak jsou okruhy rozlišeny...vykřičník vprostřed je řekněme takový FUNBOX, který můžete svými skoky trestat jak jen je libo :-D. No a když jsem tuto část - FUNBOX - nakousl, tak si pojďme i trošku více o tomto skoku říci. Nalézá se tedy vprostředku té variabilnější části, a nabídne Vám možnost si při průjezdu také zaskákat. Pokud se na tento skok odvážíte, chce to postupně a opatrně, protože dopadnout tvrdě na asfaltovou plochu rozhodně není příjemné....spíše naopak...dost by vás to bolelo. Samotný skok je asi 1 - 1,5m vysoký a věřte, že vás dokáže při rychlejší jízdě dost slušně vysoko vyhodit. 

Zmíněná středová část s FUNBOXEM.

Ještě se trošku vrátím k tomu, když jsem zmínil, že je určitě důležité i dodržet směr jízdy. Barevné značení, které jsme již rozebrali přeci jen nějaký ten smysl má a to ne v barvách, ale v tom, že většinou na jedné straně této okrajové barevné linie najdete přerušování, které je na jeho konci rozkresleno do tvaru šipky. Tato šipka Vám má napovědět, jakým směrem je správné tento pumptrack projíždět. Proto je důležité, abyste při jízdě dbali této směrovky, aby zbytečně nedocházelo ke kolizím, nehodám a v nejhorším případě ke zranění. V těchto řádcích se chci ještě i zaměřit na to, co vlastně pumptrack nabízí za řekněme překážky, nebo možnosti využití. Najdete zde dost dlouhé rovinky s vlnkami, které vás dokáží hezky popohnat kupředu, abyste nabrali tu správnou rychlost, která Vám pomůže celou dráhu naprosto v pohodě, bezpečně a hlavně se zážitkem projet. Dále jsou tu velmi zajímavé kombinace klopených zatáček, kdy můžete oba okruhy, pokud dodržíte směr jízdy zajímavě kombinovat a tak se i zde vrátím trošku zpět, a jak jsem také zmínil na začátku, těch variant ke kombinacím je tu opravdu mnohem více než na okruhu prvním.

To bude z průzkumu tohoto pumptracku již téměř vše, ale než se s Vámi definitivně rozloučím pozvu vás ještě na vytvořené video, které Vám toto místečko představí snad v hezkých záběrech :-).

No a to je pro dnešek z tohoto článku již opravdu vše, a jak říkám vždy tak doufám, že se povídání i představení této dráhy líbilo, a že se spolu sejdeme zase příště u nějakého zajímavého průzkumu v té naší Bajkové republice :-).