4.

16.09.2021

KELLYS NOID 90 2021

Zdarec bajkujec milí čtenáři a fanoušci extrémního bajkingu :-) Dnes se půjdeme spolu podívat opět do světa sjezdových kol, a to přesněji na firmu Kellys ( firma je ze Slovenska) a její výrobek určený pro DH s názvem NOID 90 pro rok 2021. Jedná se tedy o sjezdový bajk, který můžete samozřejmě jezdit i ve svém volnu, ale klidně vám plnohodnotně pokryje i závodní požadavky. Při zakoupení tohoto stroje zároveň můžete rozeslat svým soupeřům korespondenci a dát vědět, že to s vámi na trati rozhodně nebudou mít jednoduché. Jedná se o provedení HLINÍK a rám nese i použitý speciální systém odpružení s názvem THINK LINK. Tento systém pružení dává kolu naprosto jiný rozměr, protože nezávislé zadní pružení neubírá při pohybu kolu energii a je plně funkční ve všech směrech záběru. Přesný, dle výrobce udávaný název rámu je KELLYS Gravity DH 29 / Think Link, 205mm rear travel, internal routing, ISCG 05, 12x150mm thru axle.

Pojďme si projít osazení rámu a celkovou geometrii kola hezky popořadě a tak si tento myslím, že velmi hezký sjezdový bajk ve firemních barvách Kellysu představit. 

Začněme tedy úplně od začátku a to kokpitem tohoto kola. Jako první nás určitě osloví řídítka, která když hezky pevně chytneme, tak na nás promluví firma RACE FACE a přesný název tohoto komponentu Atlas RiseBar s parametry - šířka 31.8mm / délka 785mm. Dalším komponentem doslova spojeným s řídítky je představec také firmy RACE FACE a to Atlas DM - direct mount / bar bore 31.8mm a dále v pořadí i gripy, které jsou přímo od Kellys a nezou smrtící název Poison.

Posuňme se o kousek dále, a sjeďme pohledem pod kokpit a zde nám začíná 2korunková vidlice, hlavové složení a dále pokračujme na přední kolo. Hlavové složení najdeme pod názvem FSA 1.5 integrated a na něj se pojí již zmíněná 2korunková vidlice ROCK SHOX Boxxer World Cup DebonAir (29) Boost, 200mm, Charger Damper 2 RC2 / Maxle Stealth 20mm thru axle. Jak je dle názvu vidlice vidět a díky jejím parametrům, tak vyřadit tento stroj ze závodního pole je rozhodně veliká škoda :-)

Po vidlici sjeďme ještě o malý kousek níže a zde se podívejme na ráfek, obutí, výplet atd...začnu v tomto případě nábojem, protože od toho se odvíjí další osazení. Náboj tedy najdeme NOVATEC DH Disc (20x110mm / 12x150mm / 32 holes). Jedná se o ryze sjezdový náboj, který je vlastně pro toto kolo jak ušitý na míru. Co byste totiž chtěli jiného usadit na sjezdové kolo než náboj, který ve svém názvu nese zkratku DH. Od náboje se nám odvíjí nějaký výplet a v tomto případě, jak to bývá velmi často, je zde použit stainless steel black. Jde tedy o ocelové dráty v černé barvě - značku jsem bohužel nezjistil, ale dle mého to bude také od Kellys. Dalším komponentem, který je použit jsou ráfky a ty jsou firemní Kellys s názvem KLS Brave Disc 622x23 (32 holes). Na tomto kole, které jsem fotil jsou použity 26“. Ke konci se dostáváme k pneumatikám a zde se nadá snad čekat nic jiného, než firma Schwalbe a také tomu tak je. Pokud se chceme dozvědět více, tak při bližším pohledu odhalíme název a parametry - SCHWALBE Magic Mary 60-584 (29x2.35) SnakeSkin, Tubeless Easy, ADDIX Soft, folding. V této části můžeme najít ještě 2 komponenty, a těmi jsou brzdový kotouč a třmen brzdy. Co se jedná ohledně brzdového kotouče, tak ty jsou jak v předu tak vzadu použity s rozměrem 203mm. Třmen brzdy je od brzdového systému SHIMANO Saint M820 Hydraulic Disc - i zadní je stejný - 4 pístové.

Použito ze stránek SHIMANO:  Díky své bezkonkurenční odolnosti, stabilitě a ergonomii vám SAINT dává plně na starosti vaše kolo. SAINT, postavený pro dychtivého sjezdaře, vám umožní zrychlit a zpomalit na úrovních Světového poháru.

Přední část máme tedy tak nějak probranou celou, a nyní se posuňme do středové části a zde si řekněme něco o klikách, středovém složení, převodu a samozřejmě tlumiči. 

Začnu tedy středovým složením, které je použito SHIMANO Press-Fit BB71-41A (Určeno pro rámy s PressFit středovým složením, pro MTB kliky s integrovanou osou). Na středové složení nám navazují kliky a ty jsou SHIMANO Saint M825 Hollowtech II (34) - length 165mm. Tyto dva komponenty do sebe naprosto skvěle pasují a s trochou nadsázky mohu říci, že byli pro sebe stvořeni :-). Na klikách nejdeme již v základu pedály, ale jak to většinou bývá, tak i zde je základní verze plastová. Musím se přiznat, že zatím jsem snad nepotkal kolo, kde by v základu byli hliníkové platformy s výměnnými piny a jak to říkám vždy, na tomto kole by se docela hodili :-) Však nebudu takový pesimista, protože kromě plastových pedálů, je zde rozhodně spousty zajímavého použitého materiálu. Kdo by čekal, že najde na tomto kole v předu více jak jeden převod, tak ho bohužel musím zklamat :-D Samozřejmě, že je použit pouze převod jeden a to se 34 zuby, doplněný napínákem\vodičem řetězu. - aby řetěz neměl tendenci spadnout. Když už jsem zmínil slovo řetěz, použitý na tomto stroji je KMC X10EL (102 links). Nyní přichází na řadu asi největší hřeb této části a tím je samozřejmě tlumič, který dodala firma Rock Shox a nese celý název Super Deluxe Coil RC / Rapid Recovery (250x75mm). Taková hezká zajímavost je, že pokud byste chtěli tento tlumič mít na svém kole, počítejte s cenou kolem 13 000 Kč. Jinak je to plnohodnotný sjezdový tlumič, který Vám dodá ten správný a dobrý pocit, při jízdě snad v jakémkoliv sjezdovém terénu :-).

V těchto posledních řádcích se pojďme podívat na zbylou část tohoto sjezďáka a tím jsou převody na kazetě, sedlovka, sedátko a všechny věcičky, na které jsem při představování zapomněl.

Co se týká převodů, tak v zdaní části jich najdeme 10 a o změnu se stará SHIMANO Saint M820 (direct mount). Jak jste si mohli všimnout, tak řada SAINT je na tomto kole zastoupena v celkem hojném počtu. Myslím, že u opravdu dobrých kol je to dobré, když komponenty jsou ze stejných sad, protože většinou je to vše vytvořeno tak, aby komponenty spolupracovali co nejlépe. Když ještě zmíním jaké vlastně převody na kazetě najdeme, tak to jsou SHIMANO CS-HG500-10 (11-25). Jedním z posledních komponentů, který nás bude zajímat je sedlovka RACE FACE Chester - diam 30.9mm / length 325mm a sedlo na ní posazené KLS Styx.

Pro opravdové fajnšmekry je zde ještě rozvržení geometrie. Parametry použity k velikosti L.

A na úplný závěr ještě nějaké záběry, kde tuhle pecičku můžete vidět na vlastní kukadla :-D. 

To je pro dnešek z té naší Bajkové republiky a sjezdového odvětví vše, a já doufám, že se Vám fotografie i představení líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy u další zajímavosti :-). Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit zase příště.....jóóóó a vlastně úplný konec bude až nyní, kdy Vám prozradím cenu tohoto výrobku. Pohybuje se něco kolem 110 - 115 000 Kč. Pokud byste si ho objednali u firmy, u které jsem kolo fotil - KOLAGLASER.CZ - tak můžete získat i 10% slevu při zadání kódu uvedeného na jejich stránce.