4.

25.11.2021

GALAXY PYXIS 20“ 2021

Zdravím vás moji Bajkujáci :-) a trošku se těmito řádky chci i omluvit, protože v poslední době opravdu nebyl čas a vůbec nebylo jednoduché sehnat k nafocení nějaké kolo z kategorie BMX, které jsem chtěl a už vůbec ne na rok 2021. Nakonec se vše podařilo a myslím, že se dá říci na výbornou :-). Pojďte se tedy se mnou podívat na představení kola od firmy Galaxy s názvem PYXIS, v barevném provedení ČERNO ORANŽOVÉ a ročník 2021.

Kolo foceno ve  firmě KOLA-LUŇÁK v Hořicích. Tímto i děkuji za milou spolupráci.


Jedná se tedy o odlehčený 9“ HI-TEN ocelový rám, který Vám díky své speciální geometrii uzpůsobené na hezkou freestylovou jízdu, nabídne možnosti provádění triků na různých místech. Pokud se vydáte s tímto kolem do SKATEPARKU, na U-RAMPU, ale třeba i nějaký PUMPTRACK, tak by neměl být v tomto případě žádný problém. Přesně pro tyto tipy ježdění je kolo vyrobeno - pro milovníky adrenalinu a hravé jízdy. Váha kola je 11,4 kg komplet. 

Jak bylo zmíněno, tak rám je z HI-TEN oceli a to samé nabídne i konstrukce vidlice. Tyto základní stavební kameny celého kola jsme tedy shlédli a nyní, pojďme dále po komponentech, které jsou na kole osazeny. Začněme řídítky, které nesou rozměr 720mm od firmy Leadtec. Ta samá firma dodala na toto kolo i představec - použitý materiál nejspíše slitina Hliníku. Na řídítkách jsou upevněny\nasazeny gripy oranžové barvy, s jemným žebrováním a na konci těchto gripů je zvýšený profil - proti smeknutí rukou do vnitřku řídítek. Na řídítkách najdeme ještě brzdové páčky, ale k tomuto komponentu až trochu později :-).

Na řídítka a představec se napojuje hlavová trubka s hlavovým složením A-head + rotor. Standardně bývají použita průmyslová zapouzdřená ložiska - nepodařilo se mi více vyhledat. Průměr hlavového složení je 34mm

Poskočme o kousek dále a zde se pojďme podívat na přední vypletené kolo o rozměru 20“. Začněme od náboje, protože tento prvek je asi základem toho, aby se vůbec celé kolo dalo dohromady. Náboje tedy najdeme hliníkové - Al, osa 10/14mm - s nejspíše ocelovými dráty výpletu - to bývá klasika u sériových kol. Ráfky jsou použity také hliníkové - Al, černé, 36 děr. No a poslední věcí v tomto směru jsou pneumatiky. Zde se podílí na osazení kola firma Kenda s plášti - Kenda K-1040 20" x2,25". Takový doplněk, který může být při jízdě i někdy platný je, že ve výpletu již v základu najdete na kolech oranžové odrazky.

Z přední části, kterou jsme nyní shlédli snad celou přeskočme zase o kousek dále, a to na střed tohoto kola. Zde najdeme samozřejmě převodník, kliky, pedály a řetěz. Začněme tedy převodníkem, který nalezneme 1 a to se 34 zuby. Pokud jsme již u převodů, možná si řekněme i zadní pastorek, který je použit se 14 zuby. Na převodník (34 zubů) jsou napojeny kliky, které jsou jednoramenné s plastovými pedály BMX - pedály obsahují také oranžové odrazky. Název, firmu nebo výrobce středového složení jsem nenašel, ale jak to bylo i u hlavového složení, tak většinou jsou použita průmyslová ložiska. Poslední součástkou je řetěz, který nám pojí zadní a středovou část, a je použit YBN (YABAN) S410, 112 článků a hmotnost 320g.

Ze střední části se posuňme ještě o malý kousek dále, a to na část zadní a tedy konečnou. Zde najdeme pegy, kompletní zadní kolo, nějakou tu brzdu a sedátko. Když začnu jako u předního kola nábojem, tak zde nejdeme to samé. Je tedy použit hliníkový náboj - Al, osa 10/14mm - 10 je v předu a zde je osa 14 mm. Na tento komponent je posazeno vypletené kolo, se stejnými parametry jako přední - nebudu to tedy celé znovu psát :-). Již v základní variantě (doufám, že to píši správně) najdete na zadní části pegy. Pro jezdce, kteří chtějí kolo využít opravdu na freestyle ježdění, je o kousek té starosti méně :-). Sice jsem to již jednou napsal, ale co se týká převodů, tak zde nalezneme pastorek se 14 zuby. Konečně se i dostáváme k brzdám, které jsem úmyslně celý článek vynechával, abych se k nim vrátil až nyní. Brzdy jsou jako u většiny použity U - BRAKE. Jsou použity v předu i vzadu. Je to klasická čelisťová brzda, brzdící o ráfek kola. Na Heureka.cz udávají, že značka je TEKTRO, i když to na komponentu nikde není vidět - věřme tedy :-). Páčky brzd jsou všude značeny pouze POWER.

Na opravdu úplný závěr se ještě podívejme na sedátko, tuto část a cenu. Sedlo je použité od firmy NEXELO. Vypadá celkem hezky, pohodlně a ke kolu se docela hodí. Být to na mě, tak tam pošlu nějaké do oranžové barvy, aby doplnilo celkový výrazný styl :-). Najdete zde ještě doplňkově další odrazku a to barvy červené (málem jsem zapomněl, že v předu na řídítkách je také ještě odrazka - bílé barvy). Tento doplněk je upevněn na sedlové trubce pod sedlem. Sedlovka je ze železa „Fe“ - tedy Ferrum. Pokud se zaměříme i trošku na cenu, tak kolo na většině obchodů je možné zakoupit za 7490 Kč. Já jsem toto kolo fotografoval ve firmě Kola-Luňák v Hořicích, a zde je cena také stejná - 7490 Kč. Jestli jsem vše postřehl správně, tak je možnost zde nakoupit kolo ještě v modrém provedení. Nemyslím, že by cena tohoto BMX byla nějak přemrštěná. Řekl bych, že odpovídá zakoupenému zboží :-).

To je dnes z brouzdání ve freestylové kategorii BMX+DIRT vše a tak doufám, že se Vám článek video a fotografie líbili, a že se spolu sejdeme zase příště. Opravdu poslední tečkou tohoto článku je video, které naleznete pod těmito větami. Tímto se s Vámi i rozloučím, a budu se těšit zase někdy ZDAREC FREESTYLEC BAJKUJEC :-).