41.

08.12.2022

PRAHA VLTAVSKÁ - SKATEPODCHOD

Nazdar všichni pouliční a frýstajloví Bajkujáci :-). V tomto článku se půjdeme podívat zase za něčím zajímavým a tím je vytvořený veřejný sportovní park, který můžete nalézt v Praze a totálně zdarma zde můžete jezdit v noci (za osvětlení), v dešti či sněhu (tohle místo je pod střechou), a užít si celkem super výlet a ježdění ve 100 věžaté matičce měst :-). Rozhodně těchto pár řádků nestačí, takže trošku Vám tohle místo a jak se sem dostanete více přiblížím, a tak vás doufám budu správně navigovat, kde si třeba i při nepřízni počasí můžete na svých BMX zajezdit. Nebudu již dále zdržovat a tak pojďme na to, kvůli čemu jste na tento článek přišli. Začnu tedy tím, jak se na toto místo asi nejjednodušeji dostat a kudy sem vyrazit. Pro pražské, je tenhle podchod určitě známým místem a tak stačí v tuto chvíli říci pouze metro Vltavská a všichni místní jasně vědí. Pro mimopražské, to již asi taková pohoda není a tak doporučím rozhodně shlédnout mapku metra, a zvolit svou dopravu dle toho, kde se zrovna nalézáte. Pokud klasicky přijedete na HLAVNÍ NÁDRAŽÍ (tedy přijedete vlakem), tak odtud je nejjednodušší sednout přímo na hlaváku na metro a je to asi 3 stanice. Když však chcete i profrčet trošku městem, tak z nádraží sednout na kola a přes Václavské náměstí, Staroměstské náměstí a dostat se k vodě. Poté jednoduše podél vody vpravo, až dorazíte k Hlávkovu mostu. Hlávkův most spojuje i ostrov Štvanici, kde sídlí známí club BIKE JEZUS :-) (zde se v létě konají i husté punkové závody). Projdete kolem tohoto klubu přes most a dojdete na jeho druhou stranu za vodou. Z dálky při příchodu si určitě všimnete i stěn, které jsou celkem hustě pokryté graffiti a přímo za těmito zdmi se nalézá průchod k metru, kde je již nám pro tento článek blízký STRÝTOVÝ PARK

Jak se na místo dostat jsme si tedy vysvětlili a nyní již přistupme k tomu, co zde tedy je vše k vidění a co si můžete vyzkoušet. Abyste si nemysleli, tak nejedná se zde o nějakou obří plochu, která by Vám měla snad vyrazit dech nebo vás skolit na kolena, ale je to takový milí uschovaný skatepark, který byste rozhodně nečekali a tím má právě tohle místo naprosté kouzlo. Kdysi tyto prostory byli doslova noclehárnou, a toaletou pro bezdomovce a narkomany, a díky projevenému zájmu vedení Prahy 7 se rozhodlo, že tento podchod dostane refresh. Přibližně před 1 rokem a pár týdny se práce dokončili, a stavba byla otevřena. Zotavení tohoto prostoru, posunulo kulturní využití rozhodně o nějaký ten stupínek výše. Dnes místo toho aby zde leželi opilí bezdomovci, najdete hezky upravené a vytvořené překážky pro jízdu na BMX kolech, koloběžkách, bruslích atd...tento SKATEPARK má ještě jednu část, která je tedy novější, ale v tomto článku se zatím budu věnovat pouze této části druhé.   

Když jste zde na návštěvě, tak i při jízdě na vytvořených skocích a rádiusech, se rozhodně také musíte trošku ohlížet kolem sebe. Tohle místo není plně vyhrazeno jen pro návštěvníky, ale je i celkem sympatickým způsobem propojeno s okolním životem. Když zde jezdíte, tak kolem vás normálně mohou procházet chodci a dokonce zde vede po jedné straně cyklostezka, kde se můžete setkat s jezdci na kolech, koloběžkách a běžných dopravních městských přibližovadlech. Vraťme se ale blíže k tomu, co zde konkrétněji můžete najít za vytvořené překážky a na čem si zde jízdu můžete užít. Po jedné straně tedy vede stezka a na druhé straně jsou podél zdi vytvořené překážky, které začínají na obou stranách malými rádiusy, řekl bych, že jsou zde dva malé funboxy, z toho jeden doplněn menším zábradlím a po druhém se dá railovat, poté 2 překážky, které bych asi odborně neuměl pojmenovat - nazvu je tedy houpačka a boule, a to je asi vše. Jak jsem řekl, tak tento prostor není nic obřího, ale sakra co si budeme nalhávat když všichni moc dobře víme, že i za takové to zlepšené místo můžeme být rozhodně rádi :-). 

I když jsem i to, co nastíním nyní již zmínil na začátku, tak velikánská výhoda tohoto místa je střecha. Prostor se nalézá v bývalém podchodu a tak je tento plácek chráněn svou polohou pod chodníky nad a silnicí. V nepřízni počasí je zde vlastně pohoda, protože na člověka neprší, nesněží, či povětrnostní vlivy jsou zde celkem omezeny. Co dává tomuto místu naprosto splynutí s pouliční kulturou, tak jsou to určitě graffiti, které zde tedy vidíte na každé části stěn. Není to bohužel nějaký veliký zázrak a když by město přemýšlelo nad dalším zvelebením těchto prostor, tak by mohli určitě zvážit lepší tvorbu než je nyní k vidění a tak dát prostor opravdovým umělcům. Vytvořit takový hle velký MURAL ART, který by tematicky doplnil tyto prostory, by mohla být naprostá bomba. Možná, by se zde i díky tomu kolem jdoucím a projíždějícím, chodilo i jezdilo mnohem lépe než doteď. Však jsou to jen nápady a vyze, takže se třeba nechme překvapit tím, co se na tomto prostoru ještě odehraje :-). Třeba se i najde nějaký dobrovolník, který do toho sám zainvestuje a tak vytvoří nějaké tematické malby za své :-)....však v to moc nedoufám :-D.

Co říci na závěr tohoto povídání a pro jezdce takové malé pozvánky kam vyrazit? Rozhodně alespoň okrajově musím zmínit, že první část tohoto skateparku byla dokonce nominována mezi 29 nejlepšími stavbami roku 2021, a tak je i jasně vidět, že přetváření na takoví to funkční prostor má určitě cenu. Ne jen, že se tím zlepšuje životní úroveň v dané čtvrti, ale nabídne to další možnosti pro mládež a lidi, kteří se věnují tomuto druhu sportu. Na úplný závěr si vás ještě dovolím pozvat na video, které jsem na místě pořídil a tak tuto reportáž kompletně uzavřu.

To je dnes již opravdu vše a jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení líbilo, a že se spolu sejdeme zase někdy příště u zajímavého průzkumu :-). Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-).