42.

19.12.2022

BOHDANEČSKÝ RYBNÍK - chráněná oblast

Moji milí Bajkujáci :-) Vánoce se přiblížili opravdu kvapem a již zbývá do ŠŤEDRÉHO DNE jen pár chvil - doufám, že se těšíte. Jak jsem slíbil v předešlých řádcích, tak se chci do konce tohoto roku zbavit všeho, co se nafotilo během cestování v létě. Zbyl mi tady ještě jeden TIP kam vyrazit na výlet a tak nemohu udělat nic jiného, než to tedy konečně vyslat do vln internetu. V tomto článku se tedy pojďme podívat, co že to zajímavého jsem při cestách viděl. Toto místo nebylo doslova v plánu, ale když jsem tenkrát jel nějakých těch set kilometrů na cca 4 denní výpravu, potkal jsem tuto chráněnou krajinnou oblast. Tohle místečko řekl bych hlavně přes léto, nabízí k vidění opravdu krásný kus přírody. Jedná se o okolí BOHDANEČSKÉHO RYBNÍKA a toho co zde je v nabídce. Místo o kterém budu mluvit, pokud se sem budete chtít vydat na návštěvu či turistickou výpravu, se nachází nedaleko Pardubic a ještě blíže je k městu Lázně Bohdaneč.

Když opravdu v hlavě zavzpomínám tak vím, že při prvním pohledu na hladinu tohoto rybníka a flóry (přes okénko uvnitř), která se nachází kolem, jsem se zamiloval. Zde vládlo tak nádherné souznění s přírodou, že málo kdy jsem to při svých cestách zažil. Co bylo na tomto místě dále fantastické, tak samozřejmě opak toho zeleného co roste kolem, a tím jsou zdejší zvířátka. Zde je chráněná oblast především ohledně těchto tvorečků, kteří zde mají své domovy a myslím, že se jim zde daří naprosto skvěle. Fauna je zde tedy bohatá a když zde posedíte v této přistavené pozorovatelně, začnete si všímat jak se ptáci přestanou bát, vylezou na svět a ukáží Vám, jak jsou nádherní a že život v přírodě je zde opravdu celkem významný. Najdete zde několik různých druhů vodního ptactva a trošku se to stydím říci, ale mám pocit, že jsou zde i ohrožené druhy. Je to prostě smutné, jak moderní život tohle vše pomalu ničí, ale právě díky tomu bychom si měli uvědomit, že když sem chceme na návštěvu, chce to také nějaké smyslu plné chování :-). Nekřičet, neničit okolí, neházet odpad, atd....

Když se přestanete kochat okolím při příchodu, tak je rozhodně dobré zajít také na několik desítek minut do této pozorovatelny. Určitě bych doporučil mít s sebou dalekohled, fotoaparát anebo alespoň mobilní telefon s foťákem. Když máte na takovém místě štěstí a je krásné počasí, tak zde život nabídne jak jsem již řekl opravdu moc hezkou podívanou. Chce to prostě jen trpělivě vydržet, a fotografové odsud mohou odcházet s naprosto parádními snímky rozsáhle krajiny, vodní plochy a především jejich obyvatel. Již při příchodu si můžete i všimnout, že u pozorovatelny vás přivítá info tabule, kde se můžete dočíst přesně to, co je potřeba k pohodlnému rozhledu po tomto rybníce. Najdete zde žijící druhy, jejich popis a další důležité informace. No a když vstoupíte do pozorovatelny, tak i zde můžete najít velmi hezky znázorněné žijící tvory, kteří jsou vedle pozorovacích okének znázorněny na dřevěných tabulkách...z toho jsem byl také moc nadšený, protože to vypadá více než parádně :-)...prostě přírodní materiály vás dostanou :-). 

Protože tento článek vzniká již opravdu po dlouhé době od návštěvy, tak více k tomuto místu nepovím, ale pokusím se vás pozvat ještě na video, které jsem na místě pořídil. Ke konci se s Vámi ještě podělím o pohled z jednoho z pozorovatelských okének a poté již následuje video :-).

No a to je moji milí Bajkujáci dnes již vše, a tak se s Vámi rozloučím, a budu se těšit na počtenou zase příště :-) Takže ZDAREC BAJKUJEC a mějte se.