43.

13.01.2023

ZŘÍCENINA HRADU SVOJANOV

Já vás zdravím moji milí příznivci Bajkujáci :-). I když se v tomto článku vrátíme ještě do roku 2022, tedy do roku předešlého, budu doufat, že to nebude snad tolik vadit, protože výprava na tohle místo je naprosto skvělá a fantastická. Dle mého cestovatelského 7smyslu si myslím, že rozhodně byste měli tento výlet za svůj život alespoň jednou absolvovat. Vezmu vás v tomto článku na výpravu na zříceninu hradu Svojanov, který je naprosto skvělou a zachovalou památkou, ležící v bezprostřední blízkosti městyse Svojanov v okrese Svitavy. Tento článek jsem měl v plánu vyslat již minulý rok, i když jste nějaké informace z cesty a o tom, že nějaké povídání na stránkách vyjde měli, však teprve až nyní se dostávám k samotnému činu. Snad mi i toto bude od vás moji čtenáři prominuto a tak pojďme k samotnému jádru, proč tyto řádky vlastně píši a vy je čtete :-).

Jak jsem již tedy nakousl, tak tato výprava se uskutečnila z mé strany již minulý rok a bylo to v měsíci prosinci. Měla to být jedna z posledních výprav roku 2022, ale nakonec to bude jedna z prvních cest, kterou se dozvíte až v tomto roce novém 2023. Na Youtube jste již však mohli vidět zatím alespoň video, a zde se pustíme do této ještě v dalším pohledu. Já ji svými kroky (v dnešním případě to jsou kroky, protože kolo jsem nechal doma) a to můžete vidět i v již zmíněném videu zahájím na okraji obce Rohozná, kde se pro mne tento příběh celý začal. Já jsme sice do obce Rohozná přicestoval již den před v noci a štěstí jak se říká přálo odvážnému, protože jsem si vysloužil stopnout jednoho z nedalekých obyvatel, který zde vlastní hospodu - HOSPODA ROHOZNÁ. Díky tomuto štěstí, jsem mohl pohodlně i s občerstvením přespat právě v této občerstvovně :-). Ráno po příjemném sezení i s pohoštěním, jsem byl odvezen právě na okraj této obce, a zde jsem i toto vyprávění tedy odstartoval. Povedu vás stejnými kroky, abych Vám mohl tuto cestu představit co nejlépe. Tímto ještě majitele zdravím, děkuji, a pro čtenáře rozhodně doporučuji se zde zastavit a navštívit :-). 

Začátek je tedy v přístřešku na okraji obce Rohozná, kde najdete i mapu celého okolí a je to hezký začáteční turistický bod. Já měl nejdříve v plánu na nějakém takovém místě přespat, protože jsem se i na přespání venku celkem vybavil, ale jak jsem také již řekl, tak přespat pohodlněji na zemi v hospodě, dát si pár piv, zaházet si šipky a zatopit si v kamnech, když venku prší a není tam zrovna 20°C bylo asi příjemnější :-). Takže turistický altán je začáteční point, kde se můžete podívat na mapu, připravit se na cestu lesem, který zde také začíná a vlastně se tak nějak celkově připravit na objevování prostředí a našeho hradu SVOJANOV

Pokud jste si zde vše pečlivě zkontrolovali, mohli jste bez potíží zahájit svou výpravu na hrad. Hnedka u tohoto altánu končí klasická asfaltová silnice a navazuje cesta hliněná, která je již v začátcích vidět, jak pokračuje dále místním lesem. Tím se také dostáváme k tomu, že tato cesta až k hradu ani jiným prostředím nevede. Není to nějaký obří hustý les, takže je zde po cestě naprosto perfektně vidět, a dokonce zde rozhodně i poznáte zásahy člověka a jeho aktivitu. V tomto případě se jedná o práce lesáků, kolem kterých jsem i zrovna ten den procházel - vláčeli zde s koněm pokácené stromy a to také nejdete ve videu. Takže se z asfaltky napojíte na lesní cestu, která je široká cca na jedno vozidlo, a po ní pokračujete krásně a plynule dál, a řídíte se turistickými značkami.

Takže cesta je naprosto jednoduchá. Držíte se této hlavní vedoucí lesní cesty, pozorujete značení, anebo vytvořené směrovače, které vás na křižovatkách nenechají rozhodně zabloudit. Přibližně 2 kilometry této cesty vás pomalu přivedou k menší civilizaci, která obklopuje jen zlehka vystavěný hrad. Jakmile spatříte první domeček, který leží nedaleko tohoto super místa, tak se Vám již i v dáli začne rýsovat mohutná hradní kamenná věž této zříceniny. Po projití lesní cesty a doražení až k tomuto bodu, tak vás spatřit v dáli věž rozhodně nadchne. Pokud sem jdete se zájmem, tak se rozhodně nemůžete dočkat a obrys hradní věže, ve vás musí vyvolat nic jiného než další nadšení. U přilehlého domku, který tedy tak nějak signalizuje, že se bude něco zajímavého asi blížit, můžete najít i velmi sympatickou chajdičku, která k tomuto domu patří. Na posezení při letních večerech s lahví vína, nebo nějakým dobrým pivem, je řekl bych taková to chajdule naprosto skvělá (sice by to chtělo trošku opravit, ale i tak je to prostě super chajda) - také můžete vidět ve videu.

Dále tedy projdete kolem domu s chatičkou a v dáli již uvidíte začínající areál této zříceniny. Již na první pohled vás možná i napadne, že tohle sakra přeci není žádná zřícenina, a že je to hrad jak malovaný. Při bližším průzkumu však poznáte, že tohle místo opravdu své má již za sebou :-). Málem bych vlastně také zapomněl, proč vlastně vůbec tato výprava vznikla. Na Seznam.cz jsem postřehl reportáž, která se snažila vysvětli nějaké nesrovnalosti kolem hradní věže, a to nesrovnalosti se zdivem. Objevilo se totiž, že v hradní věži byl asi nejspíše někdo zazděný. Proto jsem se abych také nezapomněl vlastně pointu této mise :-), na tento hrad vydal. Nyní již pojďme v dalších krocích dál. Uvidíte tedy již začínající areál a pokud přijdete ještě blíž, tak vás uvítá informační přehledná tabule, kde se samozřejmě dozvíte informace o tomto hradě (doufám, že prominete psaní - občas zřícenina a občas hrad. Někdy je těžké vymyslet slovní kombinace, abych se stále neopakoval). Tato tabule vás zasvětí do všech okolností vzniku, existence a všeho důležitého kolem.

Došli jsme společně až sem a nyní nás čeká samotné objevení této zříceniny. Od tabule s historií vkročte přímo do nádvoří, a zde se vám již naskytne téměř plnohodnotný pohled na toto skvostné místečko. Toto okolí je zde vylepšeno o menší zoologickou zahradu. Můžete vidět pár zajímavých zvířátek, které zde mají vyrobeny své výběhy a žije se jim tu asi dobře. Vypadá to, že vše důležité mají, prostoru také dostatek a tak je příchod k hradu ještě zpestřen těmito živočichy :-). Můžete zde najít i restauraci, která tedy byla při mé návštěvě zavřena, ale takové kafíčko s parádním výhledem, který je tu k vidění, rozhodně nesmíte odmítnout :-). V nádvoří ještě najdete další informační tabule, které vás informují o okolí, zajímavých místech a dále i o prohlídkách tohoto hradu. Najdete zde ceník, jaké si můžete zakoupit okruhy prohlídek a podobné. 

Potom jsou na řadě poslední kroky, které vás již po kamenné cestě/mostku dovedou až k hradní bráně. Sice je mi to opravdu líto, protože o tomto místě se toho dá napsat a uvidět zde opravdu mnoho, ale já jsem měl tu smůlu, že ne jen restaurace byla uzavřena. Bohužel i hrad byl při mé návštěvě zavřený. Já samozřejmě vím, že tohle není vůbec poslední den našich životů a tak vrátit se sem, a vytvořit ještě pokračování je samozřejmě možné. Takže je to řekněme i téměř koncem tohoto článku, vlastně námět na pokračování :-). 

Ještě než se spolu definitivně rozloučíme tak vás pozvu na vytvořené video, kde z tohoto místa můžete vidět mnohem více. Díky přiloženému videu si tak představu o tom, co zde vše můžete najít trošku rozšíříte.

No a moji milí Bajkujáci, to je dnes již opravdu vše. Jak říkám vždy tak doufám, že se Vám představení, fotografie i video líbili, a že se spolu sejdeme zase někdy příště u objevování nějakého zajímavého místa. Takže ZDAREC BAJKUJEC a budu se těšit :-).