4.

13.02.2024

LEGÁL JABLONEC

Nazdar sprejerští bratři a sestry z ulice, a kompletně všichni Bajkujáci, kteří sledují tyto stránky. Již jste se v této pročištěné kategorii mohli dočíst o výpravě do Chorvatska, v roce 2023, ale trošku se zase vraťme do svých krajů, a pojďme se podívat na jeden z LEGÁLŮ v Jablonci nad Nisou. Dlouho jsem v tomto městě s kamerou nebyl, a tak jsem byl i já mile překvapen, že jsem objevil něco nového, co jsem ještě neviděl. Když byste chtěli tuto plochu najít, tak její přesný název zní MYŠÍ DÍRA, a tato ulička je téměř souběžná s ulicí NA VRŠKU. Když tuto uličku najdete, již od začátku této plochy Vás bude vítat barevné písmo s písmeny G/CTM. Nejspíše se jedná o místního writera, anebo možná menší crew, ale znázornění práce je jasné...3 písmena, a podpis je na světě. Je to zatím jen takový úvod, a tak se pojďme podívat dál, co je zde ještě k vidění.

Po první práci v barevném provedení modrá, se zlatou tekoucí barvou a černou konturou + lehké bílé stínování, se dostaneme na další obraz. Zde se již nejedná je no písmo, ale máme tady velmi hezky ztvárněný podpis, a ještě k tomu parádní vytvořenou krysu. Tato práce je opravdu povedená, a tvůrce si dal rozhodně záležet. Dole pod celou touto malbou je ještě napsáno SAY CHESSE \ řekni sýr, a tak se to sem do myší díry opravdu hodí :-D. Když se ještě trošku zamyslíme nad ztvárněním, tak práce je to precizní, ruce tvůrce jsou šikovné, a celé to vypadá opravdu důmyslně propracované. Když by tuhle zábavnou  malbu trošku neutlumovalo okolí (prostě úzká ulička, kde zrovna není jak někde na pláži) tak by to vypadalo ještě mnohem lépe, ale i tak je to prostě super :-).   

Následuje trošku něžnější část tohoto legálu, a zde je ztvárněn charakter mladé ženy s fialovými vlasy a nápis KOSUM. Dalo by se říci, že se to celkem hodí do takové malé básničky, která zní...JE 8 POLIB PRDEL KOSUM :-D, ale myslím, že s tím to nemá vůbec nic společného. Je jasné, že KOSUM bude jméno tvůrce, v tomto případě asi tvůrkyně, anebo zde někdo někoho namaloval, aby na sebe před touto slečnou upozornil. Víte jak to je, když se lidské city zblázní, a poté i umělci jsou schopní vytvářet takové šílenosti, jako malovat tváře svých lásek na zeď :-D. Samozřejmě, že to je jisto jistě ujeté, ale jestli to je, anebo není pravda, se úplně asi nedozvíme :-). Co ale pravda je, že tento charakter rozhodně patří mezi tu kategorii povedených, a vypadá to pěkně sexy. I použité barvy jsou takové, jako by to v člověku mělo vyvolat právě nějakou vášeň, touhu po lásce a podobně, takže nazvat to SEXY je naprosto v pořádku.  

Poskočme zase o kousek  dál, a zde nás čeká další zážitková malba a tou je, spíše tím jsou 2 houbový škareďáci, kteří v jabloneckém artovém poli hrají rozhodně velikou roli. Malby s tímto tématem můžete vídat celkem často, a znázornění různých obrazů s houbami, je opravdu celkem častý jev v tomto okolí. Jak si na  této malbě můžeme všimnout, tak klobouky mají parádní a ne jen leda jaké, protože jejich PILEUS je vytvořen z horní části CANU a tím jsou CAPSY. Co se týká provedení, tak zde to také netvořil žádný začátečník, a styl je vidět na první pohled. Možná bych jen dodal, že by se možná mohli tvářit trošku veseleji, ale to asi k houbám, co je zrovna někdo nejspíše naštval patří :-D.   

Přiblížili jsme se k závěru této plochy, a zde se opět můžeme setkat s nějakou myší a opět si můžeme domyslet, že tento výjev bude směřovat nejspíše k názvu místa MYŠÍ DˇIRA. Je zde k vidění i podpis tvůrce, a poté tedy znázorněná, nejspíše vylekaná myš. Opět se můžeme podívat na provedení, a to i zde není žádný aušus. Také i na první pohled poznáme, že to nedělal nikdo nezkušený, a tak jsou tahy sprejem provedeny přesně tak, jak mají být. Jestli obrázek utíkající myši má znamenat, že lidé, kteří přicházejí myš vyplašily, a také díky tomu, že se místo podobně jmenuje, je to hezký námět, a rozhodně stojí za pochvalu. Možná by mě zajímalo, když by se utkala předchozí krysa s touto myší v boji, kdo by vyhrál. Dle mého je to asi jasné, protože předchozí tvor je trošku drsnější, což zde se nedá o bojácnosti moc říci, ale to je vše také ve hvězdách. na závěr se dá jen dodat, že vše je hezké, povedené a jen tak.  

Když už jsem na místě byl, vytvořil jsem také videoreport. Pozvu Vás ještě na video, kde uvidíte malby v dalších záběrech.

To je dnes opravdu vše, a budu se těšit zase někdy příště. ZDAREC SPREJEC BAJKUJEC a nemalujte doma po zdech :-D.