44.

05.03.2023

ROZHLEDNA ŠŤEPÁNKA

Přeji Vám krásný milí den čtenáři, fans a všichni Bajkujáci, kteří tyto stránky a kompletně projekt bedlivě sledujete :-). V tomto článku již dle nadpisu poznáte, že dnešní výprava bude opět na nějaký zajímavý kopec, na kterém se nachází i nějaká ta bouda s parádní vyhlídkou. V tomto případě se nebude jednat o nějakou dřevěnou stavbu, které tedy většinou navštěvuji a možná, že je mám i raději než něco zbytečně extra moderního, ale dnes se bude jednat o velmi hezkou a historicky známou kamennou, novogotickou stavbu s názvem ROZHLEDNA ŠTĚPÁNKA. Asi zbytečně neváhejme s dalšími řádky a pojďme nahlédnout trošku blíže, kam že jsem se to vydal :-). 

Tento výlet se vám pokusím popsat jak jsem ho absolvoval já, ale věřte, že jak to tak bývá, tak těch možností je opravdu mnohem více. Já jsem zvolil tu pro mne asi nejjednodušší trasu a tak ze Semil kde bydlím, jsem na svém bajku (vzal jsem to klasika po silnici) vyrazil směrem Železný Brod a Tanvald. Druhé ze zmíněných měst pro nás bude asi směrodatnější, protože tato rozhledna, která leží na kopci HVĚZDA (dle tohoto kopce se jmenuje pod rozhlednou fajnová restaurace, kde mohu doporučit výborný domácí mošt) v nadmořské výšce 958 m, se svou polohou nachází v obci Kořenov, a ten se zase nachází několik kilometrů stoupání do kopce právě nad Tanvaldem. Pokud bych měl ještě po očku shlédnout právě k Tanvaldu, tak pro bajkery je zde rozhodně mnoho míst k vyžití. Ať je to BIKEPARK ŠPIČÁK, BIKEPARK BOBOVKA, anebo KEMP ŠPIČÁK, kde můžete najít i nedávno nově otevřený veliký asfaltový PUMPTRACK a i několik menších trailů - vystavěl Tomáš „DATEL“ Slavík a DIRTYPARKS :-). Však i když je tolik hezkých možností kde na kole řádit, přeci jen taková to místa, jako je tahle rozhledna, rozhodně stojí za to je vidět :-) Pojďme tedy dál.

Pokud se rozhodnete na tento výlet dojet na kopec autem a teprve až poté se po okolí rozjet na kole, tak dole na křižovatce, rozhodně potkáte veliké parkoviště, kde si svůj vůz můžete parknout. Když si to hezky vydupete za své (ten pocit při vjezdu na vrchol je nezapomenutelný), tak pro vás tohle místo (parkoviště) asi nebude, takže budete určitě hledat kudy, že se to dostanete až k rozhledně. 

Takže pro všechny, kteří již sedí na kole, tak si určitě všimněte pomníčku mezi dvěma velkými stromy - sv. Jan Nepomucký. Tento pomník nemůžete přehlédnout, protože stojí přímo naproti parkovišti. Na jednom z nich je cedulka, která Vám napoví další směr a tak jak postupovat dále není nijak složité. Pokud byste nechtěli zbytečně odbočovat na vedlejší cesty - tento pomník leží kousek od silnice - tak pokračujte dále po silnici, po které jste k tomuto místu přijeli. Po pár desítkách metrech dojdete ke směrovači (je umístěn na veřejném sloupu), který Vám již definitivně napoví finální cestu - vydáte se doleva. Od tohoto posledního směrovače se vydáte vedle hospody do kopce a dále pokračujete krásnou alejí, která nese i název ALEJ KE ŠŤEPÁNCE. Jedete\jdete po tzv. Staré silnici a v tomto případě nemáte opravdu kam zabloudit. Když to řeknu opravdu jednoduše, tak pokračujete stále vzhůru až dorazíte k chatě s názvem HVĚZDA. Když dojdete až sem, tak to, že se zde před vámi objeví tento domek vás víc než potěší. Jak jsem již napsal na začátku, tak je tu příjemné osvěžující místo a mohu jen doporučit místní domácí MOŠT :-). Sice si řeknete, že každý správný Čech do sebe stále sází jen pivko, ale domácí mošt, který si zde můžete za pouhých 30 Kč zakoupit, tak Vám tento výlet udělá ještě originálnější. Já také většinou po dobrém výkonu piji pivo, ale tohle mne moc mile překvapilo a tak jsem se ženskými, které zde byli na běžkách vychutnal trošku sluníčka a tento nápoj z ovoce :-) Moc jsme si to vychutnali :-D.    

Cestou alejí vás čekají nádherné výhledy do kraje a roztomilá tvorba dětí :-D.

Takže záchytný bod před finálním a konečným výstupem jste také pokořili, a chata HVĚZDA je tedy za vámi. Vedle této chaty se vydáte opět vlevo, a cesta vás povede dále krásným místním lesem, který při slunečném počasí propouští občas nějaký ten sluneční paprsek, a tak se opět při této výpravě zobrazují parádní obrázky tvořené přírodou. Bylo to opravdu velmi zajímavé, když jdete lesní cestou, která je téměř schována ve stínech stromů, ale občas pronikne sluneční světlo a tak se zdá, že jste malý mravenec a někdo si hraje s lupou :-D. Však zbytečně se hluboce nezamýšlejme a postupujme dále, dokud jsme hezky rozpumpovaní :-D. Po této cestě k patě rozhledny člověka dělí opravdu jen několik set metrů (cca 300m) a v tomto zimním počasí to trošku klouže, však v létě je to cesta doslova bezproblémová :-). No a když tedy ještě zdoláte těchto pár metrů, tak po krásné kopcovité projížďce\procházce konečně dorazíte k cíli. Otevře se před Vámi takové menší návrší a na něm 24m vysoká kamenná rozhledna ŠŤEPÁNKA. Jak jsem řekl již na začátku, tak já mám raději takové ty dřevěné stavby, poněvadž to na mne působí takovým více přírodním dojmem, ale tahle hezká věžička mi také rozhodně udělala radost :-). Pro bližší představení této stavby použiji věty z internetu z wikipedie, protože bych asi marně psal lepší :-).

 Stavba rozhledny byla zahájena už roku 1847 a Štěpánka se tak (spolu s rozhlednou Žalý) řadí k nejstarším rozhlednám v oblasti Krkonoš a Jizerských hor. V červnu 1847 totiž zdejší kraj navštívil zemský správce arcivévoda Štěpán, který v rámci kontroly probíhající výstavby císařské "krkonošské" silnice z Liberce do Trutnova (dnes silnice I/14) vystoupil právě na vrch Hvězda a na jeho počest pak kníže Kamil Rohan zadal stavbu, kterou pojmenoval "Stephanshöhe" = "Štěpánova vyhlídka". Ale už o rok později byl arcivévoda povolán zpět do Uher a kníže Rohan ztratil zájem o další mecenášství. Za první rok tak byla vystavěna pouze kamenná základnová část do výše cca 4 metrů. Roku 1888 tuto nedokončenou vyhlídku od knížete převzal kořenovský horský spolek, který ji po čtyřech letech prací dokončil a v srpnu 1892 otevřel pro veřejnost. Podle pověsti kníže Rohan zastavil stavbu poté, co mu cikánka předpověděla, že dokončení rozhledny mu přinese smrt. Měsíc po jejím dokončení skutečně zemřel – ovšem v úctyhodném věku 91 let.

Tak co říkáte? Já bych opravdu příběh o této rozhledně nenapsal lépe a tak snad nebude vadit, když tyto řádky z wikipedie zanechám :-).

Posledním bodem tohoto putování na zajímavé místo, je určitě se také podívat na výhled, který se z této rozhledny nabízí. Ještě však než po schodech vystoupáte do prvního a poté do druhého patra, tak si rozhodně musíte zakoupit vstupenku. Vstupné není nijak drastické a tak pro dospělého je cena návštěvy 30kč a pro děti symbolických 10 Kč. Možná, že by pro prosperitu místa mohlo vstupné být klidně pro dospělého 50 a dítě 20, ale tohle si musí každý kdo nějakou podobnou památku zpravuje vyřešit sám :-). Při dnešních cenách by se to i celkem nabízelo a možná by to byla i dobrá varianta, protože přeci jen ty opravy, když jsou potřeba něco stojí a svět se v posledních měsících celkem zbláznil :-D. Ještě abych nezapomněl, tak než vystoupáte do dvou pater, které nabídnou velmi hezký rozhled po kraji, na místě si můžete také přečíst z veliké wikipedické tabule historii tohoto místa a tak se dočíst ještě další informace. U stánku si můžete kromě vstupenky zakoupit i nějaký suvenýr a tak dát možnost výdělku tomuto místu ještě dalším způsobem. Třeba ty hezké keramické rozhledny jsou naprosto super :-).

No a potom opravdu nezbývá nic jiného, než se konečně vypravit po schodišti tam, kam je směřován dnes celý výlet. Nejdříve navštivte první patro a tam se i dozvíte mnoho dalšího. Mají zde totiž vyřešeno naprosto famózně zábradlí, které kolem dokola znázorňuje důležité vrcholy, místa a cesty, které jsou pro tento kraj něčím významné. Poté se pusťte do výšlapu do druhého patra a tam spočinete opravdu v nejvyšším bodě tohoto výletu. Nahoře již není vyhlídka otevřená, ale rozhled je umístěn v malé místnosti, která je celá dokola prosklená. Prosklená, možná není úplně to správné vyjádření, ale jsou vystavěna okna, která přes skleněné tabulky nabídnou si výhled užít.  

Tato rozhledna však není jediným zajímavým místem, které tu můžete najít. Je to sice priorita tohoto výletu, ale hnedka pod rozhlednou je v roce 2011 symbolicky obnoven hřbitov, který je tvořen pietním místem a velkým symbolickým kamenným křížem. K představení tohoto místa použiji také slova z wikipedie, protože bych opět asi nenapsal lepší popis. 

Přímo pod rozhlednou se podařilo v roce 2011 částečně obnovit symbolický hřbitov tvořený pietním místem s velkým kamenným křížem. Pietní tlapatý kříž svým tvarem připomíná pruské a později německé válečné vyznamenání železný kříž, ten je původně znakem Teutonského řádu a dnes insignií Bundeswehru. Původní kříž již při svém znovuvztyčení nenesl vsazenou pravotočivou svastiku, znak v době jeho prvotního vztyčení vládnoucí nacistické diktatury, svastika byla jako symbol nacismu z kříže vítězně sejmuta českými vlastenci spolu s koncem okupace. Pietní místo tu zbudovali tamní němečtí obyvatelé v roce 1944 na uctění památky místních povolanců, kteří padli ve válce v cizině. Na kamenech byla vyznačena jména obcí a kladly se k nim přilby a květiny. Slavnostního odhalení kamenného kříže se dne 22. října 1944 zúčastnil župní vedoucí říšské župy Sudety Konrad Henlein. V projevu k shromážděným, o kterém informoval jablonecký deník Gablonzer Tagblatt, připomněl úspěšný boj Sudetoněmecké strany proti Čechům a vyzval k dalšímu fanatickému boji až do konečného vítězství. Po roce 1945 byl kříž pod vlivem událostí divokého odsunu Němců znesvěcen a stržen několika příchozími Turnovany. 

To je z psaní dnes již vše a ještě vás pozvu ke konci tohoto článku na video, které jsem na místě pořídil :-) Je to veliká výprava a tak se pohodlně usaďte, vezměte si něco dobrého k jídlu a jdeme na to.

Tohle jsou dnes již opravdu poslední řádky k tomuto článku, a tak se s Vámi rozloučím a budu se těšit zase někdy příště u objevování nějakých zajímavých míst :-) Zdarec bajkujec :-D.