45.

30.05.2023

ROZHLEDNA JÁRY CIMRMANA - MAJÁK

Já vás zdravím moji milí Bajkujáci a fans těchto cyklonovin :-). Dnes jsem si pro vás připravil již 3 článek tohoto roku, a to v kategorii KAM VYRAZIT. Zajedeme se podívat do obce Kořenov, a jak jste poznali, pojedeme na rozhlednu. Tato rozhledna se nachází ve velmi hezkém a obstarávaném areálu U ȡÁPA, kde nemusíte najít jen a pouze tuhle hezkou vyhlídkovou věž, ale v nabídce je toho mnohem více. Tento areál, který vlastní a provozuje se svou rodinou Vlastimil Plecháč, moc dobře ví, jak vytvořit příjemné místo na všechna roční období. Naleznete zde hezkou restauraci, penzion, minipivovar, již zmíněnou rozhlednu a také pro rodiny super místo s názvem lesopark. Lesopark je místo, kde můžete se svými dětmi a rodinou parádně relaxovat, procházet se, nechat děti si hrát na vytvořených prolézačkách a tak načerpat při odpočinku i trošku té energie. Jak jsem tedy také již zmínil, tak náš cíl se nachází v obci Kořenov\Příchovice, a pro neznalce je tato oblast k nalezení kousek od města Tanvald. Pro bajkery je Tanvald určitě známou turistickou oblastí, a to díky místnímu parádnímu BIKEPARKU. Takže se dají krásně propojit dva výlety v jeden. Nejdříve se můžete stavit na rozhlednu, dát si něco dobrého k jídlu a pití, no a poté polétat do bikeparku :-).

Však neodbíhejme zbytečně od tématu, protože kvůli bikeparku tento článek nevznikl, ale věnujme se našemu areálu U ČÁPA a rozhledně. V nadpisu tohoto článku jste mohli zaznamenat jméno známé osobnosti Jára Cimrman, a také je to určitě důležitá informace. Rozhodně tahle rozhledna, nenese ve svém názvu toto jméno jen tak z zbůhdarma. Ono se totiž říká, i když obec Liptákov, ze které by měl Jára Cimrman pocházet a být jejím rodákem, a je vlastně fiktivním místem, by se měla nacházet právě v horním Pojizeří. V několika jeho hrách jsou zmíněné cesty, kde by asi přibližně obec Liptákov měla ležet a díky propočtům, by to opravdu tak odpovídalo. Pro bližší přiblížení použiji řádky z wikipedie: 

Liptákov je fiktivní česká vesnice spojená se jménem rovněž fiktivního českého génia Járy Cimrmana. Podle seminářů ke hrám Divadla Járy Cimrmana se obec nachází v horním Pojizeří, v oblasti Sudet nedaleko Tanvaldu. Jako reálná kulisa Liptákova slouží od 80. let vesnická památková rezervace Vesec u Sobotky.

Abychom se podívali také trochu do historie samotného areálu, tak jeho minulost rozhodně stojí také za zmínku. Já nebudu zbytečně vymýšlet nějaké složité slovní kombinace, a s dovolením použiji řádky přímo ze stránek areálu.

Objekt U Čápa je jedním z nejstarších domů v obci. Zmínka o něm pochází z roku 1654, kdy k č. p. 1 patřilo 9 korců pozemku, 2 krávy a 1 tažné zvíře, vlastníkem byla Barbara Frydrichová. V roce 1711 usedlost vyhořela, ale v roce 1713 už zde hospodařil Georg Jahn. Ještě po roce 1945 tu majitel držel jednu kravku a drobné zvířectva. V 60.letech 20.století objekt získal n.p. Benzina jako rekreační středisko pro své zaměstnance. Dům byl rozšířen o přístavbu a v 70. letech u něho vznikl malý, 360m dlouhý lyžařský vlek. Ten obsluhovala nejprve obec, později hasiči. Po roce 1989 zde byla v provozu restaurace. Vlek nefungoval, oddělil se od chaty a v roce 2001 ho od Benziny koupil soukromý majitel. V roce 2003 upravil délku a prodloužil na 576 m. Restaurace byla pronajímána až do roku 2006. V roce 2006 získala celý areál do svého vlastnictví společnost U Čápa Příchovice s.r.o. Areál byl následně rozsáhle a citlivě zrekonstruován. Nová přístavba kopíruje historickou část budovy a kapacita ubytování se díky ní zvýšila na 58 lůžek. Interiér, navržený architektem a výtvarníkem Šimonem Cabanem, je zajímavě řešený odkrytím a zvýrazněním původních částí této staré zemědělské usedlosti. Prostornější je i restaurace, která zachovává původní ráz stavení a pojme dnes až 120 návštěvníků. Majitelé areálu dnes přispívají i k životu obce - v roce 2011 se podíleli na rekonstrukci historické kapličky sv.Gotharda, na obnově aleje na Světlou a podporují místní hasiče, společnost Jizerky pro vás a další spolky. Areál je i častým dějištěm místních společenských a kulturních akcí.

Jen tak lehce a letmo jsme se podívali po historii důležitých věcí, spojených s tímto výletem, a nyní již přistupme přímo k rozhledně, o kterou se zde bude jednat nejvíce. Rozhledna vznikla v roce 2013, ale není to rok začátku její výstavby. Stavba se začala vytvářet v roce 2011, a tak trvalo 2 léta, než stavba dostala kompletní vizáž a byla otevřena. Nápad jak by rozhledna měla\mohla vypadat nadhodil architekt profesor Martin Rajniš, podle kterého se celá stavba i uskutečnila. To co tedy navrhl tento architekt profesor můžeme dnes v tomto areálu vidět. Co je určitě na této rozhledně hezkou zajímavostí, tak tato budova je z poloviny vrostlá do svahu, a kolem je obkládána zde vytěženým kamenem. Co se týká použitého materiálu na samotnou stavbu, tak rozhledna je z borového dřeva a schodiště dubové. Díky tomu, že její konstrukce je daný originál, je tato stavba velmi vzdušná a opravdu svým tvarem připomíná MAJÁK. Než se však ještě vydáme po schodech vzhůru, přiblížím Vám i místo, které rozhodně budete při návštěvě míjet. V dolní části u paty této rozhledny najdete informační kiosek, kde si můžete ne jen zakoupit spousty reklamního materiálu, podívat se na video právě o vzniku této rozhledny, občerstvit se a prohodit pár slov s milou paní, ale také se za nedalekými dveřmi, které jsou již na půl cesty na rozhlednu nalézá MUZEUM JÁRY CIMRMANA. Nedokáži asi opravdu přesně popsat, co vše zde můžete najít a tak opět použiji řádky přímo ze stránek areálu, kde tuto instalaci máte hezky popsanou. Z mé strany si můžete prohlédnout nafocené fotografie. 

Zatímco probíhala stavba muzea, tým cimrmanologů v čele se Zdeňkem Svěrákem připravil dosud nevídanou expozici dokumentující dobu a dílo nejslavnějšího liptákovského rodáka. Pečlivě a se smyslem pro detail vznikla bohatá expozice, jejímž základem se stalo množství artefaktů dosud schraňovaných v depozitářích divadla Járy Cimrmana. Významnou měrou přispěli do výběru exponátů samotní obyvatelé Pojizeří, zejména pamětníci, kteří nezištně reagovali na vyhlášeno veřejnou sbírku. Expozice se tak pyšní množstvím vskutku autentických památek na pobyt génia na Liptákovsku. Vše je pečlivě opatřeno vysvětlujícími texty známých cimrmanologů.

Kromě samotné sbírky umístěné v budově muzea může laskavý návštěvník shlédnout i venkovní rolnickou expozici. Exponáty umístěné ve volné přírodě jen pár desítek metrů od muzea dobře ilustrují Cimrmanovy úspěchy i prohry při vzdělávání zemědělného lidu Pojizeří...tuto instalaci nejdete poté při procházce LESOPARKEM.

Fotografie rozhledny a milých návštěvníků :-)

Když si dostatečně užijete připravenou instalaci tohoto menšího muzea, můžete se vprostřed této místnosti pustit konečně k výstupu na vrchol. Zde najdete půlkulaté dveře, které Vám po otevření již nabídnou schodiště, které obsahuje 115 schodů. Jsou to točivé schody z dubového dřeva a jak mohu podotknout ze své zkušenosti, výstup po nich je celkem pohodlný. Však bych asi nedoporučil, se hrnout nahoru i dolů více lidem. Zase tolik prostoru nenabídnou. Co je ale určitě velmi příjemné, při stoupání po tomto schodišti, tak je další obrazová instalace, kterou je tento výstup doplněn. Celou cestu až k vrcholu, jsou vprostřed schodiště vystaveny obrazy, které znázorňují historii místní kultury a vůbec kompletně těchto míst. Nikde jinde jsem zatím nic podobného neviděl, a tak mohu říci, že ne jen muzeem a vůbec touto stavbou je areál výjimečný, ale právě i tato rozhledna nabídne spousty zajímavého. Po cestě si z historie tohoto místa můžete prohlédnout opravdu mnoho.

Prošli jsme areálem, muzeem a trocha i té historie, zdolali jsme 115 schodů k vrcholu, a tak nás nyní čeká jen zasloužená odměna a tím je parádní výhled. Co však ještě musím rozhodně podotknout, tak pokud dorazíte až sem, tak díky tomu, kde je tento maják postaven, se jedná o nejvýše položený maják na světě. Základna Majáku je ve výši 785 m n.m., vyhlídková plošina ve výši 803 m n.m. Takže opět je v nějakém směru tohle místo výjimečné. Určitě bych mohl ještě zmínit, jak je vlastně rozhledna vysoká a nějaké její rozměry, protože to vlastně ještě také nevíte.

 Výška rozhledny po korouhev: 25,6 m. Výška rozhledny po zastřešení: 20,7 m. Podlaha vyhlídkové plošiny ve výši: 18,0 m. Vnější průměr rozhledny: 4,7 m.

Co se t´ýče rozhledu, tak nejvíce je zde vidět oblast ŽELEZNOBRODSKA a SEMILSKA.

Ke konci tohoto článku vás ještě pozvu na pořízenou video reportáž, kterou jsem na místě k fotografiím pořídil.

To je dnes již opravdu vše a doufám, že se Vám povídání, fotografie i video líbili, a že se sejdeme zase někdy příště u zajímavého průzkumu :-) Takže se mějte ZDAREC VÝHLEDEC BAJKUJEC a budu se těšit :-).